Pamięć bez pojmowania

Temat przeniesiony do archwium.
Czytałem ostatnio o tzw. sawantach językowych. Podobno w ich przypadku w trakcie nauki języka pojawia się zjawisko pamięci bez pojmowania(adhezja werbalna). Wie ktoś na czym to polega? Jeden z takich sawantów opanował w tydzień islandzki na poziomie komunikatywnym. Jak oni to robią?! Ja rozumiem że ich prawa półkula pracuje na zwiększonych obrotach,ale poziom komunikatywny w 7 dni?!
Zespół sawanta pojawia się w przybliżeniu u co dziesiątej osoby cierpiącej na autyzm (co najmniej połowa osób z zespołem sawanta to osoby autystyczne) i u jednej na 2 tys. osób z niedorozwojem umysłowym lub uszkodzeniami mózgu[2].
Do dnia dzisiejszego opisano ok. 100 przypadków sawantyzmu. Charakterystyczne cechy większości z nich to IQ w zakresie 40-70. Występuje częściej u mężczyzn - około 4 do 6 przypadków na jeden przypadek kobiety. Mimo że większość przypadków zespołu sawanta ma charakter wrodzony, to może się on ujawnić także jako efekt uszkodzenia lub choroby mózgu lub stosunkowo rzadko u osób całkiem zdrowych, którzy popadli w różne rodzaje otępienia umysłowego[2].
Większość zdolności sawantów dotyczy funkcji typowych dla prawej półkuli mózgowej i mają charakter niesymboliczny, artystyczny (np. zdolności plastyczne – malarstwo i rzeźba), wizualny lub motoryczny (np. zręczność manualna lub orientacja przestrzenna). Niektórzy sawanci mają zdolności językowe (choć zdarzają się one wyjątkowo rzadko) – potrafią w krótkim czasie opanować niezwykłą ilość słów i zagadnień gramatycznych z obcego języka, zwykle bez zrozumienia go (tzw. pamięć bez pojmowania lub określenie nadane przez Downa, tzw. adhezja werbalna). Częściej pojawiają się zdolności muzyczne (najczęściej używanym przez sawantów instrumentem jest fortepian) i rachunkowe (sawant jest w stanie podać w ciągu kilku sekund dzień tygodnia sprzed 4000 lat lub odtworzyć bardzo długi ciąg cyfr). U niektórych sawantów pojawia się zdolność precyzyjnego odmierzania czasu z dokładnością porównywalną do zwykłych - to przeczytałam w wikipedii - ale w sumie nie wiem czy chciałabym być sawantą ....
Ja chyba też nie chciałbym być sawantem.Ale te ich umiejętności są niemal magiczne. Jest jakiś facet który potrafi narysować z pamięci nawet panoramę miasta z najdrobniejszymi detalami... Niestety o tej adhezji werbalnej nie mogę nic znaleźć. Czyżby sawanci uczyli się języka nie do końca rozumiejąc znaczenie każdego słowa(tzn. nie muszą go sobie tłumaczyć na język rodzimy,rozumieją wszystko z kontekstu?).
Niektórzy sawanci mają zdolności językowe (choć zdarzają się one wyjątkowo rzadko) – potrafią w krótkim czasie opanować niezwykłą ilość słów i zagadnień gramatycznych z obcego języka, zwykle bez zrozumienia go (tzw. pamięć bez pojmowania lub określenie nadane przez Downa, tzw. adhezja werbalna). taki opis znalazłam tu: http://counter108.wordpress.com/category/psychologia/

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie