Streszczenie
Praca miała na celu przeanalizowanie stanu zachwaszczenia i zbiorowisk chwastów w łanie mieszanki jęczmienia jarego z grochem uprawianej po trzech różnych przedplonach (ziemniak, jęczmień i mieszanka jęczmienia z grochem) oraz zmian zachodzących w czasie 7 lat badań (2[tel]). Zbiorowiska oceniano pod kątem różnorodności biologicznej i ekologicznej, rozumianej jako zróżnicowanie przynależności systematycznej, pochodzenia gatunków i ich form życiowych, wymagań siedliskowych oraz mierzonej wskaźnikami biologicznymi.
W badanych obiektach oznaczono w poszczególnych latach 35 gatunków z 15 rodzin botanicznych, z czego 29 gatunków stanowiło formy krótkotrwałe. Stałym elementem łanów mieszanki niezależnie od przedplonów były: bratek polny, chwastnica jednostronna, komosa biała, mlecz polny, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, rdest powojowy, sporek polny, tasznik pospolity. Liczebność i biomasa zbiorowisk chwastów, ich bogactwo gatunkowe, różnorodność, równomierność i dominacja gatunkowa wykazywały dużą zmienność w latach badań, przy braku wyraźnego i jednoznacznego ukierunkowania w czasie. Pod względem ilości wytworzonej przez chwasty biomasy w całym okresie badań najlepszym przedplonem dla mieszanki okazał się ziemniak. W stanowisku tym jednak zbiorowisko chwastów charakteryzowała najmniejsza różnorodność gatunkowa. We wszystkich trzech stanowiskach w zbiorowiskach chwastów najsilniejszą i najbardziej stabilną pozycję zajmowała komosa biała. Znaczący udział w strukturze dominacji miały też chwastnica jednostronna, mlecz polny, tasznik pospolity, perz rozłogowy, owies głuchy i rdest powojowy. Współczynniki podobieństwa wykazywały duże zróżnicowanie w zależności od roku, terminu badań i podstawy obliczeń, mniejsze względem porównywanych par stanowisk.
Słowa kluczowe
Mieszanka jęczmienia jarego z grochem, zachwaszczenie, przedplony, różnorodność biologiczna i ekologiczna, zmienność w latach
Z góry dziękuję za pomoc