that / it

Temat przeniesiony do archwium.
Kiedy stosujemy that, a kiedy it ? Wiem, że that piszemy gdy pokazujemy "palcem", jak jest coś daleko , a it jak mówimy ogólnie. Ale to chyba nie jedyna zasada. Bo np. w zdaniu: That's very kind of you. , that would be great , nie pokazujemy na coś, co jest w oddali, a mimo to piszemy that . Dlaczego?
mądre pytanie
w tym przypadku 'that' znaczy 'to, co zostało zrobione' (wskazuje na przeszlosc). This w takim zdaniu znaczyloby 'to, o czym w tej chwili mowimy, co jest w centrum naszej uwagi' albo 'to, o czym zaraz powiem / co zaraz pokażę'*. Takie this jest więc także 'bliższe' uczestnikom rozmowy niż that.

* np. How did you like that song (ktorej wlasnie wysluchales)? Now, listen to this (i zaczyna odtwarzanie nowej)!
Szczerze to średnio rozumiem, bo np. That would be great odnosi się do przyszłości.
A co z tymi książkami gramatycznymi ? Nie polecisz żadnej ?:)
w 'that would be great' slowo 'that' znowu znaczy 'to, o czym mowilismy'

Nie polecę żadnej ksiazki
Ok, dzięki
A mam jeszcze takie zdanie : I'll do it for you. Dlaczego nie that? Zrobię to dla Ciebie, wydaje mi się, że pasuje do zasady że mówiono o tym wcześniej.
Mogło być 'that' też;)
A kiedy nie ma znaczenia czy będzie that czy it ?
'that' to wzmocnione 'it'. Kiedy mowisz 'that', chcesz zwrocic na to coś większą uwagę rozmówcy niż kiedy mówisz 'it'. Nie potrafię tego wyrazić inaczej.
Aa dobra, dzięki ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Programy do nauki języków