jak pisac proposal?

Temat przeniesiony do archwium.
czy ktos moze dac kilka wskazowek jak pisac prpoposals.dostalam z b.c stary zestaw z writingu(december 04) i tam pierwsze zadanie, to obowiazkowe bylo proposal. akurat w tym zadaniu chodzilo o napisanie proposal do dyr szkoly by przedstawic propozycje imprezy na koniec roku szkolnego. oczywiscie byly podane dane z ankiety przeprowadzonej wsrod studentow itd. moze ktos moglby podac kilka utartych zdan gl. na poczatek i koniec. i w jakiej formie pisac czy podtytuly itd. dziekuje
wlasnie tez sie tego ucze i to powinno przypominac report layoutem.
a ja myslalam do tej pory ze to ma byc bardzo oficjalny list.... tym bardziej ze moj chlopak kiedys to pisal na CAE i zdal. wiec moze jednak list??
a jesli piszesz do konkretnej osoby np principal to wtedy Dear ...-i przsyjąc formelistu a w srodku wsadzic uklad z raportu?
Proposal i raport mają wiele wspólnego. Raport stwierdza stan faktyczny, proposal proponuje co usprawnić i jak.
Layout jest podobny, bo tekst jest podzielony na paragrafy, każdy z sub-heading. Jest to tekst formalny, pisany językiem obiettywnym. Zdania budowane sa według schematu - problem- solution-proposal.

The students complain about the menu and poor choice of vegetarian food. It might be changed when we hire a new cook. I propose preparing an advertising campaign in media to find a proper candidate.

( to oczywiście bardzo uproszczone)
Unikac należy osobistych sformuowań, informacji dodatkowych.
Jeśli piszesz do konkretnej osoby może mieć layout listu, ale to jest list specyficzny, bo użytkowy.
a jak napisac account? albo contribution guide?
to nie są rodzaje esejów na CAE. Nie da się tego wyjaśnić w dwóch zdaniach bo

account to tekst fachowy,sprawozdanie, najczęściej biznesowe.


Contribution guide to rodzaj przewodnika
Przeglądając CAE Practise Tests 2 PLUS spotkałem się z zadaniem napisania "account". Jednak w CAE GUIDEBOOK Paper 2 ze strony Cambridge ESOL nie ma tego typu writingu uwzględnionego.


Proposal, jak już napisała College, jest bardzo podobny layout'em do raportu, jednak zawiera propozycje co do ulepszenia czegoś (zazwyczaj wszystko jest podane w INPUT-treść zadania). Jak zacząć proposal? Np.:

"I have been requested to submit the following proposal concerning XXX"

Zakonczenie?

"I hope you will place the proposal at the comitee meeting, since it is XXX"


Przynajmniej ja tak piszę.
ej nie prawda, moja siora na CAE miala contribution...i nadal nie wiemy jak sie to pisze ;(
Contribution to the book-zgadza się. Z tego co wiem, to jest to rodzaj competition entry.

Polecam ten link:

http://www.cambridgeesol.org/support/dloads/cae/cae_hb_samp_p2.pdf


Może czasem warto samemu poszukać, niż "wyręczając" się kimś innym?
contrubution to the book, contribution guide to są zupełnie dwie różne rzeczy. Na CAE jest to pierwsze. To wkład w wydawaną kisążkę, czyli np. essej dodany do innych i wydany w formie książki. Styl i register zależy od tytułu i tematyki książki. Trzeba się dostosowac to tego.
a ja mam w mojej ksiazce Ready for CAE wyd Macmillan contribution guide i na kursie takze uczylam sie, jak pisac contribution guide. Skad masz informacje, ze to contribution to the book jest na egzamminie?
Bo tak jest napisane w linku który podałem?

Poza tym College przygotowuje ludzi do FCE i CAE 13 lat i starannie obserwuje nową formę egzaminu od roku 1999?
http://www.cambridgeesol.org/support/dloads/cae/cae_hb_samp_p2.pdf

i wszystko jasne :)
prawda jest taka, że typy writingu są jasno określone. Np contribution, czyli zwyczajnie - twój wkład, to może sie pojawić w wydaniu to guide, to a book, to a leaflet!!! Ważne aby wiedzieć co to jest contribution. A jaki zastosować styl ( formal, informal, neutral), czy jaki layout( wygląd na stronie), register ( zakres słownictwa) to już ściśle trzeba ustalić po zobaczeniu polecenia. Przy contribution ważny jest czytający docelowy ( target reader), bo to jest tekst pisany nie dla piszącego, tylko dla czytającego.
http://www.speedyshare.com/519836312.html
- kilka wskazowek, zwrotow itd. dotyczacych proposal.
Temat przeniesiony do archwium.