Odszkodowanie na Wyspach

Temat przeniesiony do archwium.
W Wielkiej Brytanii corocznie blisko 1,6 miliona osób ulega różnym wypadkom. Wśród poszkodowanych są też oczywiście Polacy. Często nie wiedzą, że należy im się rekompensata.

Na Wyspach sprawą odszkodowań zajmują się wyspecjalizowane firmy adwokackie. Obowiązuje zasada „No win no fee” co oznacza, że kancelaria nie pobiera od swojego klienta żadnych opłat, aż do momentu uzyskania odszkodowania. Honorarium to zazwyczaj określony w umowie procent od wygranej sumy.

Ze względu na kłopoty językowe Polaków, wiele kancelarii zapewnia tłumaczy. Co więcej, często z adwokatami można kontaktować się za pośrednictwem specjalnie dla nas przygotowanych, polskojęzycznych stron internetowych. Można na nich m. in. wypełnić aplikację i zasięgnąć porady.

Ważnym jest, by roszczenia zostały zgłoszone w terminie do trzech lat (czasem krócej!) od momentu wypadku. W przeciwnym razie sprawa ulega przedawnieniu. Sprawy o odszkodowanie mogą trwać kilka tygodni, ale także i kilka lat. Pierwszym krokiem, który podejmuje adwokat jest negocjacja z firmą ubezpieczeniową. Gdy nie dojdzie do porozumienia stron, spór rozstrzyga sąd.

O jakie odszkodowania można się ubiegać?
1. Rekompensata za obrażenia fizyczne i psychiczne doznane podczas wypadku przy pracy.
2. Odszkodowanie za utratę dochodu (utracony kontrakt, nieobecność w pracy).
3. Zwrot kosztów poniesionych w wyniku wypadku (koszty leczenia, rehabilitacji, zwrot wydatków na dojazdy, na lekarstwa, itp.).
4. Za wypadek drogowy z udziałem pieszych i rowerzystów.
5. Odszkodowanie za napad, kradzież, brutalne pobicie, itd.

Agnieszka Iżycka
JEŚLI KTOŚ CIĘ POBIJE...
Nie każdy wie, że tu na Wyspach można dostać niezłą sumę także za to, że ktoś nas dotkliwie pobije i np. złamie rękę. W takich przypadkach sprawę należy zgłosić do CICA – (Criminal Injuries Compensation Authority). Za jej pośrednictwem można dostać odszkodowanie w wysokości 1-250 tys. Ł.

Aby skorzystać pomocy CICA musisz:
– mieć numer NIN (National Insurance Number);
– w ciągu 48 godzin od zdarzenia, zgłosić incydent na policji;
– przedstawić obdukcję lekarską.
Uwaga! Na zgłoszenie sprawy do CICA i ubieganie się o odszkodowanie masz dwa lata od momentu w którym padłeś ofiarą przestępstwa.

Criminal Injuries Compensation Authority
bezplatna infolinia: [tel]
tel. [tel]
www.cica-criminal-injuries-compensation.co.uk
WYPADKI W PRACY I DROGOWE
Jeśli doszło do wypadku w pracy i nie był on przez ciebie zawiniony, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Całe zajście musi być jednak odnotowane w Accident Book (książce wypadków), którą ma obowiązek prowadzić pracodawca. Rekompensata należy się nie tylko za sam uszczerbek na zdrowiu, ale też za poniesione cierpienia, powstały uraz psychiczny oraz za czas, przez jaki nie mogliśmy pracować. Jeżeli padłeś ofiarą wypadku drogowego o ewentualne odszkodowanie należy się zwrócić do MIB (Motor Insurance Bureau). Zgłaszając sprawę należy podać dane sprawcy wypadku, numer rejestracyjny pojazdu, a także nazwę firmy ubezpieczeniowej sprawcy. W przypadku obecności policji na miejscu zdarzenia najbardziej wiarygodnym dokumentem będzie policyjny raport.

Motor Insurers' Bureau
tel. [tel]
www.mib.org.uk

Przydatne linki
Wybór stron adwokatów, którzy zajmują się załatwianiem odszkodowań:
www.prawo-uk.co.uk, www.phclaw.co.uk, www.wypadki.co.uk, www.adwokat.co.uk, www.redress.co.uk, www.odszkodowania.mfbiz.com, www.polish-accident-claims.co.uk, www.hexa.pl, www.tutkaj.co.uk, www.campter.pl, www.digbybrown.co.uk, www.pogotowieprawne.co.uk.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia