Proszę o sprawdzenie i poprawienie błędów..

Temat przeniesiony do archwium.
Moje tłumaczenie:

Dear Justyno!
I very thanks for your last letter and I apologize, that really copies now. In last time many changed at me. For three weeks I have a boy. We got to know in my birthday. I decided to organize a party. It turned out, that is my friend's cousin, who invited. He was in this time at her in visits and she decided to take him with oneself. His name is Przemek and he has 20 years. He lives near me. He is high and weel built. He has dark, short hair and green eyes. His word of face is really pleasant. He is polite and sincere. He has huge feeling of humour. He be able to find in every situation. Sometimes he nervous but this surely by this, he has a lot of science now and waiting for him sessions. I am very happy with him. From longer time don't gush from me such dose joy. It seems me, that is someting more serious than such fleeting relationship. Soon we planing to common departure at sea. Probably we will go to Kołobrzeg for a one week. At last already holidays soon.
I greet.

Tekst jaki chce uzyskać:

Droga Justyno!
Bardzo dziękuje za Twój ostatni list i przepraszam, że dopiero teraz odpisuje. W ostatnim czasie wiele się u mnie pozmieniało. Od trzech tygodni mam chłopaka. Poznaliśmy się w moje urodziny. Postanowiłam zorganizować przyjęcie. Okazało się, że to kuzyn mojej przyjaciółki, którą zaprosiłam. Był w tym czasie u niej w odwiedzinach i postanowiła go zabrać ze sobą. Ma na imię Przemek i ma 20 lat. Mieszka niedaleko mnie. Jest wysoki i dobrze zbudowany. Ma ciemne, krótkie włosy i zielone oczy. Jego wyraz twarzy jest naprawdę sympatyczny. Jest uprzejmy i szczery. Ma ogromne poczucie humoru. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Czasami się denerwuje ale to pewnie przez to, że teraz ma dużo nauki i czekają go sesje. Jestem z nim bardzo szczęśliwa. Od dawna nie tryskała ode mnie taka dawka radości. Wydaje mi się, że to coś poważniejszego niż taki przelotny związek. Niedługo planujemy wspólny wyjazd nad morze. Prawdopodobnie wybierzemy się do Kołobrzegu na tydzień. W końcu niedługo już wakacje.
Pozdrawiam.

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia