Okres warunkowy 2 czy 3+2?

Temat przeniesiony do archwium
Nie pojmuję różnicy pomiędzy okresem warunkowym 2 a mixem 3+2.
Zlewa mi się to w jedno i to samo, proszę o jasne wytłumaczenie różnicy ;
Gdybyś regularnie ćwiczył, czułbyś się lepiej. Tryb 2

Gdybyś wtedy posłuchał jego rady, teraz nie musiałbyś brać pożyczki. Tryb 3/2

Na przykład te zdania, w obu przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, więc jak mam rozróżnić, że to jest akurat 2 lub 3/2?
w 2 nie ma przeszlosci, a jest tylko terazniejszosc
...ale nie cwiczysz i nie czujesz sie lepiej

... ale nie posluchales i musisz wziac pozyczke

kiedy dekompilujesz tryb 2, otrzymujesz dwa zdania w cz. terazniejszym, a jak dekompilujesz mieszany, masz przeszl+terazn

po polsku nie roznorzniamy gramatycznie miedzy warunkiem odnoszacym sie do przeszlosci a terazniejszosci - mozemy tylko dodac 'wtedy/teraz' itp. Chyba z tym masz klopot.
zielonosiwy i mg mają rację.
Z okresami warunkowymi trzeba uważać, bo język polski kompletnie Ci nie pomoże.
Generalna zasada jest taka, że wszędzie gdzie odnosisz się do przeszłości, musisz używać konstrukcji z trzeciego okresu warunkowego.
Drugi okres warunkowy opisuje teraźniejszość, a nawet przyszłość, ale tylko w kontekście hipotetycznym (gdybanym).
Czyli w konstrukcjach warunkowych, o sytuacjach teraźniejszych posługuj się czasami przeszłymi, a o sytuacjach przeszłych mów czasami zaprzeszłymi.
Trzeci tryb warunkowy odnosi się do hipotetycznej sytuacji z przeszłości: tu zarówno warunek, jak i skutek mają miejsce w przeszłości. "If you had studied more, you would have passed the exam" - gdybyś wtedy się uczył więcej, to wtedy byś zdał egzamin. Nauka i (nie)zdanie egzaminu miały miejsce w przeszłości.

Mieszany tryb warunkowy 3+2 służy również do mówienia o hipotetycznej sytuacji, ale z tą różnicą, że tu skutek ciągnie się do teraźniejszości (warunek nadal mamy w przeszłości). "If you had studied more, you would know how to do this exercise" - gdybyś się wcześniej przyłożyłdo nauki, to byś teraz umiał rozwiązać to zadanie.
marcel 100/100
Najlepsze wyjaśnienie znajdziesz tu:

http://octotext.com/index015.html
Najlepsze wyjaśnienie znajdziesz tu:

http://octotext.com/index015.html
@sylwia
pogmatwane te wyjasnienia
kolejny buntownik, ktory wyjawia swiatu, ze w szkolach nie ucza najwazniejszych rzeczy.
dlaczego nie mowi nic o 'seem to have done' i 'is said to have left', tylko wprowadza perfect inf akurat, zeby wyjasnic tryby warunkowe?
no i ucieka od wyjasnienia roznicy miedzy 'bede' i 'bym', bo musialby powiedziec, ze chodzi o stopienprawdopodobienstwa, nie?
@mg

Widzę, że jednak potrzebujesz pomocy!
wybacz, ale tamten fragment to antyreklama. Poza tym, reklamy przedsięwzięć komercyjnych są tu niemile widziane. Jak coś umiesz, to pomagaj tu na forum.
edytowany przez mg: 20 lis 2015
Temat przeniesiony do archwium

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie