czasy gramatyczne

Temat przeniesiony do archwium.
Mam takie oto pytanie :
-wywaliłem się na ślizgawce, wstaję i mówię I broke my leg czy też I've broken my leg ?
-dostałem w pysk czuję ból i mówię You broke my nose czy może You've broken my nose?
Wiem, wiem pytanie jakbym dopiero zaczynał naukę angielskiego, ale cóż zdarza się;)
Cos co sie zdarzylo przed chwila i liczy sie skutek - tutaj raczej uzyje sie pres perfect
Jak chcesz zaznaczyć, że przez zlamanie nogi np: strasznie Ciebie ona boli. To chyba użyjesz present perfect. Związek przyczynowo - skutkowy pojawia się. Przeszłość ma wpływ na teraźniejszość.
No właśnie, i ja myślałem że trzeba w takich chwilach używać Present Perfect ale chyba to co podają książki do gramatyki to czysta teoria. Przykład z pewnej książki amerykańskiego autora (facet właśnie dostał po gębie) "Mutt tasted blood on his lips. He fingered his face and felt an agonizing crunch of bone. You broke my nose! "
to przestan sie uczyc z podrecznikow i zacznij z ksiazek amerykanskich autorow

zdaje sie, ze w AmE jest inaczej i mozna uzyc Simple Past
He,he w zasadzie to już od dawna nie zaglądam do podręczników.
Zapraszam do obejrzenia krotkiego filmiku o czasach w jezyku angielskim. Jest to krotkie wprowadzenie do tematu, ciag dalszy juz niedlugo!
Będą lepsze te nastepne?
cztery czasy (!)
jak tryb niedokonany (!)
aspekt perfekcyjny? W jaki sposób użycie tego przymiotnika ułatwi opanowanie aspektu perfect?
tabelka kojarzy się z metodą polegającą na wkuwaniu regułek gramatycznych
no i obalenie 'mitu', że istnieją ścisłe zasady użycia czasów, nie powiodło się jakby, bo co mamy w zamian - 'zależy, co chesz powiedzieć"? Na klasówkach nie pytają, co uczeń chce powiedzieć, ale wymagają wstawienia czasownika w odpowiednim czasie w gotowe zdanie. Uczeń ma rozpoznać, co autor chciał powiedzieć, nie może swobodnie kształtowac wypowiedzi.
Życzę powodzenia, ale początki słabe.
Ja tez mam zastrzezenia, nie mozna ex cathedra mowic ile mamy czasow, bo inaczej to wyglada w rozumowaniu jezykoznawczym, a inaczej w nauczaniu
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka praca

 »

Pomoc językowa