Wymowa TH

Temat przeniesiony do archwium.
Uczę się angielskiego w zasadzie od podstawówki a teraz jestem już po studiach i tak na prawdę nikt mnie nigdy nie nauczył jak wymawiać dźwięk [TH]. Mam problem z tym by wyłapać różnice między takimi wyrazami jak Three i Free itp. w obu przypadkach brzmi to jak nasze polskie [F]. Z kolei nie mam problemu z wyłapaniem różnicy między [D], [T] i a często zdarza się, że ludzie błędnie wypowiadają te dźwięki myśląc, że mówią poprawnie [TH]. Obejrzałem już masę filmików w Internecie i tak na prawdę żaden mi nie wyjaśnił co mam robić trzymając język lekko wysunięty między zębami dla obu wersji (bezdźwięcznej i dźwięcznej) czy mam próbować powiedzieć jakąś literę czy mam dmuchać itp. Słyszałem już różne wersje z dmuchaniem, brzęczeniem z mówieniem , [Z] jak i [F] i [W] i przyznam się, że już zgłupiałem.
Różnica pomiędzy 'free' i 'three' jest duża i stosunkowo prosta do wychwycenia. Ale faktycznie, wymowa 'th' jest problemem dla wielu osób. Kiedyś nowoprzybyły do Kanady emigrant kupił franchise o nazwie "Print Three" i nie potrafił nigdy wymówić tej nazwy; sam przyznał, że było to niezmiernie krępujące.

Jeżeli filmy nie pomagają, to proponuję spotkać się z DOBRYM instruktorem, z pewnością może bardzo dużo pomóc. Osobiście lubię oglądać Rachel's English i tu jest film o wymowie "TH":
Jack_007 masz może swoją ulubioną stronę na, której słuchasz wymowy danego wyrazu? chodzi o to by było możliwie jak najłatwiej wyłapać tą różnice między takimi parami wyrazów jak te wymienione przeze mnie powyżej. Jeszcze wracając do samej wymowy 'th' to ja po prostu brzmię jak jakiś parowóz wychodzi mi coś ala "miękkie' syczące 'f'. Chyba będę musiał zrobić tak jak mówisz i znaleźć dobrego nauczyciela, który się razem ze mną pomęczy i wyłapie błędy i te niuanse o, których mowa. Nie liczę, że będę miał brytyjski czy amerykański akcent chciałbym po prostu wymawiać poprawnie wyrazy by być zrozumianym i tyle mi wystarczy chyba, że w trakcie nauki jak to mówi powiedzenie "apetyt rośnie w trakcie jedzenia" i będę chciał osiągnąć więcej.
Lubię podaną stronę Rachel's English, ona naprawdę wspaniale uczy wymowy, wyrazów i ogólnie "prawdziwego" angielskiego. Proponuję po prostu przeglądnięcie różnych filmów na YT i wybranie takiego nauczyciela, jaki najbardziej pasuje. Pamiętam, że w Polsce też nie potrafiłem wymówić "th", bo właściwie nikt nie umiał tego nauczyć-a nauczycielka to sama ledwie tym językiem władała. Dopiero nauczyła mnie tego 9-cio letnia dziewczynka (!) Swego czasu zacząłem zagłębiać się w takie niezmiernie szczegółowe niuanse wymowy i stwierdziłem, że to nie ma sensu: nie byłem często w stanie wychwycić różnic, a do tego często wymowa regionalna różniła się. Niemniej jednak bardzo przydało się nauczenie rozróżniania takich wyrazów, jak np. "hat-hut", "cat-cut", czy nawet "eat-it". A mówiąc o nauczycielach-chociaż ja nigdy takiego "osobistego" nauczyciela wymowy nie miałem, jedna z moich klientek, nauczycielka języka angielskiego, w niecałe 2 minuty nauczyła mnie właściwej wymowy wyrazu "tree".
You may also want to watch:

She's of Polish descent and you may hear her talk about that now and then. Her YouTube channel is just as helpful as the one Jack talks about.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie