Broad Peak - wymowa [broud] czy [bro:d] ?

Temat przeniesiony do archwium.
Ostatnio mówi się dużo w radio i tv o szczycie Broad Peak. Wymawiają broad [broud], a tymczasem mi się wydaje, że powinno być [bro:d]. Strasznie mnie to irytuje. Czy mam rację?
nie, nie masz. Kazdy bedzie wypowiadal sie w inny sposob. To wszystko zalezy jaki ma akcent (tzn. gdzie dokladnie mieszka).
Ciekawe co piszesz. Przejrzałem wiele słowników internet. Wszędzie jest tylko [bro:d] - US i UK. Może wiesz w jakim rejonie mówi się [broud]? W Pakistanie? :-(
W polskim radio i tv powinni chyba mówić oficjalnym angielskim, a wszyscy [broud] :-(
W polskim radiu i TV mowia jak im kaza.
A co to jakas ironia?....W Pakinstanie?
Czy naprawde chcesz mi wmowic, ze w Uk, na przyklad, osoba z Londynu wymowi to tak samo jak osoba z powiedzmy Liverpool?
Terri, chodzi o to konkretne slowo, ktore ma wymowe raczej niezgodna z pisownia.
Jezeli wiesz, że slownikowa wymowa z /o:/ nie jest uzywana, tak napisz. Dialectal variation to inna sprawa, na tej zasadzie mozna kwestionowac wymowe kazdego slowa.
...i tak wlasnie jest.
Ja sama chyba wymawiam to najmniej 3 sposoby....
na farvo ludzie wymawiaja to slowo, i kazdy prawie inaczej.
google - wymowa + broad
http://pl.forvo.com/word/broad/#en

tu są dwie wymowy, obie z /o:/
Broad Peak jest na granicy Pakistanu i Chin. Angielski jest jęz. urz. w Pakistanie, może tam się tak mówi. Gdybym był dziennikarzem w Polsce i nie wiedział jak się to wymawia, sprawdziłbym np. w necie, a tam jest tylko i wyłącznie [bro:d]. Sprawdziłem dużo wiarygodnych źródeł. Tak się też uczyłem kiedyś.
A ja słyszę codziennie [broud] z radia i tv. Ale ciekawy jestem, kto ich tak nauczył.
Nawet napisałem do jednego radia pytanie ale nie odpowiedzieli. W końcu to właściwie drobiazg. Są ważniejsze problemy...
A ja słyszę codziennie [broud] z radia i tv. Ale ciekawy jestem, kto ich tak nauczył.

Czy chcesz powiedzieć, że przestałeś szanować dziennikarzy, bo mówią broud?
Bardzo szanuję dziennikarzy, ale jestem ciekawy dlaczego słyszę od kilku dni z radia i tv konsekwentnie tylko i wylącznie [broud], od rozmaitych prezenterów serwisów wiadomości/ informacji. Ani razu nie słyszałem [bro:d].
Kto ich tak nauczył???
to zbyt rzadki wyjatek, zeby sobie nim zaprzatac glowe.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pytania dotyczące języka angielskiego

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie