Myślę, że nie tylko tobie sprawia kłopot zrozumienie metody, programu i korzystania z niektórych baz SuperMemo.
Może trochę dziwić, że do tej pory nikt nie pokusił się o napisanie podręcznika SuperMemo. Pewnie wynika to z tego, że taki podręcznik musiałby liczyć ponad 500 stron, kosztować odpowiednio i mało kto by go kupił, a dołączony do pakietów SM odstraszałby potencjalnych nowych użytkowników.
Jak dotąd najlepszą instrukcją tego programu jest ebook Pawła Wimmera, ktory można znaleźć na stronie Złotych Myśli "http://www.zlotemysli.pl/?c=4main&idEbook=140" i na portalu www.angielski-online.pl pod adresem "http://www.angielski-online.pl/component/option,com_bookmarks/Itemid,53/".
Na potrzeby Elizabeth-Bennet i innych początkujących użytkowników programu SuperMemo, szczególnie bazy "Angielski? No problem!" w wersji klasycznej podaję tę mocno skróconą instrukcję.
Program SuperMemo jest przeznaczony do nauki wszystkiego (każdej dziedziny wiedzy), co da się podzielić na pary informacji typu "PYTANIE - ODPOWIEDŹ". żeby z niego skorzystać niezbędne są program MSM.exe i baza wiedzy, którą chcemy poznać i zapamiętać. Zazwyczaj program jest sprzedawany w pakietach, które zawierają program, bazę ABC.kno i bazę tytułową (np. Basic English, Speedup!, Angielski? No problem!) czasami coś jeszcze jak np. pliki MP3 w pakiecie Angielski? No problem!.
Bazą danych nazywamy zbiór elementów wiedzy, które nazywamy "stronami edukacyjnymi".
na stronie edukacyjnej znajduje się kilka (zazwyczaj 3) składniki, którymi są: tekstowe pytanie, tekstowa odpowiedź, składnik dźwiękowy (który ja nazywam klawiaturką). Czasami dodatkowo umieszcza się na stronie obrazek, jako ilustracje pytania i odpowiedzi lub tylko dla ozdoby.
W zasadzie rozróżniamy dwa rodzaje stron: pytania i topiki.
Pytaniem nazywam stronę, która zawiera pytanie i odpowiedź i w procesie nauki oczekuje oceny, topikiem stronę, która jest ilustracją pewnego zagadnienia, nie oczekuje odpowiedzi i nie podlega ocenie.
Przykładami topiku są czytanka, dialog lista słówek i komentarz gramatyczny.
Klasyczny program SuperMemo działa następująco.
Po wywołaniu go na ekranie pojawia się jedna ze stron edukacyjnych. W celu rozpoczęcia nauki należy kliknąć na przycisku [nauka].
Wtedy program pokazuje pierwszą stronę edukacyjną.
W przypadku bazy Angielski? No problem! jest to topic - czytanka.
Należy wielokrotnie odsłuchać lektora, w czytać się w tekst. Kliknięcie na polu tekstu pokaże jego polskie znaczenie, ponowne kliknięcie przywróci tekst angielski.
W trakcie czytania i słuchania należy starać się zapamietać jak najwięcej słówek i ich znaczeń.
Gdy jesteśmy już pewni swojej znajomości tekstu należ kliknąć na przycisk [Następna strona].
Po tym kliknięciu element ten zostanie oznaczony jako element do utrwalania, a program pokaże następną stronę edukacyjną.
Może to być kolejny topic lub pytanie.
W przypadku pytania na ekranie pojawia się tekst angielski (np: my wife), słyszymy głos lektora i dwa przyciski: [Pokaż odpwiedź] i [Anuluj]. Należy odpowiedzeć sobie w myśli i kliknąć przycisk [Pokaż odpwiedź]. Wtedy na ekranie pokażą się tekst odpowiedzi i przyciski ocenne:
[Brawo, Dobrze, Słabo, Żle, B.źle, Zero i Anuluj].
Teraz należy poćwiczyć wymowę odtwarzając głos lektora, nagrywając swój własny i porównując oba nagrania. Gdy opanujemy wystarczająco wymowę danego słowa należy ocenć jego znajomość klikając na wybrany przycisk ocenny. Wybranie ocen Brawo i Dobrze spowoduje przeniesienie strony do grupy "Do powtórki". Oceny niższe dodatkowo wprowadzą ją do grupy "Do utrwalania".
Po ocenie znajomości pojawia się następna strona itd.
Kończymy ten etap nauki wybierając przycisk [Anuluj] lub [Stop]. Wtedy program zaczyna podawać elementy z grupy "Do utrwalania". Są w niej wszystkie topiki oraz wszystkie elementy ocenione na [Słabo, Żle, B.źle i Zero]. Należy teraz wykonać wszystkie ćwiczenia z tej grupy (koniecznie). Program będzie automatycznie usuwał z tej grupy każdy topic po jego wyświetleniu i wysłuchaniu, natomiast elementy-pytania trzeba oceniać jak wyżej a program będzie usuwal te ocenione na [Brawo i Dobrze], a oceenione niżej pozostawiał w grupie i ponownie odpytywał.
Te czynności należy powtarzać aż do wyczerpania wszystkich elementów z grupy "Do utrwalania".
Elizabeth-Bennet pytała jak wydobyć elementy z grupy "Do utrwalania". Nie trzeba ich w żaden sposób wydobywać, program poda je automatycznie po zakńczeniu wprowadzania nowych elementów.
Program dla każdego zapamiętanego elementu wyznacza termin jego powtórki. Dlatego po kilku dniach przebieg nauki będzie zaczynał się od powtarzania już teoretycznie znanych elementów, a dopiero po wyczerpaniu zbioru elemntów "Do powtórki" zacznie podawać nowe. Bardzo ważne jest przerabianie wszystkich wyznaczonych elementów "Do powtórki". terminy kolejnych powtórek wyznaczane są wg specjalnego algorytmu i kolejne powtórki następują w coraz to większych odstępach czasu, ale należy pamiętać, że przyjdzie dzień, gdy trzeba będzie wykonywać pierwszą, druga, trzecią ... i 10 powtórką. Ilość powtórek będzie z każdym dniem rosła, dlatego zawsze zalecam wprowadzanie do cyklu nauki nie więcej niż 30 nowych elementów. Zwykle po 2-3 miesiącach program podaje jako powtórki dwu lub trzykrotną ilość codziennie wprowadzanych nowych elementów. Mało kto to wytrzyma.
Po skończeniu pracy z pierwszą bazą, należy odczekać aż ilość powtórek zmniejszy się do 10-15 i rozpocząć pracę z kolejną częścią. Można też uczyć się równolegla np. rano wykonywać powtórki z pierwszej części, a wieczorem z drugiej i wprowadzać do nauki nowe elementy.
Wiem, że to jest opis dość chaotyczny, ale sądzę, ze może pomóc. Tobie i innym początkującym użytkownikom bazy "Angielski? No Problem!".