Angielski no problem - czym to się je?

Temat przeniesiony do archwium.
Kupiłam program "Angielski no problem" (poziom zaawansowany). Niestety, nie umiem za bardzo go obsługiwać. Nie dołączono żadnej instrukcji, a pomoc niespecjalnie pomaga :(

Może ktoś zna ten program i mógłby mi powiedzieć jak się powinno uczyć nowych słówek? Tzn. czy trzeba wejść w "prezentację" czy może od razu w pytanie-odpowiedź?

Mam też problem z "utrwalaniem" - słówka przechodzą do opcji "do utrwalenia" czyli mają być jeszcze powtórzone w tej sesji (cokolwiek to znaczy) ale nie umiem ich stamtąd wydobyć. A nawet kiedy mi się już uda (wyłączam i włączam program), to i tak utrwala się tylko część, a potem nagle ni stąd ni zowąd otwiera mi się okienko z czytanką :-(

Szukałam na stronach supermemo jakiejś instrukcji obsługi, ale nie znalazłam tam nic.
Podałaś za mało informacji początkowych. Są dwie wersje tego programu:

1 - starsza, wydana przez PWN - jest to klasyczne SuperMemo I najdziesz instrukje jego obsługi w forach internetowych i na stronie SuperMemo Worldu.
2 - nowsza TZ SuperMemo UX. Jego obsługa jest trudniejsza, ale dla nie jednak intuicyjna.
Jest to ta starsza.


>najdziesz instrukje jego obsługi w forach internetowych

Na którym forum znajdę instrukcję? Na tym na www.supermemo.net ?
Chyba coś pokręciłam :) Tam nie ma forum :)
Na stronach SuperMemo jest FAQ, w którym powinnaś znależć odpowiedź na swoje pytanie.

Ja pisałem, choć tego niepodkreśliłem, o forach języowych takich jak na portalach www.ang.pl, www.angielski.edu.pl, www.aglista.l, www.angielski-online.pl.
Myślę, że nie tylko tobie sprawia kłopot zrozumienie metody, programu i korzystania z niektórych baz SuperMemo.

Może trochę dziwić, że do tej pory nikt nie pokusił się o napisanie podręcznika SuperMemo. Pewnie wynika to z tego, że taki podręcznik musiałby liczyć ponad 500 stron, kosztować odpowiednio i mało kto by go kupił, a dołączony do pakietów SM odstraszałby potencjalnych nowych użytkowników.

Jak dotąd najlepszą instrukcją tego programu jest ebook Pawła Wimmera, ktory można znaleźć na stronie Złotych Myśli "http://www.zlotemysli.pl/?c=4main&idEbook=140" i na portalu www.angielski-online.pl pod adresem "http://www.angielski-online.pl/component/option,com_bookmarks/Itemid,53/".

Na potrzeby Elizabeth-Bennet i innych początkujących użytkowników programu SuperMemo, szczególnie bazy "Angielski? No problem!" w wersji klasycznej podaję tę mocno skróconą instrukcję.

Program SuperMemo jest przeznaczony do nauki wszystkiego (każdej dziedziny wiedzy), co da się podzielić na pary informacji typu "PYTANIE - ODPOWIEDŹ". żeby z niego skorzystać niezbędne są program MSM.exe i baza wiedzy, którą chcemy poznać i zapamiętać. Zazwyczaj program jest sprzedawany w pakietach, które zawierają program, bazę ABC.kno i bazę tytułową (np. Basic English, Speedup!, Angielski? No problem!) czasami coś jeszcze jak np. pliki MP3 w pakiecie Angielski? No problem!.

Bazą danych nazywamy zbiór elementów wiedzy, które nazywamy "stronami edukacyjnymi".
na stronie edukacyjnej znajduje się kilka (zazwyczaj 3) składniki, którymi są: tekstowe pytanie, tekstowa odpowiedź, składnik dźwiękowy (który ja nazywam klawiaturką). Czasami dodatkowo umieszcza się na stronie obrazek, jako ilustracje pytania i odpowiedzi lub tylko dla ozdoby.
W zasadzie rozróżniamy dwa rodzaje stron: pytania i topiki.

Pytaniem nazywam stronę, która zawiera pytanie i odpowiedź i w procesie nauki oczekuje oceny, topikiem stronę, która jest ilustracją pewnego zagadnienia, nie oczekuje odpowiedzi i nie podlega ocenie.

Przykładami topiku są czytanka, dialog lista słówek i komentarz gramatyczny.

Klasyczny program SuperMemo działa następująco.

Po wywołaniu go na ekranie pojawia się jedna ze stron edukacyjnych. W celu rozpoczęcia nauki należy kliknąć na przycisku [nauka].

Wtedy program pokazuje pierwszą stronę edukacyjną.
W przypadku bazy Angielski? No problem! jest to topic - czytanka.
Należy wielokrotnie odsłuchać lektora, w czytać się w tekst. Kliknięcie na polu tekstu pokaże jego polskie znaczenie, ponowne kliknięcie przywróci tekst angielski.
W trakcie czytania i słuchania należy starać się zapamietać jak najwięcej słówek i ich znaczeń.
Gdy jesteśmy już pewni swojej znajomości tekstu należ kliknąć na przycisk [Następna strona].
Po tym kliknięciu element ten zostanie oznaczony jako element do utrwalania, a program pokaże następną stronę edukacyjną.
Może to być kolejny topic lub pytanie.
W przypadku pytania na ekranie pojawia się tekst angielski (np: my wife), słyszymy głos lektora i dwa przyciski: [Pokaż odpwiedź] i [Anuluj]. Należy odpowiedzeć sobie w myśli i kliknąć przycisk [Pokaż odpwiedź]. Wtedy na ekranie pokażą się tekst odpowiedzi i przyciski ocenne:
[Brawo, Dobrze, Słabo, Żle, B.źle, Zero i Anuluj].
Teraz należy poćwiczyć wymowę odtwarzając głos lektora, nagrywając swój własny i porównując oba nagrania. Gdy opanujemy wystarczająco wymowę danego słowa należy ocenć jego znajomość klikając na wybrany przycisk ocenny. Wybranie ocen Brawo i Dobrze spowoduje przeniesienie strony do grupy "Do powtórki". Oceny niższe dodatkowo wprowadzą ją do grupy "Do utrwalania".
Po ocenie znajomości pojawia się następna strona itd.
Kończymy ten etap nauki wybierając przycisk [Anuluj] lub [Stop]. Wtedy program zaczyna podawać elementy z grupy "Do utrwalania". Są w niej wszystkie topiki oraz wszystkie elementy ocenione na [Słabo, Żle, B.źle i Zero]. Należy teraz wykonać wszystkie ćwiczenia z tej grupy (koniecznie). Program będzie automatycznie usuwał z tej grupy każdy topic po jego wyświetleniu i wysłuchaniu, natomiast elementy-pytania trzeba oceniać jak wyżej a program będzie usuwal te ocenione na [Brawo i Dobrze], a oceenione niżej pozostawiał w grupie i ponownie odpytywał.
Te czynności należy powtarzać aż do wyczerpania wszystkich elementów z grupy "Do utrwalania".

Elizabeth-Bennet pytała jak wydobyć elementy z grupy "Do utrwalania". Nie trzeba ich w żaden sposób wydobywać, program poda je automatycznie po zakńczeniu wprowadzania nowych elementów.

Program dla każdego zapamiętanego elementu wyznacza termin jego powtórki. Dlatego po kilku dniach przebieg nauki będzie zaczynał się od powtarzania już teoretycznie znanych elementów, a dopiero po wyczerpaniu zbioru elemntów "Do powtórki" zacznie podawać nowe. Bardzo ważne jest przerabianie wszystkich wyznaczonych elementów "Do powtórki". terminy kolejnych powtórek wyznaczane są wg specjalnego algorytmu i kolejne powtórki następują w coraz to większych odstępach czasu, ale należy pamiętać, że przyjdzie dzień, gdy trzeba będzie wykonywać pierwszą, druga, trzecią ... i 10 powtórką. Ilość powtórek będzie z każdym dniem rosła, dlatego zawsze zalecam wprowadzanie do cyklu nauki nie więcej niż 30 nowych elementów. Zwykle po 2-3 miesiącach program podaje jako powtórki dwu lub trzykrotną ilość codziennie wprowadzanych nowych elementów. Mało kto to wytrzyma.

Po skończeniu pracy z pierwszą bazą, należy odczekać aż ilość powtórek zmniejszy się do 10-15 i rozpocząć pracę z kolejną częścią. Można też uczyć się równolegla np. rano wykonywać powtórki z pierwszej części, a wieczorem z drugiej i wprowadzać do nauki nowe elementy.

Wiem, że to jest opis dość chaotyczny, ale sądzę, ze może pomóc. Tobie i innym początkującym użytkownikom bazy "Angielski? No Problem!".
I jaką wartość ma ten program ?Co się osiągnie po opanowaniu 3 poziomów ? Jeśli ktoś nie lubi siedzieć przed komputerem co ma wybrać ? Proszę o podanie konkretnych metod np. słownik + BBC 24 h na dobę :) , konkretnych podręczników czy innych.
>Co się osiągnie po opanowaniu 3 poziomów ?

Czy to pytanie w zamierzeniu miało być retoryczne ?

>Proszę o podanie konkretnych metod np. słownik + BBC 24 h na dobę :)
no w sumie racja, TV>>comp.


@bejotka
Czy jest moze taka opcja jak 'wakacje' czy tez 'tryb wakacyjny', polegajacy na tym ze przez kilka dni nie korzystam z programu i przez te dni program nie nalicza mi zaleglych powtorek? Wyjezdzam na 7 dni i nie chce po powrocie bawic sie 3h z powtorkami.
Dziękuję bardzo !! :)

Szczerze mówiąc, już jakiś czas temu kupiłam ten program, ale ponieważ nie umiałam go obsługiwać, odstawiłam na bok. Nie lubię robić czegoś ze świadomością, że robię to "nie tak", szczególnie jeśli chodzi o naukę :)

Co do utrwalania - rozgryzłam mój problem :) Po prostu pomiędzy słówkami do utrwalenia włączały mi się różne czytanki i to mnie dezorientowało :)
Program ten nie ma "opcji wakacyjnej". W przypadku dłuższej (np. miesiąc) nieobecności pozwala przeprowadzić reorganizację powtórek (opcja MERCY) ale nie należy jej nadużywać (nie stosować częściej niż 1/2 na rok.

W przypadku tygodniowych wakacji najlepiej jest przez tydzień nie wprowadzać nowego materiału, a wykonywać same powtórki.
> Proszę o podanie konkretnych metod np. słownik + BBC 24 h na dobę :)

Twoja metoda jest dobra pod warunkiem, że znasz angielski na tyle, by do słownika sięgać nie częściej niż raz na godzinę. Jednak i tak lepiej by było, żebyś zamiast słuchać BBC usiadł na jakiejś bardzo uczęszczanej ulicy w Londynie i przez całą dobę słuchał i próbował rozmawiać z przechodniami.

Jeśli chodzi o inne metody, to poszukaj na forum, przecież temu jest poświęcone. Ja podam Ci jedną związaną trochę z tematem wątku.

"English! No Problem!" to pakiet, którego każda z 3 części składa się z podręcznika i płyty CD. Na każdej płycie znajduje się program SuperMemo i baza zawierająca materiał tego podręcznika oraz 12 plików będących nagraniami wszystkich słówek/wyrażeń i ćwiczeń. Przenoś te pliki po kolei do MP-trójki i słuchaj non-stop od czasu do czasu zaglądając o podręcznika.
>Co do utrwalania - rozgryzłam mój problem :) Po prostu pomiędzy
>słówkami do utrwalenia włączały mi się różne czytanki i to mnie
>dezorientowało :)

I po co ja się tyle napisałem, skoro bez tego wszystkiego doszłaś do właściwego wniosku? Potwierdza to moją opinię, że Sm jest jednak bardzo intuicyjnym programem. mam też nadzieję, że ten mój długaśny post przyda się innym początkującym użytkownikom SM.
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie