list nieformalny

Temat przeniesiony do archwium.
Hi John,
I’m sorry I haven’t written for so long but I have been very busy. How are you? I hope you are OK. It was nice to get your letter. I’m writing to tell you my news.
I moved in t my new house. I’m so excited because of that. I really love this house. It’s very airy and spacious. There are 4 rooms, a kitchen and a big bathroom. You must see it ! It’s located near to that shopping centre which we have been to recently. I’m glad I could move house because I have really nice neighbours now. I also have garden so I can organize a barbecue for my friends. I think you should come here and see my new house. I hope we will see soon.
I must go now. Say hello to everybody.
Love,
XYZ


z góry dziękuję ;)
Hi John,
I’m sorry I haven’t written for so long but I have been very busy. How are you? I hope you are OK. It was nice to get your letter. I’m writing to tell you my news.
I HAVE moved (Present Perfect - nieokreślony czas) in my new house. I’m so excited because of that. I really love this house. It’s very airy and spacious. There are 4 rooms, a kitchen and a big bathroom. You must see it ! It’s located near (to) that shopping centre which WHERE (bo chodzi o miejsce) we have been to recently. I’m glad I could move in(to) (przedimek) house because I have really nice neighbours now. I also have the garden so I can organize a barbecue for my friends. I think you should come here and see my new house.
I hope we will see soon.
I must go now. Say hello to everybody.
Love,
XYZ


z góry dziękuję ;)
airy i spacious to PRAWIE to samo
Racja.
spacious = roomy = having a lot of space (SPACE)
airy - with plenty of fresh air because there's lots of space (SPACE + FRESH AIR)
Dlaczego "the garden" a "a barbecue"? Staram sie coras ostrozniej wpisy ukladac bo coras bardzej sie obawiam ze CoRas oknem mnie wyrzuci.
I’m writing to tell you my (mozna dodac 'latest') news.
I have moved inTO my new house.
It’s located near that shopping centre which we 'have been' WENT TO recently. I’m glad I could move INTO (przedimek) house because I have really nice neighbours now. I also have the tutaj ma byc 'a') garden so I can organize a barbecue for my friends.
I hope we will see (kogo? czego? psa, kota?) soon.


z góry dziękuję ;)[/quote]
we will see each other?
Cytat: Domaa
we will see each other?

teraz dobrze.
>>>move inTO - nie musi być into.
>>> 'have been' WENT TO recently.
NIE;) Present Perfect - unspecified time, recently. Past Simple tu nie może być.
>>>a garden?
Nie jestem pewnie. Sugerowałoby, że jest tam więcej niż jeden ogród.
Zawsze masz : 'in the garden', nigdy nie 'in a garden'
chyba, że 'a rose garden'
Cytat: fui_eu
Dlaczego "the garden" a "a barbecue"? Staram sie coras ostrozniej wpisy ukladac bo coras bardzej sie obawiam ze CoRas oknem mnie wyrzuci.

Fui spokojnie;)
barbecue jest policzalne.
Terri, czasu Past Simple użyłby tam Amerykanin, nie Brytol.
@grudziu
recently wystepuue takze w past simple. w przypadku 'go to a supermarket' PS jest bafdziej odpowiednim czasem.
szkoda tez, ze nie rozpoznajesz roznicy miedzy okreslonoscia/nieokreslonoscia uzycia gardem w 'in the garden' i 'I have a garden'
Tak? Zapytaj Brytyjczyka? Też myślałem tak, jak Wy. Polska szkoła. Wybito mi to z głowy. Wy chyba byliście uczeni na książkach starszych generacji.
Co do ogrodu, to zamilknę:)
przykłady z ogrodem, które podałeś nie są kompatybilne od tego przykładu w tekście.
@grudziu, z kim Ty sie klocisz, z Terri?
nadal dostarczasz nam taniej rozrywki, niestety, przy okazji szkodzisz tym, ktorzy chca sie tutaj czegos nauczyc.
Z nikim się nie kłócę. Z wami nie da się nawet.
Starszyzna plemienna...

Co Ty mówisz...mg:)
Terri jest native-speakarem języka angielskiego, jeżeli jeszcze o tym nie wiedziałeś.
Ona wie lepiej, jak używać recently.
Wiedziałem, wystarczy być troszkę inteligentnym. Jak ja się powoływałem na native'ów to mówiliście, że oni są ciemnotą:).
Skoro wiedziałeś, to wyprodukowałeś alogiczne zdanie.
hm, to w końcu past simple czy present ? ;)
>Present Perfect - unspecified time, recently. Past Simple tu nie może być.

Tu jest akurat definite past time, tylko nie ma tutaj overt indicator of past time a jest recently.
Ktos pisze do kogos ma na mysli akurat ta sytuacja kiedy oni tam poszli i ten odbiorca wie o tym.
W Past Simple nie jest zawsze potrzebny taki okreslnik czasu. Recently z ps jest bardzo ok w takich sytuacjach.

>>Tak? Zapytaj Brytyjczyka? Też myślałem tak, jak Wy. Polska szkoła. Wybito mi to z głowy. Wy chyba byliście uczeni na książkach starszych generacji.

Grudziu, cos mi sie wydaje ze jest odwrotnie. Cos jak slyszysz ze dzwonia ale nie wiesz w ktorym kosciele. Ja nigdy nie mialem polskiego nauczyciela i nie przeczytalem w zyciu ani jednej ksiazki gramatycznej w jezyku polskim i wcale nie czuje takiego 'wpływu' jak mowisz.
grudziu, sa tak naprawde dwa rodzaje recently
w zdaniu, ktore bylo napisane przez autora tego postu, poprawne bedzie centre which we went to recently.
Cytat: savagerhino
>Present Perfect - unspecified time, recently. Past Simple tu nie może być.

Tu jest akurat definite past time, tylko nie ma tutaj overt indicator of past time a jest recently.
Ktos pisze do kogos ma na mysli akurat ta sytuacja kiedy oni tam poszli i ten odbiorca wie o tym.
W Past Simple nie jest zawsze potrzebny taki okreslnik czasu. Recently z ps jest bardzo ok w takich sytuacjach.

>>Tak? Zapytaj Brytyjczyka? Też myślałem tak, jak Wy. Polska szkoła. Wybito mi to z głowy. Wy chyba byliście uczeni na książkach starszych generacji.

Grudziu, cos mi sie wydaje ze jest odwrotnie. Cos jak slyszysz ze dzwonia ale nie wiesz w ktorym kosciele. Ja nigdy nie mialem polskiego nauczyciela i nie przeczytalem w zyciu ani jednej ksiazki gramatycznej w jezyku polskim i wcale nie czuje takiego 'wpływu' jak mowisz.

Dopytam się o to jeszcze.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia