Spójniki angielskie

Spójniki, zwane po angielsku Linking Words to dość istotny element każdej wypowiedzi, a z całą pewnością wypowiedzi pisemnej. Pozwalają one połączyć to wszystko, o czym się mówi lub pisze, w jakąś całość. Z założenia spójną...

Aby opis tego zagadnienia ująć jak najprościej trzeba pójść na kompromis z terminologią polskiej gramatyki. Zakładając nawet, że wszyscy jesteśmy z nią na bieżąco, to zachodzi obawa, że fachowe wyjaśnienie czym takim jest spójnik niewiele wyjaśni:

Spójnik wyraża stosunek składniowy współrzędny między składnikami szeregu w zdaniu pojedynczym lub między zdaniami współrzędnymi w wypowiedzeniu złożonym albo łączy składniki związku niewspółrzędnego. Spójnik dzieli się według tego kryterium formalnego na współrzędne, czyli parataktyczne, i podrzędne, czyli hipotaktyczne.
Encyklopedia języka polskiego. Red. Stanisław Urbańczyk, Wydawnictwo im. Ossolińskich, Wrocław, 1994. str. 325.

Niech powyższa definicja będzie wystarczającym usprawiedliwieniem na pewne 'uproszczenia i nagięcia' w terminologii w poniższych wyjaśnieniach. Dotyczy to jedynie polskiego nazewnictwa.

Spójniki można podzielić na podstawowe i te trochę bardziej złożone. Złożone może nie tyle w samej formie ile w 'użyciu'. To są te wszystkie magiczne słówka, które wkuwają podchodzący do egzaminów językowych... Te najbardziej 'cool' spośród nich na razie nie będą nas interesować.

Wszystkie spójniki dzielą się na grupy, które spróbujemy prześledzić. Zacznijmy od spójników najbardziej znanych

playand i
playbut ale

do tego ostatniego jeszcze wrócimy. Zachowują się identycznie jak w języku polskim - pierwszy z nich łączy dwa równorzędne stwierdzenia, drugi - stwierdzenia przeciwstawne:

playHe is big. He is strong. He is big and strong.
playShe is tired. She is working. She is tired but she is working.

Komentarze (8)

ilinska
04 sty 2018

Zgadzam się, gramatyka jest to jasno i czytelnie wytłumaczona.

dymitrop
02 paź 2016

łucja - własnie "są małe błędy" i dlatego ktoś pisze, żeby je zlikwidowano, a nie dla samej radości z krytyki

lucja57
23 lut 2016

Dobrze powiedziane jak się komuś nie podoba niech nie zagląda i krytykuje tylko stworzy swoją stronę .Ja osobiście jestem mega zadowolona bo zaglądam codziennie strona jest fantastyczna a że są małe błędy bo jesteśmy tylko ludżmi a może i po to aby być czujnym i je wychwycić a uczyć można w każdym wieku ja zaczęłam jak mój syn wyjechał do Anglii a i zawsze podobał mi się ten język Łucja

Woniu69
24 lis 2014

Są pewne " kamienie milowe" w nauce każdego języka, których poznanie sprawia, ze zaczynamy sobie z nim (tzn. tym językiem:)) radzić. Myslę ,że własnie dzieki "szlifuj..." mozna sobie te kamyki poukładać i wszystko staje sie prostsze.

przemko830
30 gru 2013

jak komus styl nauki sie nie podoba to po co tu zagladacie !!!

luke78
05 sie 2013

O ile sie nie myle, to Spojnik po angielsku jest "Conjunction" a nie "linking words". Pewnie w mowie potocznej tak sie nazywa, ale w testach wystepuje jako Conjunction.

MarioGeneral
07 sty 2013

pierdoły

jasinski
27 lip 2011

to opracowanie całej gramatyki jest fantastyczne.tadeusz.

Skomentuj

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.