Częstotliwość powtórek

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć, zwracam się z pytaniem odnośnie częstotliwości powtórek w programach typu "Profesor Henry" etc. Niestety nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na interesujące mnie pytania:

1. Co to właściwie jest częstotliwość powtórek? Domyślnie wyznaczona jest na 3, ja zmieniłem na 6. Czy to znaczy, że po 6 powtórka słowo oznaczone zostaje jako "zapamiętane, nauczone"? Czy to znaczy, że powtarza się w odstępach 6 dni? Nie wiem po prostu jak działa ten system.

2. Jaka jest optymalna liczba częstotliwości powtórek? Obecnie uczę się plus minus 100 słów dziennie i nie wiem jak bardzo będą rosnąc powtórki, a wiem, że mogą się skumulować.

3. Im większa jest częstotliwość tym teoretycznie lepsze zapamiętanie danego słówka?

3. Ostatnie pytanie: jeśli zapamiętam dobrze dane słowo, po kilku powtórkach i pojawi się ono znowu w programie np. po 100 dniach to jest duża szansa, że będę je dalej pamiętał? Ciekawi mnie skuteczność tej metody.

Dzięki. Pozdrawiam!
Widzę, że jesteś kompletnie zielony, ale odpowiem Ci od razu na drugie pytanie. Jak będą rosnąć? a jak duży jest kosmos? - mniej więcej coś takiego będzie. Pozwolę sobie też przytoczyć stwierdzenie, które padło kiedyś na tym forum w podobnej kwestii i pasuje tutaj idealnie
"Tylko geniusz lub idiota próbuje się uczyć 100 słów dziennie"
Poczytaj trochę, tematów nie jest dużo a odpowiadają na Twoje wszystkie pytania
Częstotliwość powtórek to funkcja, która określa jak często program będzie wyznaczał nowe powtórki dla danego słowa. Zmienia się ona dla każdej powtórki danego słowa.
Program nigdy nie uzna żadnego słowa za ostatecznie zapamiętane. Można uznać je za zapamiętane jeśli program wyznaczy ci następną powtórkę za 99 lat. Jeśli dożyjesz, to nawet jeśli będziesz pamiętał jego znaczenie, wymowę i pisownię program wyznaczy ci kolejną powtórkę za 999 lat.
Życzę Ci, żebyś mógł to sprawdzić ;))).
Akurat uczę się języków z łatwością, 100 słów dziennie to nie jest problem dla mnie, a zawsze znajduję godzinę, czy dwie, żeby popracować z tym programem. Codziennie.

Bejotka - zatem czym wyższa częśtotliwość, tym częściej danej słowo powtarzane?
Niby tak, ale częstotliwość ta jest zmienna. Dla każdego słówka jest inna. I rośnie z każdą powtórką. Jestem przekonany, że nie rozumiesz zasady działania tego rodzaju programów. Jeśli będziesz uczył się 100 nowych słówek dziennie, to po miesiącu otrzymasz 300 powtórek, a po trzech miesiącach 1000.
Najbardziej rozsądna jest nauka w tempie 30 nowych słówek dziennie. Wtedy ilość powtórek ustabilizuje się na poziomie 120 do 150, trudno ci będzie to tempo utrzymać dłużej niż 3 miesiące.
Tak, nie bardzo rozumiem ten system, dlatego postanowiłem spytać mądrzejszych ode mnie :)

Myślałem, że słowo, które jest dobrze utrwalone i w kilku powtórkach odpowiedź jest bezbłędna jest rzadziej powtarzane, a nie częściej. Tak wyglądają programy SuperMemo. Dobrze odpowiadając widzę, że dane słowo pojawi się za 100, 150, potem 300 dni do powtórki.

Zatem, ostatnie pytanie: czy ucząc się około 50-60 słówek dziennie częstotliwość powtórek ustawiona na 6 to dużo czy mało? Lepiej zostawić ich domyślne ustawienie, czyli 3?

Pozdrawiam.
Otwórz PH i wejdź w "Pomoc". Tam masz wszystko ładnie wytłumaczone.
Nie wydziwiaj i nie kugluj z częstotliwością powtórek. Zostaw jej wartość domyślną. Również nie przerabiaj 60 nowych słówek dziennie. Staraj się sprawdzić ile razy musisz wypowiedzieć dane słowo głośno i wyraźnie by z łatwością poprawnie je wymówić za trzy dni, oraz ile razy musisz dane słowo napisać poprawnie by dobrze je zapisać za tydzień. Nauka nie polega na klikaniu.
Cytat: Smurfik
Zatem, ostatnie pytanie: czy ucząc się około 50-60 słówek dziennie częstotliwość powtórek ustawiona na 6 to dużo czy mało? Lepiej zostawić ich domyślne ustawienie, czyli 3?

Pozdrawiam.

Zostaw domyślne ustawienia i nie przekraczaj liczny 30 nowych jednostek dziennie. Chyba, że chcesz zakończyć naukę z tym programem po pół roku. Albo zaczynać go od nowa w nieskończoność. Za każdym razem dochodząc do wniosku, że robiłeś za dużo nowych jednostek.
Moi drodzy,

mam pytanie po kilku miesiącach. Zgodnie z waszymi sugestiami korzystam z programu z domyślnym interwałem powtórek - 3. Pamiętam, że kilka lat temu, kiedy tak korzystałem, mogłem powtórki na kolejne miesiące zobaczyć nawet do roku. Teraz, na przykład, na sierpień, czy wrzesień prawie nic nie ma... Trochę to dziwne.

Pytam o to, dlatego, że przerobiłem od lutego 2500 słów, z czego umiem 2000. Natomiast, niektóre słowa - powtórzone np. 10 razy mają interwał 100 (sprawdziłem to kilkając na te, których się uczę/nauczyłem).

1. Czy to znaczy, że dopiero za 100 dni słowo zostanie powtórzone?
2. Nie da się tego jakoś przyspieszyć?
3. Niektóre słowa, mimo bardzo dalekiego interwału, nie zostały zapamiętane zbyt dobrze i po prostu nie rozumiem tego, jak ten program działa. Teraz mam ok. 200 powtórek dziennie, robię wszystkie, ale np. na maj już tylko ok 40-50 dziennie. I co, w pewnym momencie, będzie po 1 czy 2 na dzień mimo tego, że niektóre słowa będą wymagały częstszego odświeżenia?

Pozdrawiam.
Cytat:
1. Czy to znaczy, że dopiero za 100 dni słowo zostanie powtórzone?

Tak, ale 100 to nie taki duży odstęp czasowy, mnie niektóre słowa skoczyły na 700 coś dni i więcej
Cytat:
2. Nie da się tego jakoś przyspieszyć?

O ile wiem to nie, chyba że zaczniesz kombinować z przestawianiem zegara w PC :)
Cytat:
3. Niektóre słowa, mimo bardzo dalekiego interwału, nie zostały zapamiętane zbyt dobrze i po prostu nie rozumiem tego, jak ten program działa. Teraz mam ok. 200 powtórek dziennie, robię wszystkie, ale np. na maj już tylko ok 40-50 dziennie. I co, w pewnym momencie, będzie po 1 czy 2 na dzień mimo tego, że niektóre słowa będą wymagały częstszego odświeżenia?

co do tego punktu, to byłbym skłonny powiedzieć, że opisałeś w nim całą swoją jakość pracy i tak jeśli masz mało powtórek, to zapewne oznaka częstego klikania na "wiem", to że jakieś słowo słabo umiesz a ma już taki ogromny interwał to zasługa przycisku "wiem". Jednym słowem może wyklikałeś całość?
Dzięki za odpowiedź. Nie wiem właśnie, na czym to polega ale 99,99% słówek to do wpisywania (zmieniam nawet AQ na słówka bo tak je lepiej zapamiętuję). Nigdy nie klikam "wiem", jeśli słówka nie umiem. Zresztą, tak jak piszę. Prawie wszystkie wpisuje, a nie wybieram.
Skorp75

Zdaje się, że on ma na myśli Profesora Henry'ego a nie SuperMemo.
Rzecz jasna, piszę o serii "Profesor..." ;-) Zaznaczyłem to w pierwszym poście. Przepraszam, mogłem przypomnieć.
mogłem przeczytać :)
Ale może odpowiedź na pytanie znasz ;-)
PH widziałem zaledwie kilka razy i nie pracowałem jako tako na nim, więc nie chce wprowadzać w błąd, zaś w przypadku SM sprawa by się miała jak napisałem wyżej, choć algorytmy z grubsza działają pewnie na podobnej zasadzie. W przypadku SM klikając cały czas wiem słowo mniej więcej przeskakiwałoby w takich interwałach (przykład SM NoProblem1):
3 ; 17 ; 103 ; 544
2 ; 11 ; 67 ; 370
jak widać zaledwie 2 razy wystarczy (3 razy uwzględniając pierwsze pokazanie słowa/frazy czyli naukę) kliknąć wiem w miarę krótkim odstępie czasu by słowo poleciało na przypomnienie za 70-100 dni, ale wystarczy kliknąć nie wiem by nastąpił reset powtórek i słowo pokazuje się znowu częściej (tak mniej więcej to wygląda).
Czy ktoś jeszcze sugerowałbym jakieś rozwiązanie?
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie