Matura nie znając jezyka angielskiego.

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, nazywam się Paweł i jestem uczniem III klasy liceum w Krakowie. Jest to jedno z lepszych liceów w mieście i niestety żałuję swojego wybory, bo od pierwszej klasy chodziłem na zajęcia z niemieckiego niestety nie umiem nic kompletnie w tym języku, nie przykładałem się także do niego zbyt dobrze, dlatego, że mówię biegle po włosku (mieszkałem tam dwa lata) i hiszpańsku (moja mama z tamtąd pochodzi), byłem przekonany, że na maturę będę mógł wybrać jeden z tych języków, niestety w mojej szkole nie pozwolono mi go wybrać chyba, ze jako dodatkowy i od tego czasu zaproponowano mi niemiecki, francuski albo angielski. Języki które uczone są w tej szkole. Wybrałem angielski z myślą że jest dużo łatwiejszy niż niemiecki. I od tego czasu wizja matury zmywa mi sen z powiek. Napiszę to po angielsku. zobaczycie jaki jest mój poziom i ile zrobiłem przez 6 miesięcy. I czy macie jakieś porady żebym zdał ten język ?

Hi, I'm Paweł and i go to threeth class in High School. This's one from the best high school in my city, and i feel bed that i choose this High school. I goes to Germany lesson since first class. Unfortunatly I nothing speak in this leanguage becouse I did't learn from this leanguage. Becouse i speak very well Italiano (i lived in Italy two years) and Spanish ( my mother born in Spanish and i speak with mum in Spanish). I was sure than on finall school exam i can select one from this leanguage (Italiano or Spanish). Unfortynatly in my school didn't let me choose one from this leanguage on finall exam if I want i can choose Spanish or Italiano how extra subject on mature exam. My priniciapl said than i should choose one from leanguage which are teach in my school English, French or German. I choose English becouse I think that English is easy than German. I'm very scurry on mature I don't know what do. Can I pass exam? What are you think about it ? What are you think about my English level ? Please, help me :)
edytowany przez pawel1993krakow: 11 kwi 2012
I go to the third class of high school- liczebniki do powtórki
This's one of the best
itd
poczyta sobie gramatykę
proste rzeczy leżą u Ciebie, takie jak liczebniki
przede wszystkim I piszemy z wielkiej litery
becAuse
What do you think about it? itd
niestety za późno się obudziłeś z tym, gdzyz matura ustna jest o wiele trudniejsza, niż dotychczas, a z pisemna dasz sobie radę.
JEsli jest to jedno z najlepszych liceum, dziwne, że nie nauczyli Cię takich prostych rzeczy.
I go to the third class of high school
This's

tak się nie mówi.
edytowany przez pakk: 11 kwi 2012
Popełniłeś bardzo dużo literówek w wyrazach. Ponadto musisz ogarnąć
-liczebniki porządkowe,
-stopniowanie przymiotników (one of the best ;)
-linking words w stopniu podstawowym: because,although etc.
-strona bierna
-podstawowe czasy
-wyrazy w kontekście - jeden wyraz w polskim = kilka wyrazów w ang (darmowy diki.pl może pomóc)
Materiały możesz znaleźć na tej stronie lub all in 1 w postaci repetytorium. Jednak w Twojej sytuacji poszukałbym jakiegoś odważnego korepetytora.
Jeżeli miałbym oceniać postęp to jest naprawdę duży (mówisz, że zaczynałeś od zera).
Co do egzaminu. Moim zdaniem po zmianach wchodzących w życie w tym roku, matura ustna dla przeciętnych i słabych uczniów jest trudna. Stąd bardzo istotne jest wykorzystywanie poznanych słów i struktur gramatycznych w mowie. Warto byłoby pisać jak najwięcej krótkich i dłuższych form wypowiedzi, a ponadto rozwiązywać zadania typowo egzaminacyjne ze słuchania i czytania (stare matury/repetytorium).




Tak jak mówiłem nie miałem lekcji języka angielskiego, uczę się go dopiero od 30 września nie miałem wcześniej ani jednej godziny angielskiego w życiu, przez pierwsze dwa miesiące to jeszcze liczyłem, że się uda zdawać na maturze Włoski albo Hiszpański. Niestety się nie udało i tak naprawdę nauczyłem się tyle ile umiem w ciągu 4 miesięcy wiem, że to jest bardzo mało czasu a na naukę języka trzeba poświęcić parę lat, no ale jak myślicie czy dam radę ? Ustnego też się boję w pierwszej klasie liczyłem że z języka na rozszerzeniu bd miał 90% a teraz boję się o 30% z podstawy. Głupie przepisy ! ;/
Dodam jeszcze, że angielskiego się nauczę jeszcze kiedyś w stopni zadowalającym, ale chodzi mi o to jak oceniacie moje szanse na zdanie matury ? Ten tekst pisałem z marszu tak jak ten post stąd mogą wynikać te literówki :)

PS Dziękuję wszystkim za wpisy :)
zapytaj w kuratorium, dlaczego nie mozesz zdawac innego jezyka na maturze.
Teraz jest za późno, musze się podjąć angielskiego. Dyrektor tłumaczył się tym, że jest zasada że język trzeba wybrać z tych które nauczane są w pełnym wymiarze godzin. I tak jest zapisane w statucie szkoły ;/ Moją ostanią szansą było zrobić certyfikat z włoskiego czy hiszpańskiego i zostać zwolnionym z matury, ale niestety już to nie obowiązuje ;/
ale zadzwoń do kuratorium - nic nie stracisz.
Ok, spróbuję :) Jutro dam odpowiedź co mi powiedzieli :)
Cytat z rozporządzenia dot. matur
Wybór przedmiotu zdawanego na egzaminie maturalnym nie jest zależny od typu szkoły, do której uczęszczał absolwent, a ni od przedmiotów nauczanych w tej szkole.
Może dyrektor chce sobie oszczędzić kłopotu. Koniecznie skontaktuj się z kuratorium.


http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.pzs1trzebnica.pl%2Fattachments%2F206_MATURA%2520od%25202010%2520-wyciag-1.doc&ei=s_SFT_6tEZCLswb51NnZBg&usg=AFQjCNHh4X8osGfd6RseicOSz6ZPCoq5Cw
Ok, dzięki za pomoc ale jest już trochę za późno, matura za niecały miesiąc a zgłoszenie zażalenia itd. i jej rozpatrzenie to min 14 dni zgłoszenie potem do cke itd. małe prawdobodobieństwo ale będę walczył !! może się uda, muszę przygotować się na najgorsze, że będę zdawał maturę z ang. wątpię że ją zdam ;/
Jeżeli zostałeś wprowadzony w błąd przez dyrektora, to może się udać.
Wiele wyjaśni rzeczowa rozmowa z kuratorium.
Mam nadzieję, dzięki za rady :)
paweł
w szkole, w której pracuję uczniowie zdawali maturę z włoskiego czy hiszpańskiego kiedy jeszcze nie uczyliśmy tych języków. Wynika z tego, że możesz zdać jaki tylko chcesz język (tzn nie jakikolwiek, ale hiszpański i włoski na pewno).
Dyrektor wprowadza cię w błąd.

skontaktuj się ze swoim kuratorium i zapytaj co masz robić, bo na zmianę deklaracji już za późno (ale że nie ty tu zawiniłeś, myślę, że powinno się udać)
edytowany przez iwonabp: 12 kwi 2012
Ja jestem tego samego zdania co pozostali. Uważam, że należy sprawę rzeczowo przedstawić kuratorowi.
I go to the third class of high school.
Dlaczego niby tak sie nie mówi??
Cytat: boy123
I go to the third class of high school.
Dlaczego niby tak sie nie mówi??

Bo w jez. ang class nie znaczy 'roku' - mowimy 'third year'
chyba, że tak.
Dzięki:)
Zgadza sie !

U mnie w LO kolezanki zdawaly francuski na podstawie jako obowiazkowy, ja np wloski (ale ze mna to co innego, bo jako dodatkowy)
a te 2 jezyki nie sa uczone u mnie w szkole ...

Masz prawo zdawac jeden z 6 jezykow tj ang, niem, fr, wlos, hiszp, ros.

Tu nie ma sie w ogole co zastanawiac.
Idz i walcz o swoje !

Bo mozesz miec roz wlos na 100%
albo niezdana mature ( czego Ci nie zycze )

ale oczywiscie, jak DYREKTOR sie przyzna do bledu, to to zmienia tj jezyk, ktory chcesz zdawac : )

A więc tak, do kuratorium nie mogłem się dodzwonić, więc nie wiem z pierwszego żródła, ale mojej mamy koleżanka uczy Hiszpańskiego w innym liceum i powiedziała, że to zależy w statucie po za tym, muszę zostać dopuszczony do egzaminu maturalnego przez szkołę i jeżeli szkoła oferuje tylko trzy języki Angielski, Niemiecki, Francuski to jeżeli jest to zapisane w statucie to dopuszczają mnie tylko do podstawy z tych języków które uczą a inne języki mogę zdawać jak chce. Po za tym szkoła nie ma jak mnie egzaminować z ustnego z powodu braku nauczyciela mógłbym zdawać w innej szkole, ale na to dyrektor nie chce się zgodzić. Sprawa wyglądała by inaczej gdybym w pierwszej klasie zakomunikował o tym dyrektorowi, ale niestety tak nie zrobiłem trudno takie życie ;/ Przynajmniej będę miał jakieś podstawy angielskiego. A więc jeśli macie jakieś materiały ''pewniaki'' zwrotów które przydadzą sie na maturze to bardzo proszę o pomoc :) z góry dzięki
Po za tym jak rozmawiałem z wychowawcą to powiedział mi, że nie ma zamiaru kłócić się z dyrektorem i że napewno sobie poradzę ;/ Jestem zły na siebie ale i na całe grono pedagogiczne w tej szkole, mogłem walczyć wcześniej i pewnie by się udało, ale przeceniłem swoje możliwośći co do nauki angielskiego myślałem, że jest on dużo prostszy od innych języków. Mój dyrektor nigdy nie przyzna się do błedu ;/
pojedź jutro do kuratoriium z rodzicami
Jestem już pełnoletni, ale pójdę chyba z mamą (lepiej to będzie wyglądać, chyba), i może się uda. Byłbym najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi :D Ale jeśli się nie uda macie jakieś porady jak zdac maturę a z angielskiego jakieś zwroty, słownictwo maturalne itd. Żeby, miał te 30% chociaż nadrobię innymi przedmiotami, ale muszę zdać a z ustnego raczej mnie nie uwalą nauczyciele :) Wiedzą, o całej sytuacji. (Przynamniej mam nadzieję, że przepuszczą mnie)
ta Twoja ciocia jakieś bzdury wygaduje. Statut szkoły nie ma nic wspólnego z matura. Szkoła nie może postanowić ze maturę zdaje po swojemu! Matura jest egzaminem ogólnokrajowym i o wszystkim decyduje tu CKE. Dyrektor jest od tego, żeby byc na bieżąco ze wszystkimi, nawet najbardziej szczegółowymi informacjami. Pomoagać swoim uczniom, a nie szkodzić!

Cytat z rozporzadzenia dot matur, który wkleił wyżej MG, jest Twoją odpowiedzią.
Cytat:
Wybór przedmiotu zdawanego na egzaminie maturalnym nie jest zależny od typu szkoły, do której uczęszczał absolwent, ani od przedmiotów nauczanych w tej szkole.

Dalej czytamy, że egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego można zdawać z jez. ang, niem, franc, hiszp, włos, ros.

Co do porad ' jak zdać maturę z angielskiego' na 3 tyg przed maturą, jedno się nasuwa ... trochę za późno.

edytowany przez iwonabp: 12 kwi 2012
Cytat:
Matura jest egzaminem ogólnokrajowym i o wszystkim decyduje tu CKE.

Dokładnie. Jeżeli status szkoły jest sprzeczny z rozporządzeniem, czyli dokumentem wyższym rangą, to w tym punkcie traci on ważność.
Status nie moze zawierac informacji w sprawie matury !!!

Jak juz pisalem u mnie w szkole zdawalismy inne jezyki i ...
Pisemny piszesz w szkole u siebie , ustny w innym LO albo w OKE !!!

Ten dyrektor to nie ma nic do decydowania...
Szkoda w ogole , ze dopiero TERAZ sie tym zajales, a nie od wrzesnia, jak jeszcze byl czas do lutego...
Ale juz pomijajac ten fakt, rusz sie i idz z rodzicami do tego OKE i powiedz jak to wyglada.
Cos na to zaradza.
Temat przeniesiony do archwium.