Szkocja

Temat przeniesiony do archwium.
Przeczytałem na stronie, że studia w Szkocji są bezpłatne. Czy dotyczy to wszystkich kierunków? Jak to jest z prawem w szkocji? bo znalazłem na stronie university of edinburgh prawo- graduate entry, czyli dla osób mających już jakiś dyplom- tylko tam jest napisane 9 tys funtów za rok... inne studia miały też opłaty, 1820 funtów...
I czy ma znaczenie dla ustalenia opłaty, że już zacząłem studiować prawo w Polsce i dodatkowo zrobiłem licencjat ze stosunków międzynarodowych?
Będę wdzięczny za informację, bo chciałbym studiować za granicą,ale nie wiem czy będzie mnie na to stać.
Studia undergraduate (pierwszego stopnia) w Szkocji są darmowe (konkretnie opłacone w 100% przez SAAS) dla wszystkich obywateli EU, którzy wcześniej nie ukończyli studiów, za które już im ktoś zapłacił. Czyli jeśli ukończyłeś licencjat na jakiejś publicznej uczelni i za nie nie płaciłeś, to SAAS nie dostaniesz, ale jeśli np. studiowałeś zaocznie czy na płatnej uczelni, to SAAS otrzymasz. Dotyczy to wszystkich kierunków pierwszego stopnia (undergraduate).
Czytałem requirements SAAS, i obawiam się, że nie do końca je rozumiem. wklejam kawałek z którym mam problem:
Full support
UK, dual UK/EU and non-UK EU only nationals can apply to us for full support. UK nationals will
normally have to meet the general residence conditions or one of the exceptions to such. Select the
first two links from the list at the top of the page for more details.
Dual UK/EU and Non-UK EU nationals and family members of such
To be eligible to apply for full support (tuition fees, loan, bursary and living-costs grants), you must:
 be, on the relevant date, a dual UK/EU or non-UK EU national or family member of such;
 have been ordinarily resident in the United Kingdom, the Channel Islands or the Isle of Man
for the three years immediately prior to the first day of the first academic year of your course
(the relevant date); and
 be ordinarily resident in Scotland on the relevant date.

z tego co rozumiem, to żeby mieć pełny support, muszę mieszkać w szkocji przez 3 lata.... tak to wygląda? czy coś pomyliłem XD
Tak, musisz miec udokumentowane ze mieszkales w Szkocji przez 3 lata.
Czyli dla zwykłego polaka studia w szkocji jednak są płatne? musiałbym mieszkać w szkocji 3 lata, żeby stały się bezpłatne?
Cytat: tunashadow
Czyli dla zwykłego polaka studia w szkocji jednak są płatne? musiałbym mieszkać w szkocji 3 lata, żeby stały się bezpłatne?

Czytaj uważnie: To be eligible to apply for full support (tuition fees, loan, bursary and living-costs grants) -> aby dostać pełen pakiet, czyli wszelkie pożyczki, stypendia PLUS czesne, musisz być rezydentem 3 lata przed rozpoczęciem studiów.

Jako obywatel Polski, która jest w UE, masz opłacone 100% czesnego - za studia Ci zapłacą, ale nie dostaniesz stypendium czy żadnej innej kasy 'na życie'.
Dzięki oliwka :)
a mogłabyś podesłać link do jakiejś podstrony saas?
gubię się w tych ich działach... :(
Cytat: tunashadow
Dzięki oliwka :)
a mogłabyś podesłać link do jakiejś podstrony saas?
gubię się w tych ich działach... :(

Do podstrony z czym? Jakich informacji potrzebujesz?
Jak aplikować, do kiedy, do kogo i przez kogo, po jakiemu i chciałbym mieć o prostu potwierdzenie, że wystarczy po prostu sam fakt, że jestem europejczykiem i będę studiował w szkocji
Cytat:
Jak aplikować

https://www.saas.gov.uk/apservices/apLogin.jsp -> Register

Cytat:
do kiedy

jak tylko aplikacje na dany rok zostaną otwarte, zwróć uwagę na rok na jaki aplikujesz. zwykle aplikacje są otwierane w okolicach kwietnia, więc jeszcze sporo czasu. dokument potwierdzający opłacone czesne musisz przynieść we wrześniu na uczelnię.


Cytat:
do kogo i przez kogo

???? przez SAAS

Cytat:
po jakiemu


?! po chińsku...

Cytat:
i chciałbym mieć o prostu potwierdzenie, że wystarczy po prostu sam fakt, że jestem europejczykiem i będę studiował w szkocji

http://www.saas.gov.uk/_forms/residence.pdf
http://www.saas.gov.uk/full_time/ug/eu/eligibility.htm


Szczerze mówiąc sama się sobie dziwię, że kolejny raz na tym forum wkręcam się w podawanie takich podstawowych rzeczy jak na srebrnej tacy - wszystkie informacje są ogólnodostępne na stronie SAAS, to nie jest żadna tajemnica. naucz się samodzielnie szukać, bo na studiach nikt tego za Ciebie nie będzie robił.
Oliwko, czy wiadomo Ci jak oceniany jest Huddersfield University ( Mechanical Engineering)--mój kolega oprócz prestiżowego uniwerku ten rozważa jako koło zapasowe. Jest na 32 miejscu w Mech. Eng w rankingu. Czy warto ten uniwerek rozważać? Wiem, że po tych gorszych też można dostać się na magisterskie do dużo lepszych. Dziękuję za sugestie i pozdrawiam.
Zanim wybierzesz Huddersfield to poczytaj o tym miescie.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa