Studiowanie w Angli, jakie sa fakty?

Temat przeniesiony do archwium.
Hej wszystkim.
Obecnie zamieszkuje Stany Zjednoczone, gdzie koncze program au-pair w lipcu tego roku. Od semestru jesiennego 2007 planuje rozpoczac studia w Wielkiej Brytani. Internet przegladam aby odnalezc wszystkie potrzebne informacje. Najlepszymi informatorami sa jednak prawdopodobnie osoby ktore sa obecnie na studiach w Wlk. Brytani tak wiec glownie do nich chce zwrocic sie z pomoca. Mam kilka pytan, odpowiedzi na nie pomoga mi sie ostatecznie zdecydowac czy studia w Wlk. Brytani maja dla mnie sens. Tak wiec: (jezeli wiecei odpowiedzcie przynajmniej na jedno)

1. Czy jest sie latwo dostac na studia w Wlk. Brytani? Co jest brane pod uwage, matura (w moim przypadku nowa) czy oceny ze swiadectwa? Czy jezeli chce pojsc na przyklad na geologie to musialem zdawac geografie na maturze? Moze jest ktos kto studiuje stosunki miedzynarodowe?

2. Czesne. Obecnie z tego co sie orientuje 800 funtow. Czy to prawda ze od przyszlego roku jez 3000 funtow? Czy latwo mozna dostac stypendium dla international student?

3. Czy mozna pogodzic prace i studiowanie? Czy latwo jest sie utrzymac jezeli ktos chce skromnie zyc?

4. Czy to ma sens? Czy warto jest studiowac w Wlk. Brytani ;) Ewentualnie jakies osobiste porady dla mnie :)



Dziekije wszystkim z gory
witaj!

wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania znajduja sie w ponizszym watku:

https://www.ang.pl/Studia_w_UK_so_far_so_good_22298.html
odp 2. nie wiem jak z czesnym od przyszlego roku.. ale tez wszystko zalezy od tego CO studiujesz i GDZIE...a tak poza tym to nie bylabys international student.. bo przeciez Polska jest w EU i ceny dla nas sa takie same jak dla brytyjczykow :) a co ze stypendium to nie wiem:/ hehe

odp 3. pewnie ze mozna pogodzic prace.. studia w UK sa o wiele bardziej dostosowane to takich rzeczy jak 'praca podczas studiowania' ;) w PL trudno to pogodzic (szczegolnie studiujac na kierunkach humanistycznych)..chociaz znam osoby ktore sobie radza

odp 4. moim zdaniem warto studiowac w UK. samo studiowanie jest bardzo przyjemne i ZUPELNIE inne niz to w PL :/

pozdrawiam
Ja mysle, ze najlepszymi informatorami to sa strony poszczegolnych Universytetow - tam znajdziesz wszystkie informacje.
Oczywiscie, ze wyniki z matury sa brane pod uwage. Prosze najpierw wybrac kierunek ktory chcialabys studiowac, wtedy uczelnie a wtedy dopiero sie dowiedziec co jest potrzebne zeby sie tam dostac -
- jak juz sie pytasz czy studiowanie w GB ma sens!!! - moze jednak przekonasz to na sobie - kazdy do tego inaczej podchodzi - co chcesz w zyciu osiagnac?
Hello!
Przede wszytskim jesli myslisz o zaczeciu studiow za granica musisz zadbac o stan swojego JEZYKA OBCEGO. W Gb przy dostawaniu sie na studia brane sa pod uwage certyfikaty z j. angl takie jak: toefl, ielts itp. O nich uzyskasz wiadomosci na stronach british council.

Aplikacje na studia musisz zlozyc przez ucas (www.ucas.com). Instytucja ta posredniczy miedzy aplikantem a universytem.

Szczegulowe wiadomosci o wymaganiach na poszczegolnych stronach wybranych przez Ciebie univerkow i kierunkow. Kazdy uniwersytet daje mozliwosc zamowienia darmowego guide booka o swojej instytucji i o prowadzonych kursach ZA DARMO :)

Powodzenia :D
a,i wyniki nowej matury sa jak najbardziej brane pod uwage i honorowane przez uniwersytety w Anglii.
Tak, czesne wynosi na rok 2006/[tel]funtow ale jesli chcesz mozesz ubiegac sie o pozyczke ktora musisz zaczac splacac w piec lat po zakonczeniu studiow, pod warunkiem ze podjelas prace, ktora daje ci dochody roczne w wysokosci 25000funtow rocznie, lub jesli pracujesz w PL 6000rocznie. Ale to musisz sama sprawdzic na str internetowych poniewaz ja sie o ten kredyt nie staram i moglam podac troche przeklamane inf. LEPIEJ SPRAWDZAJ ZAWSZE WSYZTSKO SAMA

Czy warto? Pozwol ze zamieszcze komentarz np w grudniu... Wtedy juz chyba bede wiedziec :d Zaczynam od wrzesnia
sa tu malenkie bledy -
po pierwsze - czesne jest £3,000 na rok - ale gdy dochody rodzinne nie przekraczaja danego progu (nie jestem pewna ale byla mowa o cos £25,000 na rok) to jestes zwolniona z oplaty. Trzeba wypelnic formularze i wszystko potwierdzic.
Pozyczke sie placi od zaraz - jak dochody tylko przekrocza £15,000 a nie £25,000 (u UK) -automatycznie odbierane z wyplaty. A jak w Polsce to £6,000 to jest przelicznzane na zlote wg kursu - np. po 5.7 to daje 34,200 na rok - mniej wiecej 2,800 na miesiac - wszystko brutto.
z czesnym to zalezy, bo w walii w tym roku jeszcze 1200 L, a od przyszlego 3000. tyle ze te pieniadze mozna dostac poprzez organizacje ktorej adres to www.studentsupportdirect.com. jest to pozyczka dla anglikow i obywateli unii, ktorej wlasciwie nie trzeba splacac. tzn moga sie zwrocic po dlug, jesli w ciagu 30 lat od skonczenia studiow zacznie sie zarabiac powyzej iles tam tysiecy funtow na rok. ale wtedy to juz luz. mysle ze jeszcze mozna wysylac do nich podanie, ktore jest na stronie. wtedy nie zdaza jej po prostu przyznac na pazdziernik tylko troche pozniej. przekazuja ja bezposrednio uniwersytetowi.
Troszeczke sie pomylilac, co ze splacaniem za '30' lat po graduation - co ty?
A liczy sie, ze po graduation student moze oczekiwac £18,000 brutto na rok.

Cytuje z Cardiff:
For the 2006/07 academic year Cardiff University will not be charging variable ("top up") fees.
This means that if you begin your undergraduate studies at Cardiff University in 2006 you will, in your first year, be charged a fee similar to the current standard fee, which is approximately £1,200. However, unlike now, this fee will not be charged "up front" when you start University. Instead payment is deferred until after you graduate. The fee will then be converted into a loan which you begin to repay only when your income exceeds £15,000 per annum.
In subsequent years of your studies you will be subject to the new fee regime and will be charged a fee of approximately £3,000 pa. However, this fee will be deferred until after you have graduated. It will then be converted into a loan which you begin to repay only when your annual income exceeds £15,000.
sorki - zle przeczytalam, - jesli w ciagu 30 lat - sorry.
Ale jest oczekiwanie, ze od razu po graduation - zarobi sie wiecej jak £15,000 i wtedy sie splaca (mysle ze 9% od roznicy pomiedzy 15,000 a tym co sie zarabia wszystko brutto). W ciagu 30 lat calusienki dlug splacisz - oczywiscie jak nie zarobisz £15,000 na rok to nie bedziesz splacal - tylko wtedy jest pytanie - po co bylo isc na studia?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Au Pair

 »

Pomoc językowa