Czy warto robić zadania ćwiczeniowe w książkach? gramma lub inne...

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć. Mam typowy analityczny umysł i ze zrozumieniem zasad gramatyki nie mam najmniejszych problemów. Czytanie i rozumienie ze słuchu też przychodzi mi łatwo. Trudność sprawia mi speaking i writing po angielsku tak jak po polsku :)

Czy ucząć się gramatyki warto waszym zdaniem robić ćwiczenia w podręcznikach? Uzupełniać luki etc.

Podobne pytanie mam co do pozostałych ćwiczeń - na słownictwo ect.

Pozdrawiam.
Musisz sam przekonać się, czy takie ćwiczenia Ci pomagają. W moim przypadku (również typ analityczny) kiepsko się sprawdzają ćwiczenia "automatyczne" (typu: przerabianie zdań na mowę zależną, zmiana czasu z teraźniejszego na przeszły, odmiana czasownika itd. i inne 'drills') - robię je bardzo szybko i mechanicznie, i nie przekładają się one raczej na moje umiejętności w zakresie mówienia i pisania. Pomagają mi za to ćwiczenia, przy których trzeba pomyśleć, a w rozwiązaniu użyć wiedzy gramatycznej o kilku zagadnieniach (np. transformacje, w których podany jest początek nowego zdania albo wyraz do użycia) - pod warunkiem, że poszczególne przykłady sprawdzają znajomość różnych zagadnień (w przeciwnym razie znów wykonuję ćwiczenia automatycznie).

W przypadku słownictwa ćwiczenia sprawdzają się u mnie zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o dość subtelne różnice w znaczeniu i użyciu wyrazów (np. lista "podobnych" słów i zdania z lukami). Jeszcze lepiej w nauce słownictwa sprawdzają mi się jednak programy typu SRS (np. SuperMemo czy Anki).

Ale tak ja mam, musisz odkryć metody, które będą działać w Twoim przypadku :)
Oczywiście, że warto. Leon Leszek Szkutnik napisał w jednym ze swoich podręczników, że język można porównać do dwóch dyscyplin sportowych: szachów i sprintu. W czasie nauki język ze swym systemem gramatycznym przypomina szachy. Później, w zastosowaniu to jest sprint. Nawet, gdy pytasz o drogę, musisz to robić bez zastanawiania się, w przeciwnym wypadku tw ój potencjalny informator znudzi się i odejdzie.

Dlatego nie tylko warto ale koniecznie trzeba robić ćwiczenia. Nawet te, które nudzą.
Okej. Przyjmuję przedstawioną argumentację i zamierzam wykonywać ćwiczenia gramatyczne i wierzę że warto. Natomiast pewien program działający na zasadzie algorytmu supermemo jest dla mnie wybitnie skuteczną metodą nauki słówek i tutaj już ćwiczenia zostawię w spokoju:)

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie