kilka pytan ale pewnie beda nastepne :)

Temat przeniesiony do archwium.
Witam
Mam kilka pyta które dla was wydaja sie pewnie banalne ale nie jest tak latwo znalesc na nie odpowiedz bedac w angli.Wyjechalem tu na wakcaje ale postatnawiam zostac na stele lecz moj anglieski niejest jeszce zadobry .W szkole jak to wszkole niechcialo sie uczyc mature ledwo zdalem ale jakos jest.Teraz bedac tu zaluje ze sie nieuczylem ale wzialem sie ostro do nauki.Codzienjie po kilka godzin sie ucze i mysle ze za 3 lata bedzie juz dobrze. Ucze sie z super memo extreme mam zamiar przejsc wszyskie pozimy jestem w polowie basic i juz sporo wiecej rozumiem co muwial anglicy .To najlepsze ze tu gdzie jestem niema zadnego polaka co dobrze muwi po angleikeu to by mi wyjasnil a anglika to sie nawet niemamm co pyatc bo on powie bo tak ma byc ale niewie dlaczego.Narazie zajolem sie slowami bo najwieksze problemy mam wlasnie z nimi muj zasob slownictwa jest a pozimie podstawowki no moze poczatku gimnazjum gramatyka jako taka jest czasy znam wiem kiedy je urzywac ale mam kilka innych pytan
1 kiedy urzywa sie like a kieldy as w znaczeniu "jak"
2 to samo kieldy J a kiedy me w znaczeniu "ja"
3 jak sie powinno wymawiac the, their, them itp bo z tego co sam wywnioskowalem jak sie muwi sam wyrac to wymawia sie th- jako "we" a kiedy jest on w zdaniu to "de" dobrze mysle
4 kiedy uzyjemy whether a kiedy if jako "czy"
5 jak jest przeszla forma want ja cos chcialem , to samo jak jest can "moglem" bo musialem to jest had to tak mysle
6 i co znaczy never mind i doesnt meter czy jakos tak bo niemoglem tego nigdzie znalesc

Narazie tyle powiem wam ze uczcie sie jezyka puki mozecie bo tutaj kazda watpliwosc rozwic to jest problem jak nikt nieumie dobrze angielskiego w polsce to bym sie nauczyciela zapytal i bym wiedzial
1 kiedy uzywa sie like a kiedy as w znaczeniu "jak"
-like -> podobienstwo, np. moja mama pracuje jak niewolnica (ale nie jest nia)
-as -> funkcja, np. Moja mama pracuje jako kucharka
>2 to samo kiedy J a kiedy me w znaczeniu "ja"
- jesli JA to nie podmiot to ME
>3 jak sie powinno wymawiac the, their, them
-de, dem ale to nie jest takie normalne d, nie wiem jak to napisac:) )
>4 kiedy uzyjemy whether a kiedy if jako "czy"
-obojetnie (ale whether bardziej formalnie)
ale na przyklad chcesz zapytac czy... czy? to wtedy whether ... or
>5 jak jest przeszla forma want ja cos chcialem , to samo jak jest can
-forma przeszla to WANTED po prostu, I wanted to do it
- can -> could
>6 i co znaczy never mind i doesnt meter
-nieważne
>1 kiedy urzywa sie like a kieldy as w znaczeniu "jak"

like = jak w porownaniach
this house is like mine - ten dom jest taki jak moj
as = jak w znaczeniu kiedy
as I was talking on the phone = kiedy tak rozmawialem przez telefon
w kilklu wyrazeniach uzywa sie 'as' jak 'like'
the same as = taki sam jak

>2 to samo kieldy J a kiedy me w znaczeniu "ja"
I - ja
me = mnie, mną, mi
he knows me = on mnie zna
I know = ja wiem


>3 jak sie powinno wymawiac the, their, them itp bo z tego co sam
>wywnioskowalem jak sie muwi sam wyrac to wymawia sie th- jako "we" a
>kiedy jest on w zdaniu to "de" dobrze mysle

jezeli cie rozumieja, to nie przejmuj sie tym. Tam gdzie mieszkasz mlodzi ludzie moga mowic 'de', ale naprawde powinno sie mowic jeszcze inaczej i zawsze tak samo

>4 kiedy uzyjemy whether a kiedy if jako "czy"

whether to slowo oficjalne
Rozumiem, ze wiesz, ze w takich zwyklycxh pytaniach "czy ja znasz" itp. nie mowi sie whether ani if?

>5 jak jest przeszla forma want ja cos chcialem , to samo jak jest can
>"moglem" bo musialem to jest had to tak mysle

wanted
could albo was able to - jest roznica w znaczeniu

>6 i co znaczy never mind i doesnt meter czy jakos tak bo niemoglem
>tego nigdzie znalesc

1. Nieważne, 2. to nie ma znaczenia

>Narazie tyle powiem wam ze uczcie sie jezyka puki mozecie bo tutaj
>kazda watpliwosc rozwic to jest problem jak nikt nieumie dobrze
>angielskiego w polsce to bym sie nauczyciela zapytal i bym wiedzial

Dobre!

PS. jak wrocisz, to podszkol polska ortografie.
1.like gdy coś jest do czegoś podobne, do wyrażenia podobieństwa a "as" w sensie "jako" (gdy mówimy o pracach) i w znaczeniu "tak jak" (np. "Tak jak mówiłem" albo "jak wiesz" albo "Tak jak było ustalone")
2. I znaczy "ja" (mianownik kto co) a "me" w sensie mi, mną, mnie (inne przypadki :)). Chociaż amerykanie używają me we wszystkich przypadkach (nieoficjalnie)
3. Jesteś tam to chyba najlepiej wiesz, spróbuj wymawiać jak anglicy ;) Bo to dźwięk podobny do tego co napisałeś (ćwicz z językiem pomiędzy zębami)
4.Gdy masz jedną możliwość (jak np w pytaniu "czy chcesz iść do kina?) to możesz stosować zamiennie (ale tylko whether przed "to"... ask whether to accept the offer) a gdy masz dwie ("chcessz iść do kina czy do teatru?) to "if"
5. Forma przeszła od want to "wanted" a od can to "could" ale nie za bardzo rozumiem czy o to pytasz
6. Znaczy "nie ważne"
Ps. popracuj trochę nad swoim polskim... :)
>>2 to samo kieldy J a kiedy me w znaczeniu "ja"
>I - ja
>me = mnie, mną, mi
>he knows me = on mnie zna
>I know = ja wiem


Ja mysle, ze pytajacemu chodzi o ten problem, z ktorym sama mialam do czynienia:

"he is like me"

Po polsku: "on jest taki jak JA ( I) a anglicy uzywaja ME.

Nie podejmuje sie tlumaczenia - nie wiem czy istnieje regulka, czy tylko jest pare wyjatkow.

Rady:

- zagladac tu jak najczesciej
- jesli jest mozliwosc sprowadzenia ( poczta, koledzy) jakiejs gramatyki polsko-angielskiej ( dobra jest: Leon Szkutnik; "Gramatyka jezyka angielskiego"; Wiedza Powszechna; ISBN 83-214-1266-1; ten ISBN jest pomocny, jesli bedziesz chcial zamowic przez jakas ksiegarnie. Mysle, ze mozna taka znalezc w Anglii. Czasem tym trudnia sie zwykle "Kioski Ruchu" - ichnie).
>3 jak sie powinno wymawiac the, their, them itp bo z tego co samrn>wywnioskowalem jak sie muwi sam wyrac to wymawia sie th- jako "we" arn>kiedy jest on w zdaniu to "de" dobrze myslernrnCo do 'the' to tutaj ma znaczenie czy to 'the' jest przed wyrazem zaczynającym się samogłoską czy spółgłoską. Podobnie jest z 'a' oran 'an' - ale są wyjątki.
>3 jak sie powinno wymawiac the, their, them itp bo z tego co samrn>wywnioskowalem jak sie muwi sam wyrac to wymawia sie th- jako "we" arn>kiedy jest on w zdaniu to "de" dobrze myslernrn

Co do 'the' to tutaj ma znaczenie czy to 'the' jest przed wyrazem zaczynającym się samogłoską czy spółgłoską. Podobnie jest z 'a' oraz 'an' - ale są wyjątki.
jakie wyjątki? Tu nie chodzi o pisownie ale o wymowe.

A university ( j - spółgłoska)
An SMS ( e - samogłoska)

Trzeba zwracac uwage na wymowe ;-)
Masz rację, o to właśnie mi chodziło. Moja wina.
http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/radio/specials/1535_questionanswer/page13.shtml

Tutaj jest wyjaśnione jak to jest z tym 'the'
dzieki wszystkim za odpowiedzi co do ortografi to tak sie skalda ze tutaj niemoge pisac popreawnie po polsku bo klawiatura mi na to niepozwala :)
Mam nastepne pyatnia:
1 kiedy urzyje break a kiedy spoil w sensie ze cos jest zepsute bo jedno i drugie znaczy popsute?
1 kiedy mam powiedzic w znaczeniu "to" this a kiedy it bo jakos niemoge tego zapalac raz tak a raz tak ale jakas zasada musi byc
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Praca za granicą