rozprawka na maturze

Temat przeniesiony do archwium.
Jak jest w koncu z jezykiem na rozprawce? ma byc formal? Czyli brak skrotow? Ale czy takze brak frejzali i idiomow??? Bo w przykladowych rozprawkach w ksiazkach one sa. Ja juz nie wiem
mo zdaneim moga, byc, phresal verbs i idomy tlyko ten tekst ubogacom :) powodznia:)
co do skrótów to są rózne szkoły. w polsce nie zwracają na to za bardzo uwagi ale generalnie za granica to w języku pisanym nie używa się sktórów. oczywiście mam na mysli własnie takie wypracowania jak są na maturze. no i w formalnym języku oczywiście nie używa sie skrótów. nie wiem jak wy ale ja sie boję!! będę się modlił o opowiadanie!! :) pozdro
jeszcze jedno :) dlaczego wiele osób uważa że rozprawka jest najprostrza?? ja nigdy nie lubiłem pisac rozprawek i nie wydaje mi sie wcale taka prosta. może nie dostrzegam w niej tej prostoty :) mógłbym mi to ktoś wyjanić?? jaki jest wasz sposób na rozprawkę?? i co jest w niej takiego prostego. moim zdaniem najprostrze jest opowiadanie. na próbnej było zajebiste :) napisałem że musiałem wrócić z wakacji w kapsztadzie bo żona do mnie zadzwoniła że jest w ciąży :) w opowiadaniu zawsze sie coś pościemnia. recenzja u mnie wogóle odpada bo nie lubie oglądac filmów a nawet jak już obejrzę to i tak nie pamiętam aktórów, reżysera itp. no chyba że pod temat będę mógł podciągnąć "nigdy w życiu" bo kiedyś to pisałem do szkoły :) blagam tylko nie jakieś czasopisma, sztki teatralne itp.!!!!! pozdro again
mi z kolei nauczycielka mowila ze nie mozna stosowac skrotow i raczej wiedziala co mowi:) gdzies nawet o tym czytalam apropo rozprawki:) wiec radze ich nie stosowac, co do reszty-nie wiem... ale jak dadza rozprawke na maturze to bede szczesliwa;)
rozprawka jest prosta bo masz konkretny schemat- no chyba ze dadza rozprawke typu esej:/ ale jak daja taka zwykla za i przeciw to piszesz jakis wstep argumenty za i przeciw z uwzglednieniem tych polaczen- moreover itp:) no i podsumowanie z wlasnym podejsciem do tematu:) i praca z glowy:)
Ponoc wiekszosc phrasali jest nieoficjalna - ja bym ich uzywal ostroznie :D Bo np. za zdanie w rozprawke "He is likely to throw up" moga odjac punkty, ale za "He is likely to vomit" nie, bo w tym przypadku "to vomit" jest oficjalne, formalne czy jak tam wolicie. :D
A jak chodzi o idiomy czy cos to tez ostroznie z nimi, choc jakies ladne zawsze mozna uzyc :) np: "This money is only a drop in the ocean of what we need" albo "There is a ray of hope for those who were made redundant."

Rozprawki sa fajne, bo mozna wykazac sie kreatywnoscia :-) Fakt, ze opowiadanie daje pole do popisu z zakresu slownictwa, ale rozprawka jakos zawsze byla w szkolach walkowana, najpierw po polsku, a potem po angielsku...
A czy mógłby mi ktoś powiedziec jak powinna wyglądac prawidlowo postawiona teza we wstępie rozprawki?
Bardzo proszę o jakiś przykład
Dziękuję z góry
ja tez nie rozumiem jak mzoa lubiec rozprawki;/ ;d;d chpre;/ ja znowu modle sie o recenzje :) boze jka adza jaks glupote, albo temat na nie podejdize matko; /masakra;/
aa co myslice o opisie??;/;/ grr matrua tuz tuz..
w ostatni piatek 27 dyrektor na spotkaniu z maturzystami powiedział ze skróty na maturze z angielskiego liczą sie jako JEDNO SŁOWO np.: isn't, can't tego typu. Więc można stosować skróty. To samo powiedziała mi nauczyciela od angielskiego która sprawdza matury w komisji... ; ) pozdro
No w innych formach listach, opowiadaniach napewno tak, ale w rozprawce raczej nie. A jakie mozna dac ladne zakonczenie rozprawki for and against jesli chcemy stwierdzic ze zadna ze stron nie przewaza?
No w innych formach listach, opowiadaniach napewno tak, ale w rozprawce raczej nie. A jakie mozna dac ladne zakonczenie rozprawki for and against jesli chcemy stwierdzic ze zadna ze stron nie przewaza?
No w innych formach listach, opowiadaniach napewno tak, ale w rozprawce raczej nie. A jakie mozna dac ladne zakonczenie rozprawki for and against jesli chcemy stwierdzic ze zadna ze stron nie przewaza?
przepraszam za dubel, klopoty z komputerem
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia