Zdałem BEC Higher na A !!!

Temat przeniesiony do archwium.
Yeah! Dzisiaj o 11:00 otrzymałem wyniki. Zdobyłem 89/100 punktów. Writing i Listening powyżej Exceptional, Reading prawie na Exceptional, natomiast Speaking trochę „położyłem”, bo znajduje się w połowie drogi pomiędzy Good a Exceptional, choć i tak myślałem, że będzie dużo gorzej, ponieważ mówienie nigdy nie było moją mocną stroną i tej części egzaminu obawiałem się najbardziej. Zdawałem 19 listopada 2011 r. w British Council w Toruniu, od razu wszystkie 4 komponenty i o ile początkowo wydawało mi się, że będzie to zbyt wyczerpujące to ostatecznie nie było aż tak źle. Razem ze mną zdawały jeszcze 3 osoby, które przy okazji z tego miejsca chciałbym pozdrowić. Atmosfera była bardzo przyjemna i kameralna, również przez to, że samo toruńskie centrum egzaminacyjne nie jest zbyt duże. Szczerze mówiąc zastanawiam się gdzie oni upychają tych ludzi w przypadku bardziej popularnych egzaminów jak np. FCE? Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby można tam było przeprowadzić egzamin dla więcej niż 4 osób naraz, ponieważ całość rozgrywała się w niewielkim pomieszczeniu o wymiarach 3x3m. Do egzaminu przygotowywałem się zupełnie sam. Co prawda początkowo brałem pod uwagę jakiś kurs przygotowujący – byłem nawet na 2 próbnych zajęciach w jednej z toruńskich szkół językowych, ale z uwagi na to, że zajęcia nie wyglądały do końca tak jak sobie wyobrażałem, jak również dlatego, że uczestnicy kursu reprezentowali odmienny poziom znajomości języka i celowali w różne poziomy BEC’a, od Preliminary po Higher, to ostatecznie zdecydowałem, że efektywniej przygotuję się samemu. W trakcie ok. 5 miesięcy przygotowań zdążyłem przerobić zaledwie 4 książki, co i tak uważam za całkiem niezły wynik, zważywszy na to, że przygotowania do egzaminu musiałem pogodzić z pracą zawodową. Samych książek miałem zresztą znacznie więcej – powiem tylko tyle, że eMule to prawdziwa kopalnia materiałów. ;) Tak naprawdę jednak najwięcej dało mi rozwiązywanie stosów testów z poprzednich lat, co pozwoliło mi na dokładne poznanie zadań i wypracowanie odpowiednich strategii do każdego z nich, ponieważ z perspektywy czasu uważam, że zwykłe książki nie związane z egzaminami kompletnie nic nie dają, poza ewentualnym wzbogaceniem słownictwa. Sam egzamin nie był jakoś specjalnie trudny. Chyba największa trudność to walka czasem – na Writingu ledwie zdążyłem przepisać oba wypracowania na czysto, ale to pewnie dlatego, że podszedłem do nich zbyt ambitnie. Po egzaminie byłem raczej spokojny o wynik, martwiłem się tylko i wyłącznie o Speaking, więc raczej nie spodziewałem się, że zdam na coś gorszego niż B. Posunę się nawet do stwierdzenia, że gdybym miał zdawać jego niebiznesowy odpowiednik, czyli CAE, to pewnie aż tak różowo by nie było. I to jest właśnie w tym wszystkim najśmieszniejsze, że egzaminy BEC są niszowe i zdawane przez niewielką ilość osób, ponieważ uchodzą za trudniejsze, przez co postrzegane są jako za prestiżowe, nobilitujące i bardziej uznawane na rynku pracy, pomimo tego, że IMHO są prostsze od egzaminów sprawdzających ogólną znajomość języka angielskiego, gdzie zadania z Use of English potrafią rozwalić największego nawet orła. ;)

To chyba tyle co miałem ciekawego do napisanie. To mój pierwszy certyfikat w życiu, pomimo tego, że jestem już po studiach , ale bynajmniej nie zamierzam spocząć na laurach i teraz celuję w LCCI EFB level 4. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pytania to śmiało pisać – postaram się odpowiedzieć na wszystkie z nich.

Pozdrawiam!
Po pierwsze, serdecznie gratuluję!!! A napisz jeszcze, jakie podręczniki przerobiłeś :) To na pewno będzie pomocne dla przyszłych zdających.
Podręczniki z których się przygotowywałem to:
* New Insights into Business - Tonya Trappe, Graham Tullis / Pearson Longman (Student's Book)
* Pass Cambridge BEC Higher - Ian Wood / Summertown Publishing (Workbook)
* Cambridge BEC Higher 3 - Cambridge ESOL / Cambridge University Press (Student's Book, Audio)
* Cambridge BEC Higher 4 - Cambridge ESOL / Cambridge University Press (Student's Book, Audio)

Oprócz tego przerobiłem również kilka testów które znalazłem w internecie, np. BULATS, Intelligent Business, a także przykładowe testy z Reczypospolitej i oficjalnej strony Cambridge ESOL.

Poza tym miałem również wydrukowanych kilka innych pozycji, m.in. BEC Higher Testbuilder (Workbook), Pass Cambridge BEC Higher (Student's Book, Audio) i Success with BEC Higher (Student's Book), a także od groma innych książek na dysku, ale już zwyczajnie zabrakło mi czasu, bo na ich przerobienie potrzebowałbym chyba dobrych paru lat. ;)


PS W tym tygodniu odebrałem swój certyfikat i okazało się, że z całej czwórki tylko ja zdałem na ocenę A. :)))
hej
Ja jestem po filologii angielskiej (magister) i teraz wlasnie zastanawiam sie nad nauka jezyka biznesowego i wlasnie sie zastanawiam czy isc na jakies studia podyplomowe czy zdac taki egzamin jak Ty:) a ten egzamin uprawnia do nauczania potem jezyka businessu?
a jest mozliwosc zebys np przesłał mi te ksiazki poczta elektroniczna
jesli masz je zapsiane gdzies na komputerze?
Ja również jestem po filologii angielskiej. ;) Co do studiów podyplomowych to niestety nie wiem jak to wygląda, ale wiem na pewno, że do nauczania angielskiego w biznesie uprawnia chociażby First Certificate for Teachers of Business English (FTBE), czyli egzamin organizowany przez LCCI (Londyńską Izbę Przemysłowo-Handlową). Poniżej link:

http://www.lcci.org.pl/pl:egzamin,1,33.html

Być może istnieją jeszcze jakieś inne uprawnienia, ale szczerze mówiąc nie zagłębiałem się za bardzo w temat, bo praca nauczyciela mnie akurat nie interesuje. Wydaje mi się, że sam certyfikat BEC Higher czy LCCI EFB to raczej za mało żeby zostać przyjętym do jakiejkolwiek szkoły językowej jako nauczyciel Business English (no chyba, że gdzieś na wsi albo w jakimś małym miasteczku, ale to wystarczy samemu się przejść i zapytać). Mając taki certyfikat można co najwyżej łapać na niego ludzi chcących zdać któryś z w/w ezaminów i udzielać im indywidualnych korepetycji (osobiście sam się do tego przymierzam).

PS A co do materiałów do BEC Higher to sprawdź skrzynkę PW. ;)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie