Unreal Past

Temat przeniesiony do archwium.
Mam takie pytanie odnoście konstrukcji wish, as if/as though/ conditional 2 , itd. która związana jest z UNREAL PAST. Czy mógłby wypowiedzieć się np. jakiś nauczyciel/ egzaminator maturalny czy na maturze akcteptowana jest bardziej tradycjna wersja z were dla każdej osoby, czy was dla 1 i 3 os. Wiem, że obecnie w wielu książkach i współczesnej gramatyce/ także mowie potocznej ta wersja z was jest również akceptowana.
Jeżeli biega o 'If I were' vs 'If I was', was jest potocznie używane. Na maturze - wątpię.
Tak chodzi mi o: I wish I was/were........czy drugi tryb warunkowy.
were jest bardziej formal a właśnie was takie bardziej potoczne, używane w mowie. Dla mnie bardziej odpowiednie jest were. Z tym, że coraz więcej ksiązek nawet do matury podaje tą wersję z was jaką prawidłową.
moze napisz do - jak to się nazywa - centralnej komisji egzaminacyjnej? Po prostu napisz do nich.
nie sądzę żeby odpisali na moje pytanie :(
jezeli nie napiszesz, nie odpisza na 100%
Napisałam bo bardzo mnie to zjawisko interesuje, ale tyle tam adresów kontaktowych, ze nie wiem czy dobrze wybrałam.
powinni odpowiedziec w ciagu kilku dni
Dziękuje za sugestię. Mam nadzieję, że "problem" zostanie wyjaśniony. Pozdrawiam.
Temat przeniesiony do archwium.