EMFATYZM

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie. To praktycznie ostatnie co mi zostało do przerobienia z gramatyki. Słyszałem że nazywa sie emfatyzm.
Chodzi o zdanie "What happened?" podobno nie mozna napisac what did happen. czemu? i jeszcze wyraz oprocz 'what' sa ktore umozliwiaja takie cos. Jakie to wyrazy?
Prosze o takie odpowiedzi, ktore zrozumiem. Nie za krotkie :)) dziekuje
podobno nie mozna napisac what did
>happen. czemu?

Można. Kto mówi, że nie? Wpisz "what did happen" w google.com
Chodzi o pytania podmiotowe lub jak kto woli pytania o podmiot (subject questions). Jeśli słówko pytające pyta o podmiot w odpowiedzi wtedy nie można stosować operatora. Może to być każde słówko pytające "What" "Who" "Where" e.c. ale najczęściej są te dwa pierwsze. Spójrz na przykład:

WHAT gives milk? COW gives milk? -> krowa jest odpowiedzią na "what" i jest podmiotem w odpowiedzi
WHAT does milk give? It gives STRONG BONES. -> silne kości nie są podmiotem a są odpowiedzią

WHO killed Kenny? -> kto zabił Kenny'ego?
WHO did Kenny kill? -> kogo zabił Kenny?

W pytaniu "Who did it?" DID nie jest operatorem tylko czasownikiem robić w formie przeszłej.

Mam nadzieję, że pomogłem
To niezbyt pomocne.
Wpisz w google He do albo They does.
>WHAT gives milk? COW gives milk? -> krowa jest odpowiedzią na
>"what" i jest podmiotem w odpowiedzi

hmm wydaje sie ze rozumiem ale What gives milk? czemu tu krowa jest podmiotem? To tak jakby mleko samo siebie dawalo i bylo jednoczesnie podmiotem...hmmm:)?

>WHO killed Kenny? -> kto zabił Kenny'ego?
>WHO did Kenny kill? -> kogo zabił Kenny?
A nie mogłoby być Who did kill Kenny?

Dziekuje za nawiazanie rozmowy...jesli to rozumiesz to bede wdzieczny za wyjasnienia...miałem to kiedys w ksiazce ale wlasnie zostawilem bo nie rozumialem zupeknie tej idei.

Czyli zdanie Who killed Kenny? znaczy ze jest wskazanie ze on sie zabil sam?
>>WHO killed Kenny? -> kto zabił Kenny'ego?
>>WHO did Kenny kill? -> kogo zabił Kenny?
>A nie mogłoby być Who did kill Kenny?


Mogloby być.
Who did kill Kenny = Who killed Kenny.

Who did kill Kenny to na tej samej zasadzie co "what did happen" - for emphasis.
Googlem trzeba umieć się poslugiwać.
Jesteś naprawdę wielka i wspaniała.
Staram się. Codziennie kilka minut nad sobą pracuję.
Nie chce Cie martwic...
Czy ktos moglby mi to sensownie jeszcze raz wytlumaczyc ? moze peppe ? :)
z uwglednieniem moich pytan
What happened? Co się stalo?
What did happen? No to co się wlaściwie stalo?

Who killed Kenny? Kto zabil K?
Who did kill Kenny? Kto wlaściwie zabil K.?

The construction with "did" will be used for emphasis.
Bez obaw. Ja z tych nie martwiących się i nie nerwowych :)
Widac. Moze warto to zmienic?
Ale dziwne.
Czyli to jest po prostu dodanie "właściwie"?
A co z tym wyjasnieniem o podmiot? peppe wyjasnial ze chodiz o wykonawce czynnosci
Standardowe pytanie będzie bez "did": Who killed Kenny? Myśla, myślą i wymyśleć nie mogą. So, who did kill Kenny?

W tym pytaniu: Who killed Kenny? "who" pyta o podmiot i odpowiedź na "who" będzie podmiotem.

Who killed Kenny?
John killed Kenny.

Z krową i mlekiem tak samo.

What (animal) gives milk? Jakie zwierzę daje mleko? Odpowiedź na "what" będzie podmiotem.
Cow gives milk.

Who did Kenny kill? Pytanie jest o object (nie pamietam jaka to część zdania po polsku).
Kogo zabil Kenny?
Kenny killed Mark. Kenny (podmiot) zabil Marka (object),
Fajnie . Dziekuje Ci mam jeszcze tylko takie pytanie w tej kwestii kiedys znjaomy tłumacz wahał się i dzis ja sie waham.
Jak powiedziec "How many people live in the uk?" czy "...do live in..."?
How many people live in the UK?
Jeszcze tylko jesli powiesz czemu to bede 100% happy. Bo tu How do czego sie odnosi ? do liczby? nie do ludzi...wiec znow jest to niezbyt intelligible.
To jest na tej samej zasadzie co "Who killed Kenny?" i "What animal gives milk?"

How many people live in the UK? Odpowiedź na "how many" będzie podmiotem.

[60 million people] (podmiot) live in the UK.

Inne zdanie które może się zaczynać od "how many" to np. How many books a week do you read? W odpowiedzi podmiotem nie będą już ksiązki tylko ja:
I read five books a week.
60 million people live in the UK
How many people live in the UK?
How many jest pytaniem o jeden z elementów podmiotu, dlatego pytanie ma budowę pytania o podmiot.
Podobnie
Happy people live in the UK
What kind of people live in the UK?

Ogolna zasad dotyczaca stosowania operatorow w pytaniach jest taka, ze pomiedzy operatorem a glownym czasownikiem musi byc podmiot
W dwoch powyzszych pytaniach pomiedzy hipotetycznym 'do' i 'live' nie moglby sie pojawic zaden wyraz w funkcji podmiotu (bo wyraz odpowiadajacy podmiotowi jest czescia wyrazenia pytajacego (How many people) lub calym takim wyrazeniem (who, what), stad w takich pytaniach nie uzywa sie operatorow do i did podobnie jak w odpowidnich zdaniach twierdzacych.

Zdania emfatyczne to po prostu szczegolna odmiana pytan. W takich zdaniach operator jest akcentowany, a skoro w pytaniach o podmiot operatora nie ma, to trzeba go tam wstawic. Takie zdania sa mimo wszystko rzadkie. Zamiast "what did happen?" czesciej, mam wrazenie, powie sie "What actually happened?"
Eva i mg bardzo Wam dziekuje. Jeszcze to przeanalizuje. Wydaje mi sie to bardzo udziwnione.
Dzieki wielkie!
Drogi Jerzy B. Wszystkie odpowiedzi są powyżej. Wczytaj się w to co napisała Eva74. KObieta sie zna na rzeczy.

Who DID kill Kenny? - Kogo właściwie zabił Kenny?
jest możliwe i jest stosowane kiedy chcemy się dopytać, kiedy w toku rozmowy to się nie wyjaśniło i chcemy się dopyta ć, nie pisałem wcześniej bo to komplikuje kwestie.

Zostań przy:
Who killed Kenny? -> Kto zabił Kennego?
Who did Kenny kill? -? Kogo zabił Kenny?

What (animal) gives milk? - Co (jakie zwierzę) daje mleko?
to pytanie jest prawidłowe bo WHO jest tylko do osób a do zwierząt (naogół) jest WHAT.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa