Rok przygotowujący do podjęcia studiów (University Preparation Abroad)

Temat przeniesiony do archwium.
Witajcie, w poszukiwaniu informacji dot.w/w roku przygotowującego na studia (University Preparation Abroad) przeczytałam już sporą liczbę różnego rodzaju wpisów w sieci, jednak nigdzie nie uzyskałam konkretniejszych i bliżej sprecyzowanych odpowiedzi..
Bardzo proszę osoby zaznajomione w temacie, aby (w miarę możliwości) udzieliły mi wskazówek w kilku niżej wymienionych kwestiach:
1. Jak wyglądają wymogi odnośnie takiego programu - czy wymagana jest matura?
2. Czy istnieją ograniczenia wiekowe?
3. Oraz czy istnieje możliwość jakiegoś rodzaju wsparcia, jak na przykład stypendium socjalne?
A być może ktoś wie również o innych źródłach pomocy?
4. Niedawno czytałam również, iż: "jeśli nie spełniasz kryteriów i musisz uzupełnić wykształcenie, możesz zdecydować się na kurs przygotowawczy, ogólnokształcący lub dostosowawczy, co zazwyczaj trwa rok. Takie kursy można odbyć na uczelni, gdzie chcesz studiować, albo na innej." - i tu nasuwa się również pytanie, czym są dwa ostatnie, tj. ogólnokształcące i dostosowawcze?
5. City of Oxford College - czy podlega po uniwersytet Oxford? ("jest odpowiednikiem polskiej szkoły zawodowej połączonej z wyższą szkołą zawodową. Można się w nim przygotować zarówno do studiów, rozpocząć studia, jak i przygotować się do wykonywania konkretnego zawodu") - czy ktoś może mi szerzej przybliżyć możliwości edukacji na tym colleg'u? Czy wymagają matury i czy można później kontynuować naukę na Oxfordzie?

Zaznaczę, że w w/w chodzi mi głównie o uniwersytety: Oxford, Cambridge oraz Aberystwyth.
dziękuję z góry za wszelkie pomocne odpowiedzi.