Problem z past continuous

Temat przeniesiony do archwium.
Last week my friend Sandy and I decided to go to the beach on the bus. While we were waiting for the bus, it suddenly started to rain. We were wearing summer clothes and we didn't have an umbrella. While we were standing there in the rain, Sandy's mother was driving past, so we waved to her. Luckily, she noticed us, and took us home in the car.

Jest to krótkie zadanie na rozróżnienie past continuous i past simple. Nie rozumiem,szczególnie dlaczego tam jest were wearing, a nie wore? i dlaczego waved a nie were waving?
Co to znaczy, że czas jest ciągły? bo ja tu kompletnie nie widzę różnicy.
Ubrania mieli na sobie więc było to stałą czynnością (noszenie ubrania) i wypełniała ona pewien okres czasu w przeszłości.

Pomachać mamie koleżanki mogli raz góra trzy razy i ta czynność była krótka, zakończyła się i przeminęła, nie miała więcej związku z tamtym momentem dłużej.

Pytasz co to znaczy, że czas jest ciągły.
Czas ciągły wyobrazić możesz sobie jako czas niedokonany.
Gdy ktoś zapyta Cię czy uczyłaś się na angielski to odpowiesz wymijająco - ''tak, uczyłam się''
Ale czy z tego wynika że się nauczyłaś ? Nie, bo to forma niedokonana - taka forma czasowników charakteryzuje czasy ciągłe. ''Robiłem'', ''jechałem'', ''uczyłem się'', ''czytałem'', ''pomagałem''. Czas policyjny - co i kiedy zrobiłaś. Przy czym czas trwania czynności nie gra takiej dużej roli.

W Past Simple posługujesz się czasownikami w formie dokonanej czyli ''zrobiłem'', ''nauczyłem się'', ''posprzątałem''.

Dwa rodzaje budowy zdań:

podmiot + II forma czasownika + reszta zdania
podmiot + was/were + reszta zdania

Tak też i w zdaniu zaprezentowanym przez Ciebie było po prostu ''pomachaliśmy'' mamie Sandy.


W Past Continuous posługujesz się czasownikami niedokonanymi.
podmiot + was/were + IV forma czasownika (z końcówką ''ing'') + reszta zdania
Tutaj ma znaczenie czas trwania czynności ponieważ opisujemy czynność / zdarzenie które miało miejsce jakiś określony czas w przeszłości.
edytowany przez Adriano.Rivale: 16 sty 2020
To zdanie ''Czas policyjny - co i kiedy zrobiłaś. Przy czym czas trwania czynności nie gra takiej dużej roli. ''

miało być już do czasu Past Simple.
Z tym ubraniem, użycie past simple też by przeszło.
nie mozna tlumaczyc angielskich czasow poprzez polskie formy dokonane i niedokonane. Za duzo roznic

we were wearing - mielismy te ubrania na sobie w tamtej chwili
we wore - wlozylismy dane ubrania (rozumie sie, ze wczesniej)
jak widac tutaj obie formy beda pasowac

so - wiec, wprowadza nastepna czynnosc, ktora posuwa historię do przodu. Do wprowadzania kolejnych czynnosci sluzy simple past. Past Continuous opisuje, co sie dzialo w danym momencie
Tutaj nie chodzi o to, co będzie pasowało, tylko dlaczego zastosowano podane formy. To co napisałem to najprostszy sposób żeby zrozumieć w ogóle o co chodzi i odróżnić obie formy od siebie. Skoro użyto formy ciągłej (rozumiem że to tekst z jakichś ćwiczeń albo podręcznika) to tej się będziemy trzymać, a formy ciągłe charakteryzują czasowniki niedokonane. Aspekt niedokonany nie przedstawia czynności jako czynności zakończonej.
edytowany przez Adriano.Rivale: 16 sty 2020
"W Past Simple posługujesz się czasownikami w formie dokonanej czyli ''zrobiłem'', ''nauczyłem się'',
''posprzątałem''."

nieprawda

chodzilem do szkoly w innej czesci miasta = I went to school in another part of the town
Ja mam jeszcze jedno pytanie o tryby warunkowe:


If we had continued to use nuclear energy as a means of defence, we would have made our planet uninhabitable.

If the Cold War had developed into World War III, the human race would have been weeped out forever.

Some scientists claim that if we had tapped into the natural energy in the universe, we would have provided ourselves with a never-ending, pollution-free source of power

Dlaczego w tych zdaniach wszędzie użyty jest 3 tryb warunkowy?
Przecież te zdania nie opisują czasu przeszłego tylko przyszły?
jak to przyszły?
Cytat: fredka45
Ja mam jeszcze jedno pytanie o tryby warunkowe:

Dlaczego w tych zdaniach wszędzie użyty jest 3 tryb warunkowy?
Przecież te zdania nie opisują czasu przeszłego tylko przyszły?

Trzeci tryb warunkowy opisuje sytuacje których szansa na zaistnienie wynosi 0 procent.
Trzeci odnosi się wyłącznie do przeszłości. Sytuacja nie ma ŻADNYCH szans na spełnienie się, ponieważ nie cofniemy czasu i nie zmienimy przeszłości.

Widzisz, zimna wojna nie przerodziła się w III wojnę światową więc to tylko przeszłość która nie wydarzyła się (na szczęście)

Obrazuje to jeszcze lepiej przykład chyba najczęściej podawany jako wzór trzeciego trybu:
''Gdybym jechał wolniej, nie spowodowałbym wypadku.''

...ale jechałem za szybko, przegapiłem "ustąp pierwszeństwo przejazdu'' , uderzyłem w inne auto i nie można tego już odwrócić.
edytowany przez Adriano.Rivale: 16 sty 2020
Już rozumiem
Dziękuję bardzo!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie