Studia w Szkocji - pytania.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.
Zapoznałam się już ze wstępnymi wymaganiami poszczególnych uczelni, finansami oraz kierunkami. Przygotowuje się do egzaminu IELTS. To forum jest bardzo pomocne i znajduje sie na nim wiele istotnych rzeczy na temat studiowania w Szkocji. Do rozpoczęcia studiów mam jeszcze trochę czasu, ale już teraz wolę upewnić się i dowiedzieć się kilku informacji.

1.) Czy jeżeli chce studiować społeczny/humanistyczny kierunek, to czy matematyka na poziomie rozszerzonym także będzie wliczana do średniej ze wszystkich przedmiotów na maturze?
np. Na stronie University of Glasgow pisze, ze: Award of Matura with minimum 85% in all Standard and Extended Level subjects and 85% in at least 3 written subjects at Extended Level.
Zamierzam zdawać na maturze 3 przedmioty rozszerzone: angielski, wos oraz geografię lub historie sztuki. Czy studiując kierunek niezwiązany z matematyka, brana jest pod uwagę matematyka? (I to pytanie dotyczy wszystkich uniwersytetów w Szkocji, nie tylko University of Glasgow). Czy muszę zdać matematykę na 85 %?

2.) Czy po studiowaniu English Language/Literature można pracować w Polsce jako nauczyciel angielskiego, czy jednak należy robić jakieś dodatkowe kursy? Słyszałam, ze tak naprawdę można studiować dowolny kierunek w UK (niezwiązany z filologia), a potem w Polsce można być nauczycielem angielskiego, czy to prawda?

3.) Jaki jest miesięczny koszt życia/utrzymania w Szkocji? Wiem, ze może to zmieniać się w zależności od stylu życia, miasta itp. ale jaki jest średni koszt? Czy łatwo jest połączyć naukę z praca, a może jednak lepiej skupić się tylko na studiach? Jaka praca jest możliwa dla studentów?

4.) Czy oceny ze świadectwa z liceum wpływają w jakikolwiek sposób na dostanie się na studia w Szkocji?

Wracając do 1 pytania, zauważyłam ze np. na University of Aberdeen czy University of Dundee nie brane są pod uwagę oceny z przedmiotów podstawowych, tylko 3 rozszerzone - związane z kierunkiem. Czy tak jest także na innych Szkockich uczelniach?
Dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi !
odpowiedzi,
1. Musisz sam sprawdzic na innych Uni. Przeciez nie oczekujesz ze ktos bedzie to robil za Ciebie?
2. Nie, nie mozesz pracowac, bo nie masz przygotowania nauczycielskiego.
3. Jest duzo watkow na forum juz o tym.
4. Tez sa watki o tym.
Cytat:
1.) Czy jeżeli chce studiować społeczny/humanistyczny kierunek, to czy matematyka na poziomie rozszerzonym także będzie wliczana do średniej ze wszystkich przedmiotów na maturze?
np. Na stronie University of Glasgow pisze, ze: Award of Matura with minimum 85% in all Standard and Extended Level subjects and 85% in at least 3 written subjects at Extended Level.
Zamierzam zdawać na maturze 3 przedmioty rozszerzone: angielski, wos oraz geografię lub historie sztuki. Czy studiując kierunek niezwiązany z matematyka, brana jest pod uwagę matematyka? (I to pytanie dotyczy wszystkich uniwersytetów w Szkocji, nie tylko University of Glasgow). Czy muszę zdać matematykę na 85 %?

Na to pytanie odpowiedziałam Ci w innym wątku i bardzo proszę o to, aby nie śmiecić :)

Cytat:
2.) Czy po studiowaniu English Language/Literature można pracować w Polsce jako nauczyciel angielskiego, czy jednak należy robić jakieś dodatkowe kursy? Słyszałam, ze tak naprawdę można studiować dowolny kierunek w UK (niezwiązany z filologia), a potem w Polsce można być nauczycielem angielskiego, czy to prawda?

To prawda wg przepisów jakie czytałam jeszcze kilka lat temu, ale może coś się zmieniło. Z tym że musisz pamiętać, że są inne zasady pracy w przedszkolu, liceum czy w prywatnej szkole języków obcych. Wszystko zależy od tego gdzie chciałabyś pracować. W zwykłej szkole państwowej musisz mieć odpowiedni kurs, ale w prywatnej są już inne zasady, w szkołach językowych też inne - musisz się sama dowiedzieć, spotkałam się z sytuacjami, gdy w szkole językowej nauczyciele mieli tylko zdane CPE i uczyli, bez żadnych dodatkowych kursów.

Cytat:
3.) Jaki jest miesięczny koszt życia/utrzymania w Szkocji? Wiem, ze może to zmieniać się w zależności od stylu życia, miasta itp. ale jaki jest średni koszt? Czy łatwo jest połączyć naukę z praca, a może jednak lepiej skupić się tylko na studiach? Jaka praca jest możliwa dla studentów?

O tym było na forum setki razy. Nie można niczego uśrednić, bo nie wiem, czy chcesz jeść na mieście, czy jesteś super eko weganką czy chcesz mieszkać w akademiku czy w prywatnym mieszkaniu, czy do szczęścia potrzebujesz zupki chińskiej czy jednak normalnego obiadu. W telegraficznym skrócie: średniej ceny pokoju poszukaj na gumtree lub na stronie uni poszukaj akademika plus do tego szukaj na stronie TESCO czy ASDA cen podstawowych produktów - wszystko znajdziesz. Dolicz telefon, rachunki, kosmetyki, środki czystości i do tego dodaj zapas na wydatki szkolne i ewentualny transport. Praca jest możliwa, ale jako dodatkowy grosz a nie główny sposób utrzymania się.

Cytat:
4.) Czy oceny ze świadectwa z liceum wpływają w jakikolwiek sposób na dostanie się na studia w Szkocji?

Nie.
Cytat:
Wracając do 1 pytania, zauważyłam ze np. na University of Aberdeen czy University of Dundee nie brane są pod uwagę oceny z przedmiotów podstawowych, tylko 3 rozszerzone - związane z kierunkiem. Czy tak jest także na innych Szkockich uczelniach?

Na to również już odpowiedziałam.

« 

Studia językowe