dopełniacz saksoński vs. of

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć. Chciałam prosić o pomoc przy poniższych zdaniach.
1. London is England's capital.
2. Washington DC is the capital city of the USA.

Dlaczego raz używamy 's, a innym razem of? Przecież to są dwa praktycznie identyczne zdania...
oba mozna zamiennie uzywac, przynajmniej w tym wypadku
dziękuję. Co do pierwszego zdania będzie zatem - London is the capital of England
a jak będzie z USA? Washington DC is the USA's capital?
akurat z USA jest troszke inaczej:
normalnie powiesz: US/U.S. capital
raczej rzadko: USA's capital
nigdy: US's/U.S.'s capital
a dlaczego tak jest z USA i dlaczego pomijamy literkę A (US capital, a nie USA capital)?
Chciałabym zrozumieć.
wystarczy napisac 'United States capital', nie trzeba dodawać 'of America'
Cytat: Ag5
a dlaczego tak jest z USA i dlaczego pomijamy literkę A (US capital, a nie USA capital)?
Chciałabym zrozumieć.

tak sie przyjelo, i tak podaja 'podreczniki', ktorych jeszcze zapewne nie mialas okazji czytac
engee30 nie musisz być niemiły. Owszem czytałam podręczniki i szukałam tej informacji, ale jej nie znalazłam dlatego poprosiłam o pomoc. Jeszcze nie spotkałam podręcznika w którym znajdują się odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości.
Ag5, nie wiem, skad wniosek, ze bylem nie mily w stosunku do ciebie, udzielajac ci takiej a nie innej odpowiedzi (moze za bardzo bierzesz wszystko do siebie, jak to teraz maja ludzie, zbyt pochopnie przychodzi im oceniac innych)

dodatkowo podam, ze wystepuje jeszcze forma z przedimkiem okreslonym:
the US/U.S. capital (skrotowiec od pelnego 'the US/U.S. capital city')
jak rowniez mozna powiedziec (dosc nieformalnie):
America's capital (city)
Cytat: Ag5
Cześć. Chciałam prosić o pomoc przy poniższych zdaniach.
1. London is England's capital.
2. Washington DC is the capital city of the USA.

Dlaczego raz używamy 's, a innym razem of? Przecież to są dwa praktycznie identyczne zdania...

's is a marker of possession. Of between nouns is a marker of relation.

The nation's capital is not the same as the capital of the nation.
If it were so, log of wood would be the same as wood's log; piece of cake would be the same as cake's piece; ruler of men would be the same as men's ruler.

The good thing is you are asking these questions.
The capital of the USA is Washington City. It sits on a piece of land captured by force and known as the District of Columbia ever since (hence Washington, DC).
edytowany przez Janski: 18 mar 2019
Temat przeniesiony do archwium.