Strona bierna

Temat przeniesiony do archwium.
Uzupełnij zdania czasownikami w nawiasach. Zastosuj formę strony biernej oraz przetłumacz podane zdania na język polski.
1. My brother.......HAS BEEN GIVEN czy WAS GIVEN?.........(give) a laptop for his birthday.
(Tłumaczenie: ,,Mojemu bratu został dany laptop na jego urodziny"(,,Mój brat dostał od kogoś laptop na urodziny.")
Myślę, że będzie ,,WAS GIVEN" , bo czynność zakończona i podane kiedy: ,,na urodziny".
2. I.....WAS TOLD czy HAVE BEEN TOLD?.......(tell) not to talk during the exam.
Myślę że ,,WAS TOLD", ponieważ jest napisane kiedy: ,,during the exam"-,,podczas egzaminu" i jest to czynność zakończona.
(Tłumaczenie: ,,Ja miałam powiedziane żeby nie rozmawiać podczas egzaminu.") (,,Powiedziano mi, żebym nie rozmawiała podczas egzaminu.)
3. A new sports centre .......HAS JUST BEEN BUILT........(just/build) in the city centre.
(,,Nowe centrum sportowe właśnie zostało wybudowane w centrum miasta")
4. I.....HAVE BEEN SENT.......(send) thirty text messages already today.
(,,Wysłano mi już dziś 30 wiadomości tekstowych.")
Z góry bardzo dziękuję.
edytowany przez Karolinaa01: 01 lut 2020
jest dobrze
zamiast 'zostal dany' niech bedzie 'dano'
Ok dziękuję
Why the premise 'czynność zakończona' in 1 and 2?
Czy nie istnieje możliwość wypowiedzenia tych zdań podczas urodzin / egzaminu?
edytowany przez Aaric: 01 lut 2020
Cytat: Aaric
Czy nie istnieje możliwość wypowiedzenia tych zdań podczas urodzin / egzaminu?

ty sie serio pytasz o informacje, czy jest to czysto retoryczne pytanie z twojej strony?
Imo, it is conceivable, isn't it?
of course it is, but why ask and not state it clearly in the first place?
Mam tylko jeszcze pytanie czy w zdaniu nr 1 i nr 2 poprawne będzie użycie obydwu czasów czy tylko tego, który napisałam, że wydaje mi się być bardziej poprawny? Z góry dziękuję.
1.My brother.......HAS BEEN GIVEN/WAS GIVEN.........(give) a laptop for his birthday.
2. I.....WAS TOLD/HAVE BEEN TOLD?.......(tell) not to talk during the exam.
edytowany przez Karolinaa01: 01 lut 2020
of course it is, but why ask and not state it clearly in the first place?

There you go. I'm glad we're on the same page...finally ;-))
edytowany przez Aaric: 01 lut 2020
Cytat: Karolinaa01
Mam tylko jeszcze pytanie czy w zdaniu nr 1 i nr 2 poprawne będzie użycie obydwu czasów

bedzie poprawne Karolina, ale nie wiemy, co tego typu cwiczenie od ciebie wymaga - szerszej wiedzy czy po prostu rozwiazania zadania tak, jak ty uwazasz
W ćwiczeniu do wyboru są cztery czasy strony biernej: Present Simple, Past Simple, Future Simple i Present Perfect Simple.
edytowany przez Karolinaa01: 01 lut 2020
oops, no to bedziesz musiala sie posilkowac swoja intuicja
To znaczy że obie podane przeze mnie opcje są poprawne ?
beda poprawne, jak beda osadzone w jakims szerszym kontekscie; w tym cwiczeniu tego kontekstu brak; w moim osobistym odczuciu, bedzie tak jak ci juz w pierwszym wpisie podalem - potem to juz tylko sie to wszystko rozlalo i zrobil sie galimatias gramatyczny
Czyli w takich zwykłych zdaniach pojedynczych bez kontekstu poprawnie jest: 1. tylko : WAS GIVEN oraz 2. tylko: WAS TOLD ?
Cytat: Karolinaa01
Czyli w takich zwykłych zdaniach pojedynczych bez kontekstu poprawnie jest: 1. tylko : WAS GIVEN oraz 2. tylko: WAS TOLD ?

wlasnie na odwrot, bez kontekstu to moze wszystko pasowac :P ale ja uwazam, ze twoje przemyslenia odnosnie tych zdan w twoim pierwszym wpisie sa na tyle dobre, ze uwazam, ze formy bierne z uzyciem past simple beda tutaj najlepiej pasowaly
Ok, dziękuję bardzo, a jeszcze mam tylko pytanie do takiego zdania: ,,My camera …………HAS BEEN STOLEN/WAS STOLEN…………………………(steal) during my trip.’’ czy w nim również można użyć dwóch czasów czy lepiej pasuje tutaj: ,,HAS BEEN STOLEN” ze względu na skutek, który jest odczuwany do dziś, że została skradziona czy może lepiej pasuje: ,,WAS STOLEN" ze względu na to, że jest podane kiedy została skradziona-podczas wycieczki?
edytowany przez Karolinaa01: 01 lut 2020
raczej tylko past simple ze wzgledu na to wlasnie 'during my trip'
a gdyby było w poleceniu napisać takie zdanie w czasie Present Perfect, to wtedy wynikało by to z jakiegoś szerszego kontekstu, którego nie znamy ?
tutaj raczej nie ma takiej mozliwosci
Podaję przykład ćwiczenia, w którym jest to zdanie z użyciem czasu Present Perfect Simple. Pochodzi z książki ,,Teen Explorer 8"

http://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/fr/cp0/e15/q65/83980551_2227[tel]_3983[tel]_n.jpg?_nc_cat=105&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=PhVukmm4QVoAX_6nAUh&_nc_ht=scontent.fwaw5-1.fna&oh=24a162c06896ad5a89b37ad0b25f8f00&oe=5E8DF8BC
There's no past simple option in this exercise.
tak, 'during my trip' może się odnosic do trwającej podrozy, czyli jest mozliwosc uzycia PresPerf
Cytat: Karolinaa01
a gdyby było w poleceniu napisać takie zdanie w czasie Present Perfect, to wtedy wynikało by to z jakiegoś szerszego kontekstu, którego nie znamy ?

to jest wlasnie ten problem - cwiczenie bez kontekstu ma wiele mozliwosci
jak pisze mg powyzej, kiedy jest mowa o tym, ze ukradziono aparat, wowczas bedzie uzyty czas perfect, ale ta wypowiedz ma sie tyczyc jeszcze trwajacej, badz dopiero co zakonczonej podrozy
za moim 'raczej' stalo wlasnie takie uzycie, ale nie sadzilem, ze w tym podreczniku wystapic moze takie uzycie; co gorsze, podrecznik juz z gory zakladal uzycie takiej formy w cwiczeniu, a ma sie to nijak do opisu gramatycznego odnosnie strony biernej
podsumowujac, kiedy podroz trwa i policjant czy prowadzacy wycieczke pyta sie, co sie stalo, to powiesz:
My camera has been stolen ale nie widze za bardzo sensu uzycia 'during my trip', bo to jest oczywiste
a jak juz zaczynasz opowiadac o swoich przygodach to powiesz:
My camera was stolen during my trip.
Temat przeniesiony do archwium.