Irregular verbs którą formę wybrać

Temat przeniesiony do archwium.
Ucząc się irregular verbs mam problemy/dylemat z wybraniem poprawnego czasownika. Mianowicie w pas simple lub czasem w past participle występują 2 możliwości np. bust, busted lub dove dived itp.
Moj korepetytor powiedzial ze zawsze ta pierwsza forma to forma GB a druga to US. Nie klocilem sie ale wedlug mnie to nie prawda tym bardziej ze wczytujac sie w niektore zapytajniki na stronie http://www.englishpage.com/irregularverbs/irregularverbs.html wychodzi inaczej. Skąd mam wiedzieć którą formę wybrać która jest GB a która AMe? Osobiscie od poczatku zawsze wybieram formy GB. Wydaje mi się że korepetytor robi mnie w konia nie wie i mowi byle co zeby nie wyszlo ze sam nie wie. Ten sam nauczyciel powiedzial że acid nie mowi sie /ˈæsɪd/ tylko /ejsyd/ a ja w zadnym slowniku nie znalazlem /ejsyd/nawet w AMe.
którą chcesz
W AmE jest /ˈæsɪd/, zadne ejsyd.
Chyba nie można użyć takiej jaka się podoba, np born odnosi sie tylko wtedy kiedy mowimy o rodzeniu przy innych znaczeniach już w past participle uzywa sie borne. I nie mozna uzywac tego tak jak sie podoba. Podejrzewam ze w kazdym przypadku kiedy wystepuja obie formy istnieja pewne reguly dobierania formy. Ale do wielu z nich czesto jest ciezko znalezc wytlumaczenie w necie. Np do bestrewed vs bestrewn kiedy uzywac jakiej formy ?
W bust/busted i dived/dove nie ma takiej roznicy znaczeniowej jak w born/borne, popełniasz błąd generalizacji

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia