What motivates you at work?

Tak jak wcześniej proszę o sprawdzenie czy jest to napisane poprawnym językiem.
Learning new things is always a great motivator for me. Most important is also job satisfaction. I would like to know that I doing something important and necessary. I want to develop and increase my knowledge. I know that my hard work and persistence will help me achieve greater professional success is what keeps me going. Relationships between people, new friends, stable work and good earnings also very motivate me.
I would like to know that I (tutaj cos brakuje) doing something important and necessary.
I know that my hard work and persistence will help me achieve greater professional success (tutaj brakuje 2 slowa ...po polsku, 'i to jest') is what keeps me going. Relationships between people, new friends, stable work and good earnings 'also very motivate me' (nie zrob to inaczej....motivate me 'jak')
1
I would like to know that I am doing something important and necessary. I know that my hard work and persistence will help me achieve greater professional success and it's what keeps me going. Relationships between people, new friends, stable work and good earnings also motivate me a lot.
Tak może być?
and that is what...
Czytałem że this/that jest do określenia lokalizacji w przestrzeni np this to jest to obok czego stoisz (najczęściej jest blisko Ciebie) "to jest drzewo", that to jest tamto ( np. coś co widzisz daleko ) "to jest tamto drzewo" natomiast "it" odnosi się do jakiejś rzeczy, która została wcześniej wymieniona. To jak jest w końcu poprawnie?
czytaj wiecej
this/that odnosza sie rowniez do fragmentow wczesniejszego zdania, a it do pojedynczych wyrazow
1
Ok dzięki. Mam jeszcze pytanie odnośnie "I am doing something important and necessary", nie lepiej by było "I do something important and necessary"?
am doing - w danej chwili
do - w ogole, ogolny opis pracy
1
No właśnie, że "robię coś ważnego i niezbędnego" ogólnie a nie w danej chwili, czyli chyba powinno być "do". Dobrze rozumuję?
tez moze byc
To która forma jest bardziej poprawna?
mają rózne znaczenia
możesz akurat chciec podkreslic, ze to, co robisz w danej chwili, każdego dnia coś innego, jest wazne.
1

 »

Pomoc językowa