Części mowy w języku angielskim

Czasownik

Czasownik

Czasownik jest najważniejszą częścią mowy w języku angielskim. Nawet najkrótsze zdanie zawiera czasownik. Możliwe jest nawet utworzenie zdania składającego się tylko z jednego słowa - właśnie czasownika. Czasowników nieregularnych musimy się nauczyć na pamięć - prezentujemy listę. Do tego czasowniki posiłkowe, modalne, tzw. Causative have i oczywiście odwieczny problem uczących się: kiedy forma -ing a kiedy bezokolicznik?

Zobacz czasownik w angielskim »

Przysłówek

Przysłówek

Przysłówek jest słowem, które mówi nam coś więcej o użytym czasowniku. Opisuje -jak- dana czynność jest wykonywana. Przysłówki dzielimy na przysłówki częstotliwości, czasu, miejsca, sposobu i stopnia, do tego oczywiście codzienna porcja wyjątków.

Zobacz opis przysłówków w angielskim »

Rzeczownik

Rzeczownik

Rzeczownik, podobnie jak w języku polskim, określa osoby, miejsca lub przedmioty. Dobra wiadomość - od polskiego rzeczownika angielski różni się tym, że się absolutnie przez nic nie odmienia. Zobacz co to jest i kiedy używać dopełniacza saksońskiego, jak tworzymy liczbę mnogą czy rzeczowniki złożone.

Zobacz opis rzeczowników angielskich »

Zaimek

Zaimek

Najkrócej mówiąc, zaimki są to słówka, którymi możemy zastąpić rzeczownik. Gdybyśmy nie używali zaimków musielibyśmy powtarzać wiele razy rzeczownik a tego przecież nie chcemy. Zaimki dzielimy na dzierżawcze (nie mylić z przymiotnikami dzierżawczymi), osobowe, zwrotne, wzajemne i nieokreślone.

Zobacz opis zaimków w angielskim »

Przedimki

Przedimki

Przedimki sprawiają uczącym się wiele kłopotów, pewnie także dlatego, że nie mają odpowiednika w języku polskim... Najkrócej mówiąc przedimki to krótkie słówka określające jakiś rzeczownik - no dobrze, to trochę mało wyjaśniająca definicja. Ale zaraz będzie jaśniej. Po pierwsze, poznajmy te przedimki - na całe szczęście są tylko trzy.

Zobacz opis przedimków »

Przyimek

Przyimek

Przyimek w języku angielskim ma identyczne zastosowanie jak w języku polskim. Pozwala określić lokalizację przedmiotu, czas, miejsce lub pewien stan. Ułatwieniem jest to, że nie musimy zastanawiać się, jak połaczyć dany przyimek z rzeczownikiem odmienionym przez przypadki, bo przecież w języku angielskim przypadków nie ma! Zastosowanie przyimka staje się więc bardzo łatwe.

Zobacz angielskie przyimki »

Przymiotnik

Przymiotnik

Przymiotniki odpowiadają na pytania jaki? jaka? jakie? Dostarczają nam dodatkowych informacji o rzeczowniku, określają cechy osób lub rzeczy. Przymiotniki możemy stopniować na dwa sposoby, niestety są także wyjątki.

Zobacz opis przymiotnika w angielskim »

Spójnik

Spójnik

Spójniki, zwane po angielsku Linking Words to dość istotny element każdej wypowiedzi, a z całą pewnością wypowiedzi pisemnej. Pozwalają one połączyć to wszystko, o czym się mówi lub pisze, w jakąś całość.

Zobacz angielskie spójniki »

Liczebnik

Liczebnik

Liczebniki to takie wyrazy, które wyrażają jakąś ilość (określoną lub nieokreśloną) lub kolejność. Mówiąc krótko - dzięki nim liczymy, mierzymy i podajemy wielkości. Odliczanie zaczynamy od liczebników głównych, następnie liczebniki porządkowe, daty, ułamki i inne.

Zobacz angielskie liczebniki »

Komentarze (19)

fizjoterapeutk…
10 maj 2018

Chyba najlepsze kompendium wiedzy, dzięki!

istrefa
22 maj 2017

będą jakieś ćwiczenia ze słownictwem?

enterek7
05 mar 2017

a gdzie jest okienko 'szukaj' ?????

J2909
06 lut 2017

Bardzo dobrze opracowana strona - bardzo pomocna w gruntowaniu gramatyki, dodatkowo bardzo fajna strona słownikowa; polecam wszystkim moim znajomym korzystanie ze strony i wszyscy mają tak samo dobre zdanie o pomyśle i jej twórcach; bardzo gratuluję, będę częstym gościem:)

hubertniemier
06 gru 2016

Mam pytanie bo nie mogę znaleźć ćwiczeń na relative clauses. Są one gdzieś? Jak ich nie ma to proszę o dodanie.

Poziomka83
10 kwi 2016

Strona jest super ale mam prosbe. Wydaje mi się ze pominięto temat kiedy używamy these/those. Znalazlam 3 watki na forum ale nadal mam wątpliwości. Możecie jakos uzupelnic?

messybeauty
25 cze 2015

mallory09 zgadzam się w 100 %. Ćwiczenia liczebniki są źle zrobione np w opisie admin podaje "per cent", natomiast w ćwiczeniu prawidłową wersją jest "percent". Rozbieżności są też w datach.. Proszę o poprawienie

mallory09
21 cze 2015

Hey, hey, nie wiem gdzie napisać...
Proszę zróbcie coś z ćwiczeniami. Lubię je rozwiązywać i później jechać paskiem w dół i w dół i patrzeć, że wszystkie zrobiłam na 100%. Ale niektóre są totalnie źle zrobione, szczególnie ćwiczenia z liczebnikami i po prostu się nie da. Mimo, że wszystko zrobiłam dobrze, pokazuje mi, że mam błędy. To strasznie przeszkadza w nauce i demotywuje. Niech ktoś, kto moderuje tą stronę raz usiądzie i rozwiąże wszystkie zadania, zobaczy jak są źle zrobione. Momentami błędy są tak wielkie, że zastanawiam się czy osoba, która je przygotowywała była trzeźwa ;)

BasiaWeronika
04 mar 2015

Super strona, można się wile nauczyć.

OLIWUNKA46
19 sty 2015

dajcie jakieś ćwiczenia ze słownictwem

Skomentuj

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.