Prosty a ciągły

Czy zgadzacie się z tym że jak mamy np inne czasy typu past perfect to praktycznie zawsze ciągly można zmienić na prosty np
I had been playing for 2 hours before coś tam

I had played for 2 hours before coś tam
Oba przykłady ok. A teraz future perfect

1 I will have been using phone for 10 years by Monday

2 I will have used phone for 10 years by Monday
Czy zgadzscie się że future peefect też wychodzi na to samo?
He was gasping hard. He had been running.

tego nie zamienisz na simple
Mój przykład z future jest okej?
akurat z tym czasownikiem tak.
Móģbyś rozwinąć? Np. Wydaje mi sìę że większość zdanie w czasie past conitnuous można zamienić na simple. Z future continuous jest inaczej? Mógłbyś poddać których zamieniań nie mogę jakąś grupę?
Future perfet continuous*
jest grupa czasownikow, takich jak use, work, play, study - oznaczajacych czynnosci naturalnie rozciagniete w czasie - ktore nie zniemiaja znaczenia miedzy aspektami perfect Simple i Perfect Continuous
1 Czy ta różnica odnośi się tylko do future perfect simple i continuois i nie ma specjalnir zastowowania w np present perfect?

2 Skąd mam wiedzieć które zmieniają znaczenie a które nie jest jakaś zasada albo ich spis tych które nie zmieniają znaczenia?
A co Ty się tak doktoryzujesz z tego? Wykucie na pamięć jakiś zasad nie poprawi jakości komunikacji w języku.
Czytaj dużo i z czasem zaczniesz wyczuwać roznice intuicyjnie.
Nie mam problemu z komunikacją. Mówię płynie. Tak chcę wiedzieć dla siebie lubię gramatykę
Zakładam że throw to taki czasownik który nie jest rościągniety w czasie. Co jeżeli użuję go tak

I will have thrown stones for 1 year by September zamiast
I will have been throwing stones for 1 year by September?
dziwnie brzmi to zdanie w aspekcie simple
W każdym simple czyli np. past perfect simple albo present perfect simple czy tylko w future perfect simple?
Np I have thrown stones for a year

I have been throwing stones for a year

W present perfect oba są ok w odróżnieniu od future perfect?
takie same wrażenia
To tylko w past simple i continuous jest inaczej? I wtedy musi być I threw stones for a year?
Jesteś w stanie podać jak odróżnić te czasowniki które mają w sobie ciągłośc jak work a te które nie mają jak np throw?
ile czasu trwa throw? chwilkę.
Nie daje mi spokoju to rozroznienie. Po namysle:
I have thrown stones for a year - i koncze z tym
I have been throwing... - i bede nadal rzucal

Znasz takie rozroznienie w odniesieniu do innych czasownikow, bo juz o tym pisales.
Dziękuję