Konstrukcje (bez)okolicznikowe i gerundialne

Temat przeniesiony do archwium.
Takiej treści jest jeden z punktów na mojej liście zagadnień wymaganych na teście z angielskiego do liceum.
Wszystko fajnie, tylko CO TO JEST?
Mogłby mi ktoś to wytłumaczyć?
Byłabym naprawdę bardzo wdzięczna.
kiedy sie stosuje ing a kiedy bezokolicznik (z "to" lub bez "to")

trzeba sie tego na pamiec uczyc jest kilkadziesiat wyrazen i zwrotow, roznych czesci mowy po ktorych stosuje sie jedno kub drugie.

np.
-po afford , ask, beg, learn ... i wielu wielu innych stosujemy bezokolicznik. np: I learned to swim when I was 5.

-po modalnych (must , should...) stosujemy bezokolicznik bez :"to") np.I must go.

-po admit,miss, deny, risk... stosujemy ing- She denied stealing the car.



tych zasad jest dziesiiatki i wiele roznych wyjatkow od nich.
Fajnie jest to pokazane w Enter the world of grammar, book 4.

Oczywiscie w innych "powaznych" publikacjach tez to mozna znaleźć, prawdopodobnie jeszcze lepiej wytlumaczone.
Ok, wielkie dzięki.
Będę sobie musiała poradzić BEZ tego zagadnienia i na egzaminie strzelać ;P
We wtorek mam godzinę zero.
jest czwartek masz prawie tydzien zeby sie nauczyc, wiekszosć z tych zwrotow powinnas znac z lekcji i "czuc" je. Powinnas sie wyrobic bez problemu.
Ja też jutro (no już dziś) o 9 mam godzinę zero. Myślę że raczej trafie do tej gorszej grupy, oby Tobie lepiej poszło. VI :)
Vilo? :P
Jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie, maszkaron... Z tego, co się zorientowałam, nie było to nawet potrzebne... (ale możliwe, że mi się zdawało... pewnie źle zrobiłam któreś zadanie... ale to nic nie robi xD)
W każdym razie jeszcze raz dziękuję! :*
Temat przeniesiony do archwium.