reported speech

Temat przeniesiony do archwium.
where is the post office?
she asked where the post office is?
czy można powiedzieć tak? przecież nie zawsze musi się zmieniać czas w mowie zaleznej. co nie?
zalezy kiedy pytala i gdzie
jezeli chwile temu i w tym samym miescu, wqtedy nie bedzie zmiany czasu.
czyli to wszystko zależy od kontekstu
a np.
she is a doctor
mozna powiedzieć
she said she is a doctor.
mozna, ale nie ma potrzeby zachowywac takiej formy - She said she was a doctor kazdy powinien zrozumiec, ze chodzilo o Powiedziala, ze jest lekarzem.
i tak jak piszesz, kontekst jest najwazniejszy i moze sprawic, ze takie zdanie (z zachowanym czasem terazniejszym) nie bezie juz poprawne
jeżeli powiedziala to przed chwila i wierzysz, ze mowila prawde.
no wlasnie - dlatego nie roumiem, dlaczego ucza w szkolach tej zasady zachowania czasu w przypadkach, kiedy zastosowanie mowy zaleznej odegra porzadana role i osiagnie porzadany efekt
bo czasem sie przydaje.
a np. w książce grammar way 4 mam napisane, że Simple Past zamienia się na Past Perfect lub zostaje Past Simple, bez zmiany w znaczeniu. czy tak jest naprawdę???
a mozesz spisac jakies zdanie, ktore tam jest w podreczniku?
jutro, bo oddałem już tę książkę do biblioteki, ale jutro pójdę i spiszę.
nie ma potrzeby - jest taka mozliwosc, aby zachowac past simple zamiast zamiany na past perfect
ale w każdym zdaniu?
jasne, ze nie
moze spisz jutro te zdania z tej ksiazki
ok byłem i było tak napisane
Past Simple------> past simple or past perfect
'I got up late,' Sonia said
Sonia said that she (had) got up late.
Cytat: ethan123
ok byłem i było tak napisane
Past Simple------> past simple or past perfect
'I got up late,' Sonia said
Sonia said that she (had) got up late.

Przypuszczam, że więcej ludzi użyłoby Past Simple. W ogóle Past Perfect w mowie za popularny nie jest, dlatego, tam, gdzie można, "redukuję" się go do S. Past, no chyba, że chcemy zaznaczyć kolejność zdarzeń.
a co to ma do rzeczy, który "czas" jest bardziej popularniejszy?:) Ok w mowie mogliby użyć Simple Past, ale czy na wielorakich testach jest to dobre? Chyba nie.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia