Nieformalny lit do kolegi/koleżanki z Wielkiej Brytanii

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, za kilka dni pisze próbne testy z angielskiego i zaczęłam ćwiczyć. Napisałam list:
W Twojej szkole odbył się konkurs artystyczny „Mam talent”, który wygrałeś/łaś.W e-mailu do kolegi/koleżanki z Anglii:
-opisz swój występ
-przedstaw swoją reakcję na wiadomość,że zająłeś/zajęłaś pierwsze miejsce
-napisz, jak zamierzasz rozwijać swoje umiejętności artystyczne

Hi Tom,
I haven't written four you so long because I was busy. It's fine? I feel great! Guess what?
Yesterday, In my school take places competition 'I have talent'. I won first places. I sang song called 'I want to br forever young'. Jury said: It song is perfect and beautifull. I was surprised and verry verry smile! Relly, I verry happy. People, teachers and students congratulate it's my. It was awesome!
I'll singer in the future. I'll go to school music. Meyby, I'm going to playing guitar. What do you thing about ?

See you soon,
XYZ



Proszę przeczytać i sprawdzić. Chciałabym się dowiedzieć jakie popełniam błędy. :)
Hi Tom,
I haven't written four <-- ZŁE SŁOWO, DLA = TO you so long because I was busy. It's fine? <--TO NIE JEST FORMA PYTANIA, TYLKO FORMA TWIERDZENIA I feel great! Guess what?
Yesterday, In my school take UZYJ CZASU PRZESZLEGO, TAKE PLACE places PRZEDIMEK competition 'I have PRZEDIMEK talent'. I won PRZEDIMEK first LICZBA POJEDYŃCZA places. I sang PRZEDIMEK song called 'I want to br ORTOGRAFIA forever young'. PRZEDIMEK Jury said: It BRAK CZASOWNIKA I PRZEDIMKA song is perfect and beautifull ORTOGRAFIA. I was surprised and verry verry ORTOGRAFIA smile UZYJ CZASU PRZESZŁEGO OD SMILE! Relly ORTOGRAF, I verry ORTOGRAF happy. PRZEDIMEK People, teachers and students congratulate CZAS PRZESZŁY!!! it's my ŹLE, WYRZUĆ TO. It was awesome!
I'll BRAK CZASOWNIK I PRZEDIMKA singer in the future. I'll go to NAPISZ: A MUSIC SCHOOL school music. Meyby ORTOGRAF, I'm going to playing<-- ZAMIEN NA BEZOKOLICZNIK+ PRZEDIMEK guitar. What do you thing ORTOGRAF about ?

bardzo słabo
edytowany przez zielonosiwy: 29 lis 2014