And win he did!

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie do poniższego polecenia:

Wpisz w odpowiedniej formie czasowniki w nawiasach. Jeśli trzeba, dodaj czasownik modalny, ale nie dopisuj zaimków ani rzeczowników. Możesz dodać "to" jeśli jest częścią bezokolicznika.

Most people i know [be] _____ too upset to try again, [fail] ____ three times already. But not Sam; he [say] ____ to himself "I must win this time". And [win] ____ he did.

Poprawne odpowiedzi to:
1. would have been
2. having failed
3. said
4. win

I moje pytanie dotyczy się właśnie "win". Dlaczego jest "win"? O jaką zasadę tutaj chodzi? Czy chodzi tu o pewien rodzaj inwersji od zdania "And he did win" and "And win he did"?

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Hm, o tej porze się śpi, nie? :-)

Tak, chodzi o pewien rodzaj inwersji, która daje efekt stylistyczny.
Cytat:
I moje pytanie dotyczy się właśnie "win". Dlaczego jest "win"? O jaką zasadę tutaj chodzi? Czy chodzi tu o pewien rodzaj inwersji od zdania "And he did win" and "And win he did"?

A znasz Off you go!?

To jest to samo, tylko zamiast czasownika masz przyimek.

https://forum.wordreference.com/threads/off-he-went.723380/
And win he did
No i wygral!
No właśnie, to jest takie podkreślenie dokonanej czynności. Ale niestety nie potrafię tego objaśnić sposób bardziej fachowy.
Tu mamy jeszcze jeden funkcjonujacy przyklad:

Nursery rhyme "Pop! goes the weasel"
All around the Mulberry Bush,
The monkey chased the weasel.
The monkey stopped to pull up his sock,
Pop! goes the weasel.

Half a pound of tuppenny rice,
Half a pound of treacle.
Mix it up and make it nice,
Pop! goes the weasel.
Parę godzin temu jechałem samochodem i akurat w radio był program na temat głównych historii roku. Jedną z nich było przejęcie firmy Twitter przez Elona Muska:
„During a meeting a year ago Elon Musk said he was not sure if he could pull it off. Of course, pull it off he did.”
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie