tekst-Present Perfect / P P Continous

Temat przeniesiony do archwium.
Chodzi o użycie tych dwóch czasów w krótkim tekście. Ogólnie cały tekst powinien się składać ze zdań tylko w tych dwóch czasach. Prosiłabym o sprawdzenie i poprawienie błędów. Nie wiem też jak napisać takie zdania: "Odkąd gangster siedzi w więzieniu, wiem, że nie może mi nic już zrobić. Nie śnią mi się koszmary." Mam je w tekście, ale pewnie całe źle. ^^

Since I was a witness my life has changed. My life is different now, because I had to change my identity. Since I changed my identity I haven't been afraiding of the gangster. Since I have a free way I have been traveling without a fear. Since I changed my identity I have been a different person. I have improved my looks. I'm brave and I have been meeting many new people. Since I changed my identity I have moved to the new city and I have been living in the big lovely house. Since my life changed I have been feeling much better. I have been working in a new place. I have been earning more and I have been putting aside some money. Since the gangster has been in prison I know, that he doesn't do anything to me. I haven't been dreaming the nightmares and I'm calm now.
Since I was a witness my life has changed. ( zeby sie nie powtarzac"my life is" mozemy po prostu napisac IT IS bo nawiazujemy do pierszego zdania i dalej ciagniemy mysl ) IT is different now because I had to change my identity. (bardzoi duzo uzywasz okolicznika czasu "since" a jest wiele innych ktor mozna uzyc w present perfect np recently, aldeady, ever yet , never, when, itp zatem zeby sie nie powtarzac mozna delikatnie zmienic zdanie i uzyc wlasnie ich ) I haven't been afraid of the gangsters ( gangster= uwazam ze powinno byc w l,mn bo w ogole od gangsterow a nie od jegnego ,prawda?) Since I have a free way I have been traveling without a fear. Since I changed my identity I have been a different person. (w jednym z powyzszych zdan zamiast "since"uzyj innego okolicznika i bedzie dobrze. I have improved my looks. I'm brave and I have ( mysle ze present perfect bedzie lepiej brzmial bo Ty juz poznalas troche ludzi i dalej poznajesz nikoniczeni musisz uzyc "meeting") many new people. Since I changed my identity I have moved to the new city and I have been living in the big lovely house.(Since my life changed = wszyscy wiedza ze Twoje zycie sie zmienilo dlatego nie musisz ciagle o tym wspominac dlatego mozna po prostu napisac)I have been feeling much better. ( dwa kolejne zdania mozna polaczyc ze soba poniewaz mowia glownie o pracy ) I have been working in a new place and earning more money. ( tutaj mozna uzyc np okolicznika recently zeby podkreslic ze niedawno np zaczelas oszczedzac ) Recently I have ( putting= mysle ze put bedzie lepiej some money aside. Since the gangster has been in prison ( mozna tez powiedziec has been behing bars=za kratkami) I know that he ( doesn't=zly czas, tutaj nalezy uzyc czasownika modalnego np would't,can't ) do anything to me. I haven't been dreaming about the nightmares and I am calm now.

ja tak bym to poprawila :)
Dziękuję bardzo za poprawki oraz za cenne rady i sugestie. :)

« 

Studia za granicą

 »

Pomoc językowa