co czytać z literatury pięknej

Temat przeniesiony do archwium.
hej, mam FCE i zgodnie z moimi podejrzeniami okazało się, że cienko u mnie z reading i use of English
w niedalekiej przyszłości mam zamiar zdawać CAE i w związku z tym chciałabym podciągnąć się z czytania i poszerzyć zasób słownictwa
czy moglibyście polecić pozycje anglojęzyczne z literatury pięknej, z czytaniem których prawdopodobnie sobie poradzę
może pomyślicie, żeby czytać, co się po prostu lubi i wtedy będzie łatwiej, owszem, ale chciałabym wiedzieć, co jest wg Was odpowiednie na poziomie między FCE i CAE, bo przecież nie Joyce ;-)
może pamiętacie, co było można przeczytać na jeden z tematów writing, kiedy Wy zdawaliście CAE?
na CAE chyba nie ma lektur na writing
A u mnie odwrotnie: reading i use na maxa, a to co najwazniejsze czyli speaking i listening slabo.
Od ~dwoch lat czytam wszystko co leci (lecz tylko ksiazki, nie gazety). A i moj wynik pomogl mi podjac decyzje co dalej:
CAE czy konwersacje. To drugie oczywiscie.
Cześć! Nie wiem czy jeszcze ktoś z tej bazgraniny skorzysta, bo odpowiedż spóźniona trochę w stosunku do pytania :-) Jeśli ktoś chce poczytać oryginalne, a w miarę proste teksty, polecam amerykańskich pisarzy. Najlepiej przejrzeć jakąś antologię opowiadań i wybrać sobie takich, których się 'rozumie'. Prawie wszyscy z nich pisali krótsze rzeczy, a nie tylko opasłe tomiska :-) Jeśli podpasuje opowiadanie, to najprawdopodobniej będzie można poradzić sobie z czymś dłuższym... Proponuję spróbować Hemingwaya (np. The Sun Also Rises), Faulknera, Poe, Fitzgeralda, raczej nie Twaina - za dużo murzyńskiego slangu (po co się denerwować). Fenomenalny jest Sherwood Anderson "Winesburg, Ohio" - książka ciężkawa do zdobycia w bibliotekach ale jest w wersji online. Poza tym pamiętajcie, że jeśli chcecie czytać dla treningu samego czytania, to nie trzeba katować całej książki - dwa, trzy rozdziały i łapać coś innego.
Pozdrawiam i powodzenia.
ja skorzystam z tej bazgraniny :-)
to nie bazgranina, lecz cenne rady!
dziękuję
You are very welcome :-) Jakby się okazało, że jeszcze czegoś z tej dziedziny potrzebujesz - łatwiejszego, trudniejszego, to daj znać. Pomyślę, co jeszcze by się nadawało tak pomiędzy FC/CAE. Myślę, że Anderson jest niezły pod względem słówek - choć ostrzegam, że książka jest zakręcona (tak jak była zakręcona amerykańska zapadła prowincja na początku 20 wieku). Oj, różne rzeczy się tam działy :-) Miłej lektury.
Polecam Paulo Coelho in english :) "Alchemic", "Veronica decides to die" i inne z bibliografii tego autora. Książki Coelh'a to przystępny język, mnóstwo zwrotów kolokwialnych i synonimy. No i oczywiście dobra fabuła światowej klasyki.
Nie są zniechęcająo grube, a równocześnie nie banalne.

Polecam :)
Witam

Moze bezposrednio nie na temat, ale co tam :)

Ksiazki on-line.
http://onlinebooks.library.upenn.edu
http://www.ipl.org/

Mam nadzieje, ze sie do czegos przydadza :)
Ja znalazlem tam kilka ciekawych ksiazek

Pozdrowienia
A czy wy czytacie te ksiazki w ten sposob ze siedzicie nad nimi ze slownikiem i podkreslacie wyrazy korych nie znacie,nastepnie tlumaczycie i zapisaujecie a pozniej uczycie sie? czy to jest to \"poszerzanie slownictwa\" ? bo ja zawsze czytam ksiazke nie zagladajac do slownika, po porstu cyztam i jesli czegos nie rozumiem straam sie jak to sie ladnie mowi \" work the meaning out of the context\":)))
>A czy wy czytacie te ksiazki w ten sposob ze siedzicie nad nimi ze
>slownikiem i podkreslacie wyrazy korych nie znacie,nastepnie
>tlumaczycie i zapisaujecie a pozniej uczycie sie? czy to jest to
>\"poszerzanie slownictwa\" ? bo ja zawsze czytam ksiazke nie
>zagladajac do slownika, po porstu cyztam i jesli czegos nie rozumiem
>straam sie jak to sie ladnie mowi \" work the meaning out of the
>context\":)))


It sound like teaching my teacher . yes that;s right but I think you should read books with vocabulary or black ink )Penguin Readers and there are mention these black ink words below with describing definition !Apart from
in this as you read this book ,you will find that some word s in darker black ink than the others on the page .And then you should look them up in your dictionary ,if you do not already know them ,or try to guess the meaning of the words first ,and then look them up later ,to chack >>>
First of all I hate reading Pengiun\'s Books and other such books with levels. Besides I think that those books are far too easy for me as I\'ll be passing CAE in December. I shall better read books similar to those suggested by Pocahontas;) But when I\'m reading a book by G. Orwell there are some words unknown to me, and I don\'t look them up in the dictionary because I think they\'re not so important as I can guess the meaning so I can undestand what the author wanted to say. When I can\'t guess the meaning I just leave this word and neither do I look it up in the dictionary nor put it down to remember. Do you think I shall do so?
>First of all I hate reading Pengiun\'s Books and other such books with
>levels. Besides I think that those books are far too easy for me as
>I\'ll be passing CAE in December. I shall better read books similar to
>those suggested by Pocahontas;) But when I\'m reading a book by G.
>Orwell there are some words unknown to me, and I don\'t look them up in
>the dictionary because I think they\'re not so important as I can guess
>the meaning so I can undestand what the author wanted to say. When I
>can\'t guess the meaning I just leave this word and neither do I look
>it up in the dictionary nor put it down to remember. Do you think I
>shall do so?




A nie lepiej pozyczacksiązki z gotowymi vocabularami odpowiednio do stopnia zaawansowania !???
Mowie przecież, że nie ciepie takich \"poziomówek\" ! Są nudne, cieknie i zazwyczaj to takie streszczenia dobrych ksiązek....
Temat przeniesiony do archwium.

« 

FCE - sesja zimowa 2003

 »

Pomoc językowa