it is us who

Temat przeniesiony do archwium.
mam pytanie,
czy w takim zdaniu jak ponizej:

Every morning is it us that kills/kill this little man residing inside with either a tie or a shaver.

czasownik kill odnosi sie do us(lm) czy it(lp) ?

wydaje mi sie, ze do it, ale nie jestem pewien.
z gory dzieki za odpowiedz :]

Do 'us'. Mozesz sobie zrobic test zamieniajac 'that' na 'who' :

Every morning it's us WHO kill this little man residing inside with either a tie or a shaver.
dzieki.
a np takie zdanie:
Every morning is it you who make me happy (kazdego ranka sprawiacie, ze jestem szczesliwy)

Every morning is it you which makes me happy (kazdego ranka wy jestescie tym co sprawia, ze jestem szczesliwy)

jest poprawne w obu wersjach?
is it or it is
Cytat: fui_eu
is it or it is

na pewno it is ok, is it nie wiem czy moze byc akurat po every morning, ale np po never tak
To znaczy, taki sam szyk zdania, tylko NEVER zamiast EVERY MORNING? -Nie mysle ze moze byc, obojetnie z "it is" czy "is it".
akurat przy okresleniach powiazanych z dniami raczej nie obowiazuje jednak inwersja stylistyczna jak przy typowo czasowych, powinno byc it is.
edytowany przez darkdogg: 06 maj 2012
>a np takie zdanie:
>Every morning is it you who make me happy (kazdego ranka sprawiacie, ze jestem szczesliwy)
>Every morning is it you which makes me happy (kazdego ranka wy jestescie tym co sprawia,
>ze jestem szczesliwy)
>jest poprawne w obu wersjach?

Oba zdania sa niepoprawne. Let’s say we got here your input sentence:

You make me happy every morning ( How ?:)
It's you who make me happy every morning.
It’s not you who make me happy every morning.

And not ...who makeS, don’t be confused by ‘who’ and verb agreement.

Nie ma tu inwersji w clefting. Jak chcesz inwersje to będzie pytanie :
Is it you who make me happy every morning ?
Who was it who made me happy every morning?

Wh-forms sa zadkie spotykane w zdaniach cleft. ‘Whose’ może być do przyjecia jak w :
It’s Uncle Sam whose address I lost.

‘Which’ natomisat praktycznie jest nie do przyjecia w clefting. Tym bardziej w twoim przykładzie gdzie elementem podkreślenia jest podmiot ( you make me happy) Jeśli sa takie przykłady to należy je rospatrywac jako zdanie zawierajace zdanie względne .

It was the dog to which I gave the water.

Ale prawidlowo w clefting zrobimy :
It was the dog I gave the water to.
tak na marginesie, w jezyku nieformalnym, formy 3 os.l.poj sa rowniez uzywane po that czy who, nawet jezeli nie odnosza sie do zaimka osobowego w formie l.poj
Tak na marinesie, ain't, gonna, wanna, it don't ..tez sa uzywane w jezyku nieformalnym i co z tego ?Tutaj confusion bierze sie wlasnie z tego 'who' i dlatego tak pisza bo sa niepewni jak ma byc.
Mowie o natives.
no tak moze byc
Temat przeniesiony do archwium.