Świeta prawosławne-Pomoc w przetlumaczeniu,proszę!

Temat przeniesiony do archwium.
Mam ogromny problem z prztlumaczeniem tego tekstu, a jest mi strasznie potrzebny... Końcówkę, ktora byla prostsza udało mi się zrobić, jednak z tym mam duzy problem, kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac, jakis zanik ;( Bardzo prosze o pomoc...


Prawosławna Wigilia - przypada 6 stycznia, dwa tygodnie po katolickiej, a święta Bożego Narodzenia - od 7 do 9 stycznia. W tym czasie prawosławni witają się słowami "z prazdnikom", a pozdrawiani odpowiadają: "z wami zdarowymi".
W Wigilię od rana obowiązuje ścisły post. - Nie wolno pić nawet mleka, a najlepiej nic nie jeść, aż do uroczystej kolacji. W każdym prawosławnym domu w kącie pokoju wisi ikona. W Wigilię otula się ją haftowanym ręcznikiem i ustawia pod nią kwiat zbożowy, czyli wysoki snop zboża z pełnymi kłosami. Stoi aż do Trzech Króli. Po świętach pojedynczymi słomkami wyciągniętymi ze snopa owija się drzewa w sadzie, by ochronić je przed mrozami i zającami. Świąteczną ozdobą mieszkania jest też choinka przystrojona kolorowymi bombkami i rozświetlona lampkami. Protestancka tradycja ubierania bożonarodzeniowego drzewka przyjęła się i w cerkwi, gdzie choinki stoją po obu stronach ikonostasu. Nakrywanie do stołu zaczyna się od położenia siana pod obrus i na wszystkie miejsca do siedzenia, które potem przykrywa się kapami. O zachodzie słońca cała rodzina zbiera się przy stole zastawionym wigilijnymi potrawami. Zawsze jest na nim dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa. "Daj Boże, żebyśmy szczęśliwie doczekali przyszłego roku i znowu spotkali się w tym gronie" - rozpoczyna wieczerzę wigilijną gospodarz, podając wszystkim talerzyk z przyniesioną z cerkwi i podzieloną na małe cząsteczki prosforą (maleńka przaśna bułeczka, używana w Kościele wschodnim do komunii świętej). Każdy z uczestników wieczerzy bierze kawałek prosfory, żegna się i pije łyk święconej wody. Dopiero wtedy można przystąpić do jedzenia świątecznych, postnych potraw.
Przy stole śpiewa się kolędy. Są wśród nich również tłumaczone z języka polskiego kolędy katolickie, np. "Chrystus się rodzi" - "Chrystos rodiłsja, nam opłatiłsja".
Po wieczerzy wszyscy idą do cerkwi. W świątyniach prawosławnych pośrodku cerkwi stoi ikona Narodzenia Jezusa. O północy rozpoczyna się "wsjenocznia", odpowiednik katolickiej pasterki, która trwa całą noc. Podczas kilkugodzinnego nabożeństwa, odprawianego w języku starocerkiewnosłowiańskim, kolędy śpiewa się a capella, bo w cerkwi nie wolno używać instrumentów muzycznych.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa