ile języków znał Ojciec Święty

Temat przeniesiony do archwium.
Bardzo dużo mówiło się minionego tygodnia o różnych aspektach życia, pontyfikatu i wiary u Jana Pawła II. Wiadomym jest, że Ojciec Święty znał
języki obce. Czy ktoś może wie ile? Z tego co wiem na pewno były to łaciński, starogrecki a z nowożytnych włoski i rosyjski. Jeśli chodzi o inne to nie mam pewności ale Jan Paweł II był nazywany przez wielu poliglotą.
Papież mówił biegle po włosku, hiszpańsku, angielsku, francusku, niemiecku, rosyjsku oraz po łacinie.
W Wikipedii są wymienione następujące języki, którymi Ojciec Święty poslugiwał się płynnie: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, słowacki, ukraiński, włoski oraz łacina. O starogreckim nie słyszałam, ale to mozliwe.
Teraz przeczytałam jeszcze iż Ojciec Święty uczył się na uniwersytecie języka Old Church Slavonic - chodzi chyba o starosłowiański, coś w tym rodzaju?
wszędzie podają mniej więcej liczby pomiędzy 6 a 8
ale podobno starał sie chociaż kazanie wygłosić w języku kraju, do którego jechał, więc można powiedzieć że umiał chociaż parę słów powiedzieć w około 30 albo i więcej językach
Jan Paweł II na swoim Ingresie pozdrawiał Kardynałów i ludzi mieszkających w krajach, z których ci Kardynałowie pochodzili w ich ojczystych językach. Oczywiście nie oznacza, że znał te wszystkie języki, tylko dobrze nauczył się tych tekstów, w czym pomagali mu księża i zakonnice z tych krajów.

Później przygotowując się do kolejnych pielgrzymek, w podobny sposób przygotowywał swoje Homilie, ale czynił to o wiele dokładniej, tak by po ich wygłoszeniu mógł rozumieć zadawane mu pytania i odpowiadać na nie. Tu znów pomagali mu młodzi księża i zakonnice z krajów docelowych pielgrzymki.

Oczywiście takie przygotowywanie się nie byłoby możliwe baz dobrego opanowania języków, które wymieniali moi przedmówcy.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa