prosze o sprawdzenie..... plissss

Temat przeniesiony do archwium.
I was get up at 6:00 in the morning. I was switch off my alarm clock and go to the bathroom. I was take a shower and brush my teeth.
Then i was get dressed. After that I was go to the kitchen to having breakfast.
I was go to the work at 7:00. After work i get beck to the home at 17:00.
I was rest until 17:00. I was play computer games and watching TV.
I was go to bed befor 11:00.

Czy opis dnia wczorajszego moze tak wyglądać??? prosze o skorygowanie błędów...

czy wyrażenia: carry a basket, look around for article, dive in the see, go to the walk są poprawne????

dziękuje za odpowiedzi
piszesz takie rzeczy jak
was switch = bylam wylaczyc
musisz uzyc czasownika w formie czasu przeszlego (tutaj: switched, ale pamietaj, ze niektore czasowniki sa nieregularne) i bez 'was'. Popraw to, potem zajmiemy sie innymi bledami.
widze, ze cos lubisz to 'I was' - ale..
I 'was' (ja bylam wstalam?)- tutaj bez 'was' get up at 6:00 in the morning.
I 'was' (bez was) switch off my alarm clock and go to the bathroom.
I 'was' (bez was) take a shower and brush my teeth.
Then I 'was' (bez was) get dressed. After that I 'was' (bez was) go to the kitchen to havE breakfast.
I 'was' (bez was) go to the work at 7:00. After work I get bAck 'to' (bez to) 'the' (bez the) home at 17:00.
I 'was' (bez was) rest until '17:00' (chyba cos tu nie tak z czasem). I 'was' (bez was) play computer games and waTCH TV. I 'was' (bez was) go to bed beforE '11:00' (jak uzywasz 24godz czas np 17.00 to wypadalo by tutaj tez)

carry a basket (ok), look around for AN/THE article, dive in the sEA, go FOR A walk
I was got up at 6:00 in the morning. I was switched off my alarm clock
and went to the bathroom. I was took a shower and brushed my teeth.Then i was got dressed. After that I was go to the kitchen to have breakfast.I was go to the work at 7:00. After work i was got back to the home at 17:00. I was rested until 17:00. I was played computer games and watched TV. I was went to bed befor 11:00. czy tak będzie dobrze???
grazia -
NIE
dlaczego nie wzielas pod uwage moje wskazowki? i znowu caly czas z tym 'I was'
dodałam to znaim przeczytałm Twoją wskazówke. Dziękuje barzdo za pomoc;* z czy jeżeli opowiadam o dniu wczorajszym to nie powinno być w przeszłym???
tak, jak opowiadasz o wczoraj - to przeciez jest czas przeszly - i wtedy uzywa sie czasownikow w czasie przeszlym. Ale nie caly czas 'I was'. I was to znaczy 'Ja bylam' - ale nie ja 'wzielam' (took), kupilam (bought) - itd.
dziękuje bardzo:* ale tępak ze mnie
Ja bym proponowała abyś wkleiła tu dla pewności poprawioną wersję.
tak...
I get up at 6:00 in the morning.
I switch off my alarm clock and go to the bathroom.
I take a shower and brush my teeth. Then I get dressed. After that I go to the kitchen to havE breakfast.
I go to the work at 7:00. After work I get bAck home at 17:00.
I rest until 19:00 . I play computer games and waTCH TV. I go to bed beforE 23:00

czy tak...

I got up at 6 am. I turned off my alarm clock and went to the bathroom. I took a shower and brushed my teeth. After I got dressed I went to the kitchen and had some breakfast. I left for work at 7 am. I got home from work at 5 pm. I rested until 7 pm. After that I played computer games and watched tv. I went to bed around 11 pm.
Skoro to opis dnia wczorajszego, to chyba jasne w jakim czasie należy go napisać. W przeszłym ;-)
czyli to 2?????????
wiesz,co jak dla mnie to pogubilas article,np.:
leave for A work, ale to nigdy nie była moja mocna strona,więc niech ktoś jeszcze poprze moją teorię. A tak w ogóle to czemu tak zalezy Ci na tym?
To drugie w czasie przeszlym jest dobrze.
akurat mowi sie 'leave for work'
dziękuje;)czy te wyrazenia są poprawne: a rude boy, a wise teenager, a nice women, an angry dog, pack purchase in bag, ask about price, pay for purchase????
i jeszcze te: a lazy boy, a romnantic girl, a punctual guy????
zakupy to the shopping (the, bo chyba wiesz, co kupilas). Jak pytasz o cene, to tez chyba wiesz, o jaka cene pytasz - teraz wyciagnij w niosek.
women to liczba mnoga. Albo liczba mnoga, albo przedimek 'a'.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Business English

 »

Praca za granicą