Lektury spoza listy na II etapie

Temat przeniesiony do archwium.
Czy wiecie, jak ustosunkowuje się komisja na II etapie olimpiady (w części ustnej) do pozycji literackich wybranych spoza listy? Mnie lista podana w tegorocznych wytycznych (np. na stronie World of English) niezbyt odpowiada, więc chciałbym wybrać coś własnego. W sekretariacie Komitetu Głównego nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi; "jeżeli będzie pan umiał obronić swój wybór, to można spróbować" (cytuję z pamięci).

Na razie planuję wybrać takie książki:

LITERATURA BRYTYJSKA
- S. Clarke, "Jonathan Strange i pan Norrell"
- J. K. Rowling, "Harry Potter and the Order of the Phoenix"
- J. R. R. Tolkien, "The Lord of the Rings"

LITERATURA AMERYKAŃSKA
- D. Brown, "The Da Vinci Code"
- J. Heller, "Paragraf 22"
- Stephen King, "It"

Jest to może dość ryzykowny wybór, ale za to o każdej z tych książek mógłbym chyba dość dużo powiedzieć. W wypadku Browna doszłaby jeszcze krytyka utworu. (Czytałem go z przyjemnością -- jako thriller z fascynującą symboliką antropologiczną. Ale bardzo mi się nie podoba podtekst ideologiczny i bezczelna manipulacja faktami).

What say you? :-)
Mysle, ze nie masz szans na zdanie tej olimpiady z angielskiego.
Tylko tyle moge ci pomoc.
Dobre. To ja z brytyjskiej wezme:
1. Pierwsza cz. harry'ego Pottera
2. Druga cz. Harry'ego
3. Trzecia cz. Harry'ego
Ciekawe czy przejde do finału;)
Spokojnie. Rozumiem, że gorączka przedświąteczna, ale po co się denerwować? :-)

Nie chcę się tutaj spierać, czy Harry Potter albo Władca Pierścieni to wielka czy niewielka literatura. Bardziej interesuje mnie to, jak komisja podchodzi do pozycji spoza listy. Nie musi to być Harry Potter ani Dan Brown -- może być właśnie "Władca..." (tego chyba w miarę łatwo obronić) albo któraś z powieści Susanne Clarke.

Z Pottera i Browna zresztą zapewne zrezygnuję, bo sam stwierdziłem poniewczasie, że lepiej wziąć coś, co jest ogólnie uznane za Wielką Literaturę. Być może spróbuję z Salingerem ("Buszujący w zbożu") lub z "Mrs Dalloway" Virginii Woolf.


Jeszcze raz, niech będzie bardziej ogólnie: jak komisja odnosi się do pozycji spoza listy?


Serdecznie pozdrawiam
Scobin
Ja przeczytalem Harrego pottera : the chamber of secret i the Order of the Phoenix i sie kur** do drugiego etapu nir stalem zabrakl mi 1pkt! :) :P
Wiecie moze ile trzeba miec pkt. na etapie okregowym, by dostac sie do czesci mowionej ? Max jest tam bodajze 140, i zastanawiam sie czy np. 100 by wystarczylo ...
@Scobin.
Wiesz, gdybyś wybrał spoza listy powiedzmy Margaret Atwood, czy V.S. Naipaula, to może komisja by to jakoś przełknęła. Ale z takimi powieściami typowo czytadłowymi i bardzo popularnymi, o niewielkich wartościach artystycznych (ocz. poza "władcą..." :=) ), nie wróżę sukcesu.
100 na 140? Z tym wynikiem na pewno sie do ustnego przechodzi. Ale kiedykolwiek widziałeś II etap? 71% to niezły wyczyn nawet na I etap, a na II to chyba tylko najlepsi tyle dostają.
tak sobie myślę i zdałem sobie sprawę, że i tak 90% z nas odpadnie w II:( Niestety bede w większości. Nie lubie konformizmu, ale moja chęć bycia w mniejszości bedzie ukrócona. Polska to kraj nietolerancyjny-nie szanują mniejszości;)
Formaldehyd:
> Ale z takimi powieściami typowo czytadłowymi i bardzo popularnymi,
> o niewielkich wartościach artystycznych (ocz. poza "władcą..." :=) ),
> nie wróżę sukcesu.

Wyrzuciłem Pottera i Browna. Cały czas zastanawiam się nad tym, czy zostawić Kinga.

"To" nie jest znowu takim czytadłem; ma dobrze ponad 1000 stron (nawet w wersji angielskiej), parę ciekawych eksperymentów kompozycyjnych, dwupłaszczyznową treść i sporo interesującej symboliki. Pytanie tylko, czy komisja będzie o tym wiedziała. ;-)

Na pewno przygotuję:
- "Jonathana Strange'a i pana Norrella" S. Clarke (nominacja do nagrody Bookera 2004)
- "Władcę Pierścieni" (wiadomo)
- "Paragraf 22"
- "Nowy wspaniały świat" (te dwie książki z listy)

i chyba jeszcze "Buszującego w zbożu" Salingera. Szósty utwór -- o ile nie będzie to "To" -- jeszcze wybiorę. Mam nadzieję, że teraz moja lista przybrała bardziej akceptowalny kształt. :-)


Co do tego, ile osób dostaje się do części ustnej -- kiedy dzwoniłem do sekretariatu Komitetu Głównego, powiedziano mi, że przechodzą do niej wszyscy uczestnicy II etapu. Z czego wnioskuję, że pewnie nie będzie nas zbyt wielu (przynajmniej w Poznaniu, dokąd się wybieram).


Serdecznie pozdrawiam
Scobin
Mam wielką prośbę - jak mogę zdobyć listę lektur OJA? No bo kurczę, dostałem sie i nie wiem co czytać za bardzo, a eksperymentować ze swoimi pozycjami nie mam odwagi:P. Będę wdzięczny za info. mail: [email] Mozliwy tez GG.
Si ja ol in da sekend rałnd!:P
ja nic nie mowie, ze Paragraf 22 jest na liscie lektur (19. Joseph Heller: Catch-22 (Paragraf 22)) ;) ale ja sie lubie poczepiac ;)
a ja powinnam sie nauczyc czytac daty postow ;)
Czy ktos moze mi powiedziec czy "Impresjonista" Hari Kunzru to literatura dość ambitna, czy też raczej uznano by to za czytadło? Kiedyś to czytałam, bardzo mi się podobało, a niedawno odkryłam, że kwalfikuje się do literatury angielskiej. Licze, ze wypowiedź o czyms, co czytalam dla przyjemnosci będzie ciekawsza niż taka wymuszona o "lekturze":), ale jesli ktos mi zdecydowanie napisze, ze to glupi pomysl, to poszukam tych z listy.
Nie znam tej książki, więc powinno być OK. :-) Tylko pamiętaj, żeby mieć też jakieś z listy. Połowa powinna starczyć.


Pozdrowienia
Scobin
http://www.woe.edu.pl/modules.php?sid=&module=Olimpiada&mode=show_article&id=18

Tutaj znajduje się bibliografia.


Pozdrawiam serdecznie
Scobin
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa