Super Memo-własna baza-plik dzwiękowy.

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.
W zasadzie jest to pytanie do bejotki.
Ściągnałem ze strony angielski-online.pl przykładową baze danych zrobioną przez Ciebie i chciałbym w ten sposób stworzyc wlasną baze.
I w związku z tym mam 2 pytania.
Skąd wziąć pliki dzwiękowe do słowek-oczywiście mogę użyc wymienionego przez ciebie programu ale w moim wykonaniu wymowa tych słowek byłąby mało dydaktyczna.
Pytanie drugie.Piszesz lakonicznie o wprowadzeniu do bazy dzwieku jako:
"Jeśli już mamy niezbędne pliki dźwiękowe, wywołujemy SM, otwieramy bazę AonL, wybieramy właściwy element i na "Klawiaturce: Klikamy prawym klawiszem myszy, pokazuje nam się okienko dialogowe, z którego wybieramy opcję "Import file...". Teraz należy wskazać właściwy plik dźwiękowy, kliknąć "Open" i wpisać nazwę indeksu, najlepiej słowo/wyrażenie będące odpowiedzią"
Niestety nie bardzo rozumiem jak mam to zrobic,niestety nie wiem czym jest wspominiana przez Ciebie KLAWIATURKA(nie mam chyba czegos takiego),a przez to nie moge wlasnie znalezc wspomnianek opcji "Import file..
>Skąd wziąć pliki dzwiękowe do słowek-oczywiście mogę użyc wymienionego
>przez ciebie programu ale w moim wykonaniu wymowa tych słowek byłąby
>mało dydaktyczna.

To jest zasadniczy problem. Są dwie możliwości wprowadzania dźwieku do bazy.
1. Jeśli chcesz wprowadzać wymowę słówek jako takich możesz posłuzyc sie dowolnym słownikiem na CD, ja najczęsciej korzystam ze słownika "Longman Słownik Współczesny", ale jak w nim nie znajduję wymowy danego słowa, szukam go w innych np. Leksykonii, Collins COBUILD i LektorKletta.

Często warto zamiast nagrań pojedyńczych słówek wprowadzać nagrania przykładowych zdań. Wtedy możesz je pobierać z dołączonych do podręcznika płyt CD. Nie jestem na bieżąco, nie wiem jakie podręczniki zalecają obecnie nauczyciele, ale nie wierzę, że są to podręczniki bez załączników dźwiękowych.

Dokładny opis jak można ściagać pliki z kursów BBC jest opisany w wątku Kursy BBC pod adresem http://www.angielski.edu.pl/forum_main.php.html
Jesli chcesz ściągać je z wieży stereo lub magnetowidu, musisz zaznaczyć w opcjach nagrywania "Line" i podłączyć wieżę lub magnetowid do gniazdka "Line" w karcie dźwiękowej. W tym wypadku nie powinieneś przeformatowywać plików na format MP3, gdyż MSM nie obsługuje tego formatu.

3.
>"Jeśli już mamy niezbędne pliki dźwiękowe, wywołujemy SM, otwieramy
>bazę AonL, wybieramy właściwy element i na "Klawiaturce: Klikamy
>prawym klawiszem myszy, pokazuje nam się okienko dialogowe, z którego
>wybieramy opcję "Import file...". Teraz należy wskazać właściwy plik
>dźwiękowy, kliknąć "Open" i wpisać nazwę indeksu, najlepiej
>słowo/wyrażenie będące odpowiedzią"
>Niestety nie bardzo rozumiem jak mam to zrobic,niestety nie wiem czym
>jest wspominiana przez Ciebie KLAWIATURKA

KLAWIATURKA to klawiaturka - graficzne przedstawienie składnika dźwiękowego, sklada się z 3 klawiszy (zielony trójkącik - odtwarza nagranie lektora, niebieski - odtwarza nagranie Twojego głosu i mikrofonik - służy do nagrywania Twojego głosu).

Na przyszłość staraj się czytać ze zrozumieniem, wykonuj wszystkie opisywane operacje, wtedy Ci się uda.
Witam

Mam darmowy program Audacity i próbuję zgrać niektóre kursy BBC. Zgrać umiem. Chciałem się tylko dopytać jakie najlepiej ustawić parametry. Jaką dać częstotliwość próbkowania - 64 czy 128 kbps? nagrywać jako stereo czy mono? Rozdzielczość 16 bit, 24 bit czy 32 float ? jaki styl przy zapisywaniu do MP3? Itp.

Chcę nagrać to najlepiej jak się da, ale z drugiej strony nie przesadzając z jakością, bo i tak nie wycisnę lepszej jakości niż tam jest. Jakie ustawienia będą optymalne?

Nie chcę tworzyć nowego wątku, więc wygrzebałem ten 
>Nie chcę tworzyć nowego wątku, więc wygrzebałem ten 
Brawo, o to właśnie chodzi, by dopisywać się do wcześniej załozonych wątków.

>Zgrać umiem. Chciałem się tylko dopytać jakie najlepiej ustawić
>parametry. Jaką dać częstotliwość próbkowania - 64 czy 128 kbps?
>nagrywać jako stereo czy mono? Rozdzielczość 16 bit, 24 bit czy 32
>float ? jaki styl przy zapisywaniu do MP3? Itp.

Ja nie korzystam z Audacity, tylko z CoolEdit 96. Parametry nagrywania ustawiam następująco: Sample Rate - 44100, stereo, 16-bit. Zapisuję to w formacie *.wav później programem CannaMp3 lub wavtomp3 przeformatowuję na format *.mp3.

Tak robię, gdy chcę mieć nagrania w formacie +.mp3. Gdy chcę mieć pliki dźwiękowe do bazy SM, wybieram Sample rate 22050.

Wciąż obiecuję sobie poćwiczyć nagrywanie przy użyciu Audacity, ale chyba mam uszkodzoną myszkę, gdy tylko chce nagrywać jakieś pliki dźwiękowe, to wywołuje mi CoolEdita ;)))
Dzieki za odpowiedź. Powiedz jeszcze jeśli wiesz, czy to jest mono czy stereo, bo w realplayer nie widze informacji na ten temat. Wydaje mi się, że to jest mono.
Polecam pobawienie się programem Filemon

http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/Filemon.mspx
.


Jest to program który pokazuje z jakiego aktualnie pliku korzysta komputer - nadaje się do wyciągania słówek ze słownika takiego jak COLLINS YDP(każde słówko ma swój pliczek dzwiękowy):

Skrócona instrukcja:
1. wkładamy CD do napędu,
2. odpalamy filemona i w zakładce "Volumes" zaznaczamy jeden napęd, do któego włożyliśmy płytkę,
3 odpalamy słownik i szukamy interesującego nas słówka,
4 wchodzimy do filemona i patrzymy jaki plik ostatnio był odczytywany z płytki przez słownik,
5 dodajemy słówko do supermemo

Może na początek jest to trudne, ale z czasem możemy bardzo sprawnie dodawaćsłówka z dźwiękiem do naszej kolekcji
chce sie dowiedziec jak dokladnie uzywac programu filemon do wyciagania slówek ze słownika. Sciagnęłam program i nie wiem jak go uzywać?
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Praca za granicą