Studiowac za granicą

Temat przeniesiony do archwium.
Witam serdecznie.MaM DYLEMAT poniewaz nie orientuje sie w ogole co bym musiała zrobic aby dostac sie na uczelnie za granice. I czy to prawda ze studia sa bardzo drogie za granica ? Chciałabym studiowac zaocznie np w Angli czy w Irlandi.Chciałabym rowniez dostac dofinansowanie do studiow.Nawet nie wiem jakie szkoły sa najlepsze.O odp na jakiekolwiek pytanie z góry dziekuje.Pozdrawiam Sylwia
Ja próbowałam się przenieść z uczelni polskiej na uniwerek w Dublinie i przy tej okazji dowiedzialam sie co trzeba zrobic zeby sie tam dostac.Na UCD w Dublinie musisz zlozyc swiadectwo maturalne i chyba certyfikat znajomości języka.I już:)Na DCU (ktory ma podobno bardzo dobry wydzial jezykow obcych)chyba to samo trzeba. Na Trinity College (ktory ma opinie najlepszego w Irlandii)trzeba wypelniona aplikacje,certyfikat potwierzajacy znajomosc jezyka(co najmniej CAE)i swiadectwo maturalne.Dofinansowanie do studiów jest możliwe-studenci z krajów Unii Europejskiej mogą dostać stypendium unijne-ale szczegółów Ci nie podam bo nie znam,wiem ze chłopak mojej koleżanki załatwił sobie takie stypendium i placil chyba 1000 euro rocznie za studia, reszte placila Unia hehe:)Ale trzeba poszukac w internecie inf na temat stypendiow, albo niech sie wypowie w tej kwestii ktos kto to juz zalatwial.
W Dublinie drogie jest zycie, to jedno z najdrozszych miast na swiecie teraz.Nawet jak dostaniesz stypendium na nauke,to musisz tez wziac pod uwage ile cie wyniesie miesieczne utrzymanie.
Najlepiej zrobisz jesli napiszesz do admissions office poszczegolnych uniwersytetow i zapytasz ich co mialabys zrobic zeby sie dostac.Jesli jestes tegoroczna maturzystka, to jesli chodzi o uczelnie w Dublinie to juz jest za pozno na aplikowanie, deadline to max pierwszy czerwca.Aha, i jak bedziesz chciala aplikowac, to sprawdz kiedy mija termin skladania dokumentow-moja aplikacja zostala odrzucona bo za pozno ja wyslalam:(A spoznilam sie 2 dni wiec trzeba na to uwazac niestety.
UFF,troche sie rozpisalam.Mam nadzieje ze pomoglo. Ogolnie polecam Irlandie jako kraj do mieszkania-Dublin jest cudowny:)Ludzie na uniwerkach sa przemili (nie to co dziekanaty w Polsce...), wszyscy ogolnie sa bardzo przyjaznie nastawieni.Polecam Irlandie bardziej niz Anglie-mieszkalam w obydwu miejscach i to pierwsze jest duuuzo lepsze jak dla mnie.I juz za 17 dni bede tam z powrotem...:)
Pozdr.
POlecam stronke UCAS albo www.studiabrytyjskie.com tam masz wszystko wytłumaczone od A-Z.Studiujac w UK przecietnie rok kosztuje 3000 funtow + zycie+ akademik itd. w Szkocji nie placisz za studia.Ja zdecydowalam sie na studia w Derby - UK.Utrzymanie nie jest wiekszym problemem bo mozna zyc naprawde oszczednie jesli kieszen teg wymaga ;) Aby dostac sie na studia (jestem ze starej matury) musialam zdac IELTS (www.britishcouncil.pl) i przedstawic swiadectwo maturalne, jesli pisalas nowa mature to nie musisz pisac Ieltsa o ile na jakies tam % zaliczylas angielski.Duzo by pisac.Poczytaj na stronkach a w razie co pisz. [gg] [email]
Małe dopowiedzenie:

"POlecam stronke UCAS albo www.studiabrytyjskie.com tam masz wszystko wytłumaczone od A-Z.Studiujac w UK przecietnie rok kosztuje 3000 funtow + zycie+ akademik itd."

Mozna dostac kredyt studencki ktory pokryje te 3000 funtow. Nie będę objaśniał dokładnie tego kredytu - temat wałkowany był już z milion razy, wiec jak poszukasz(na tej stronie) to sama znajdziesz :)

"w Szkocji nie placisz za studia."

Nie do konca. Nie placi sie za semestr/rok, ale przy konczeniu studiow trzeba zaplacic odpowiednia sume(zalezy to od uniwersytetu). Nie jest ona na szczescie zbyt wysoka i wiele osob twierdzi ze spokojnie mozna sie tego dorobic w trakcie studiow... (ale sam tego nie sprawdzilem!)

"Ja zdecydowalam sie na studia w Derby - UK."

Dokładnie Anglia(bo UK to tez Szkocja, Walia i Irl.pn). :P

"Aby dostac sie na studia (jestem ze starej matury) musialam zdac IELTS (www.britishcouncil.pl) i przedstawic swiadectwo maturalne,"

I tu mala uwaga - uczelnie brytyjskie wymagaja wysokich ocen na starej maturze(5 i 6).

"jesli pisalas nowa mature to nie musisz pisac Ieltsa o ile na jakies tam % zaliczylas angielski."

Nie we wszystkich tak jest, choc fakt, ze coraz wiecej jest takich. Na przyklad : Huddersfield, Derby, Middlesex, Wolverhampton, Luton(wymienilem przy okazji te ktore maja posrednictwa w Polsce :P). Są oczywiscie inne, ale najczesniej sa to uczelnie slabe albo srednie. Lepiej jest zdac jakis certyfikat(np Ieltsa).

Poszukaj tez informacji na tym forum - znajdziesz tu bardzo duzo.
To sa 2 ciekawe tematy - jest tu sporo informacji:
https://www.ang.pl/University_of_Wales_Aberystwyth2[tel]_41199.html
https://www.ang.pl/finansowa_pomoc_z_uni_lub_rzadu_angielskiego_45733.html
Aha czyli świadectwo maturalne i certyfikat.Ja mature bede pisac teraz w tym nastepnym roku szkolnym dlatego staram sie juz powoli cos mniej wiecej dowiedziec jak i co z uczelniami za granicą.Ale nie wiem do konca czy są studia zaoczne?Czyli np tak jak w Polsce ze sie chodzI na wykłady co 2tyg. Myśle ze jezeli chodzi o utrzymanie to nie bedzie tak źle bo nie bede sama i mam jako tako rodzine w Mulingarze(tylko to tez spory kawałek od Dublina) Słyszałam troche na temat tych certyfikatów, ponoć bardzo cięższko je zdać. I ma sie tylko jedno podejscie.I mówisz ze aplikowac sie mozna do 1czerwca(czyli w przyszłym roku tak samo) a przeciez wyniki matury są dopiero pod koniec czerwca?
I dziękuje ze mi tyle napisałes, dużo pomogłes:) pozdrowionka:]
No wlasnie, troche dziwnie ze wyniki z matury sa pod koniec czerwca a dokumenty chca tak wczesnie.Moze jest tak ze po prostu chca aplikacje wczesnie a potem dosylasz wyniki matury?A moze chcieli tak w moim przypadku bo chcialam sie przeniesc i konczyc tam studia?Ale wydaje mi sie ze mowili mi, ze gdybym chciala sie ubiegac o przyjecie na pierwszy rok to tez wczesnie koncza przyjmowanie dokumentow.Anyway,najlepiej napisac bezposrednio do admissions office i oni ci dokladnie powiedza.W kazdym razie dobrze ze wczesnie sie zaczynasz tym zajmowac.Poza tym jesli twoja rodzina mieszka na polnoc od Dublina to na polnocy jest DCU, a jesli na poludnie, to na poludniu jest UCD.Trinity College jest w centrum.Pisze to dlatego ze przebijac sie przez caly Dublin to porazka po prostu!!!Aha, i zajrzalam wlasnie do mojej aplikacji do Trinity i jest tu napisane ze musisz miec potwierdzenie znajomosci jezyka w postaci certyfikatu-albo CAE zdane co najmniej na C(na ktoryms z tych trzech uniwerkow chcieli minimum A z CAE, ale nie pamietam na ktorym), albo TOEFL minimum 213(nie wiem co to znaczy bo go nie zdawalam)albo IELTS minimum 6(tez nie wiem co to znaczy).Tak wiec jak widac honoruja nie tylko certyfikaty Cambridge.
Powodzenia:)
"No wlasnie, troche dziwnie ze wyniki z matury sa pod koniec czerwca a dokumenty chca tak wczesnie. Moze jest tak ze po prostu chca aplikacje wczesnie a potem dosylasz wyniki matury?"

Niestety... Chyba ze aplikujesz na semestr wiosenny(od stycznia).
I zeby było fajnie wszystkie listy(conditional i unconditional letter) potrafia isc bardzo dlugo, czasem nawet nie docieraja...
CzyLI ?Chca najpierw aplikacje a potem trzeba dosłac wyniki matury? Trzeba wszytko droga pocztową?Czy meilowa tez można wysłac aplikacje??
Dziękuje Ci bardzo mi pomogłas:) pozdrowionka!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

CAE - sesja letnia 2007

 »

FCE - sesja letnia 2007