Problemy z tonacją i barwą głosu w angielskim

Temat przeniesiony do archwium
31-60 z 77
Cytat: NightShade
Engee30, wolałbym jednak prywatnie. Jeśli chcesz, to możesz się nagrać i mi przesłać, a ja Tobie. Będę mieć przynajmniej jakiś wzór.

widzisz, tu tkwi cala istota Twojego problemu, i nie tylko Twojego, ale wielu innych uczacych sie - boisz sie prawdy, co do jej okazywania i przyjmowania do wlasnego serca; nie znajdziesz w sobie na tyle odwagi, aby sie rozwijac w jakiejkolwiek dziedzinie, kiedy nie przyznasz sie do swoich slabosci; odkryj sie, daj sie poznac innym, i nie szukaj gniewu wyplywajacego ze wstydu swoich nieumiejetnosci, kiedy ktos Cie w jakis sposob obrazi swoimi komentarzami - prawda zawsze znajdzie droge do swego celu, jak swiatlo, ktore rozprasza ciemnosci

popatrz, dzisiaj nawet Flame po otrzasnieciu sie z niemocy swojego upojenia fizycznego i mentalnego pisze rzeczy, z ktorymi sie po czesci zgodze, ze w Polsce jest wiele zlego w ludziach, i zachod - bogaty czy nie - ma wiele cech, ktorych w Polsce brakuje; Ty jak nie chcesz sie dac zaciagnac w kozi rog tego zla musisz sie postawic i ujawnic Swoje karty, nie ogladaj sie na innych, patrz przed siebie, i sumiennie daz do Swojego celu

poki sie bedziesz ukrywal w swojej skorupie, nie dasz swoim zamiarom odpowiedniej rotacji do postepu
Cytat:
dzisiaj nawet Flame po otrzasnieciu sie z niemocy swojego upojenia fizycznego i mentalnego

Ha, czyli nie tylko ja zauważyłem, że Flame wydaje się być bardzo często czymś upojony.

Cytat:
nie przyznasz sie do swoich slabosci

Jak np. nadużywanie średnika.
srednik ma wieksza moc laczenia mysli niz kropka
Z wlasnwgo doswiadczenia. Kilka razy przynajmniej rozmawialem z kim's I Nie wiedzialem ze ta osoba Nie jest anglikiem. I vice versa.heheh.

Bardzo istotne. Czesc imigrantow w UK mowi identycznie jak anglicy tylko czasami zaciagaja jakies wyrazy. To sa takie subtelne roznice. Subtelniejsze niz ci sie wydaje.

Malo tego. Wiekszosc azjatow w UK. Chodzilo do angielskiego szkol. Ale ich rodzice Nie mowia po angielsku. I mowia w dwoch jezykach. Oni mowia identycznie jak wszyscy inni anglicy. To ze ktos zaciaga lekko w ogole na nic Nie wplywa.

Mowimy do siebie jak brytyjczycy Nikt Nie mowi do mnie jak do polaka bo sie urodzilem w polsce. Wszyscy sa na rowni Nie zaleznie czy zaciagasz czy Nie.

Ok. Moze cos pozniej dorzuce jeszcze.
I only drink on Sundays.

Zart angielski.
@Zielonosiwy - Wysłałem Ci swą próbkę. Czy możesz ją ocenić?
@Engee30 - Są osoby które bardzo chętnie zamieszczają swe zdjęcia/głos publicznie, i są tacy co wolą udostępniać informacje o sobie tylko prywatnie. Po prostu. Nie wiem co to ma wspólnego z prawdą i po co o tym piszesz, ale właśnie dlatego napisałem, że jak masz ochotę, to możemy o tym popisać prywatnie.
edytowany przez NightShade: 21 mar 2021
bez prawdy nie znajdziesz drogi, ktora poprowadzi Cie do celu
jezeli wolisz, aby kilka osob odsluchalo Twoja mowe, to Twoj wybor; ale zauwaz, ze tym samym zachowaniem bedziesz sie w zyciu kierowal, kryl sie ze swoimi 'wstydami'. To powiedz mi: jak ty chcesz przezwyciezyc ten 'wstyd' przed mowieniem przed wieksza grupa ludzi? Przeciez to jest esencja, aby sie swobodnie komunikowac z innymi, nie tylko z grupka osob, ktore moga sie okazac nieszczerymi az do bolu, bez prawdy. Naprawde nie rozumiesz, co to jest prawda?
Po prostu nie przemawia do mnie takie podejście i język jakiego używasz (notabene, odchodzisz od tematu). Mogę Ci wysłać próbkę na PW jak tak bardzo chcesz i sam ocenisz. Nie uszczęśliwiaj innych na siłę, i tyle.
edytowany przez NightShade: 21 mar 2021
jezyk czy slowa jakich uzywam, czy one maja tutaj jakies znaczenie? myslalem, ze przekaz, jakie one ze soba nosza wystarczy, aby sprobowac zburzyc bariere, ktorej ty nie dokonca jestes dostrzec czy zrozumiec, to sa slowa rady a nie nakazu
moja sprawa w tym watku dobiega konca; nie chce, abys przeze mnie marnowal swoj czas, albo wklejamy publicznie swoje nagrania, albo konczymy ta rozmowe - to jest moja ostateczna propozycja
Napisałem do Ciebie engee30 prywatną wiadomość w tej sprawie. Proszę, zapoznaj się z nią.
Okej.
Po przemyśleniu postanowiłem jednak nagrać tekst wypowiedziany w RP (chyba), i - z niechęcią, ale jednak - go udostępnić. Nagrywałem w lekko zwolnionym tempie odtwarzania.
Nie bijcie za jakość i pamiętajcie, że dopiero zaczynam.
https://voca.ro/1cz7blWIQF8u
edytowany przez NightShade: 22 mar 2021
co mi pozostaje powiedziec, jak tylko pogratulowac angielskiej 'kluchy' w mowie :) masz chyba tak, jak ja, naturalnie nieco zapchany nos, co moze pomoc w typowej dla angielskiego, gardlowej produkcji dzwieku
faktycznie, wolno artykulujesz zdania, ale brzmisz blizej BR niz nie jeden Polak/Polak, z ktorym/a mialem okazje pogadac. Nie wiem, jak dlugo uczysz sie wymowy, ale widac, ze sie starasz; i nie powiedzialbym, ze masz jakos wyzszy glos, zblizony bardziej do kobiety.
Czyli barwe glosu masz jak na moj gust spoko, zblizony bardziej do Brytyjskiego niz Polskiego.
Jednakze tonacja i rytm idzie bardziej w kierunku polskiego. Tutaj faktycznie musisz sie jeszcze rozwinac. Tak mala sugestia: Anglicy mowia troche w tonacji 'spadajacej pilki po schodach' - zaczynaja od gornych, wyzszych dzwiekow, a koncza na dolnych, nizszych. To jest ich typowa cecha w mowie. Ale oczywiscie, kiedy przychodzi czas na podkreslanie poszczegolnych czesci zdani to tutaj wystepowac moze wiele zmian w rytmie. Niemniej jednak, probuj tego 'schodkowego gadania', bo to jest ich typowe gadanie.
I zobacz, na tyle wyraznie Cie slychac na nagraniu (choc niektorych fragmentow nie zrozumialem), ze spisalem sobie text i zamiescilem swoje nagranie; staralem sie brzmiec w tym typowym schodkowym schemacie wymowy.
https://vocaroo.com/1SbqGZKyk0sj
Szacun, engee :)
@NightShade
1. nie brzmisz jak Polak
2. pewne cechy ładnej wymowy nie są jeszcze utrwalone, niektóre słowa są raczej niezrozumiałe, np. rozpoczynanie wymawiania hours od samogłoski z 'go'.
3. gdybym miał studenta z taką wymową, pomyślałbym 'kilka dobrze ustawionych elementów, ale kilka denerwujących naleciałości' W Twoim przypadku naleciałości nie są jeszcze denerwujące - piszesz, że jesteś na poziomie B1? Na B1 taką wymowę można nawet okreslić jako nadmiernie rozwiniętą. Być może za bardzo Ci zależy akurat na wymowie. Jestes na dobrej drodze, zeby bez spinania sie osiagnac wymowe zblizona do natywnej.
Popracuj nad rozroznieniem krotkiego i dlugiego i - chyba pod koniec uslyszalem slip zamiast sleep.
Hej. Dziękuję za komentarze. :)
Więc tak. Po kolei.
1. Na każdym innym nagraniu brytyjskiego RP słyszę jednak sporą różnicę między sobą, a nejtiwami. Być może wybieram sobie nagrania na zbyt trudnym dla siebie poziomie i fakt faktem też nigdy nie zagłębiałem się w fonetykę.
2. Właśnie o te przeskoki w wysokości głosu mi chodzi. Jak sobie radzić z tą charakterystyczną (i nie tak dość naturalną) tonacją?
3. Nie słyszeliście jeszcze wszystkiego. Co innego czytać, co innego śpiewać (nie, spokojnie, nie zamierzam). :] Mogę spróbować nagrać podobne teksty w wielu tonacjach (za jakość nie ręczę).
4. Mój poziom znajomości biernej to B1 (choć wypadałoby sobie powtórzyć), a z aktywną niestety już nie jest tak dobrze. Szkoda, że nie mam kogoś do ćwiczenia wymowy i konwersacji. :(
5. Też mnie denerwuje to i, i faktycznie mam z tym problem. No ale w sumie też nagrywałem bez skupienia, na szybko. Ja jednak dostrzegam w swoich nagraniach wiele innych błędów.
6. Jak się pozbyć tych naleciałości, i gdzie one są słyszalne?
7. Nie wiem czy to tylko ja, ale dla mnie ten akcent nie brzmi zbyt...swobodnie. Moje narządy mowy są dość ściśnięte, a nie luźne, tak jak powinno być. Mówienie w tej wersji sprawia mi problem, bo muszę się nieco namęczyć z buzią..
8. Mój sposób mówienia jest naturalnie nieco wolniejszy. No, do rozgadanych to ja na pewno nie należę. ;)
Dziękuję za komentarze, bo to dla mnie jednak ważne. :)
Postaram się coś nagrać jeszcze w międzyczasie.
Martwi mnie tylko kwestia ważności tematu, bo z tego co wiem to tutaj dość szybko tematy się dezaktualizują...
edytowany przez NightShade: 23 mar 2021
@nightshade
posluchalam to nagranie i dla mnie to slysze ten sam akcent/akurat ta sama wymowe od ludzi pochodzenia chinskiego.
Wymawiasz slowa za szybko, tniesz te slowa zamiast swobodnie slowo za slowem, kazde wyraznie i osobno. Nie zaokraglasz wymowy.
Hej.
Nie wiem o co chodzi z tym ścinaniem słów i chińskim akcentem, ale to zaokrąglanie też mi niezbyt idzie i nie wiem za bardzo jak sobie z tym radzić. Starałem się mówić wyraźnie, bo nie jestem obeznany z brytyjską wymową, i też dopiero zaczynam. Nie uważam jednak by to było szybkie tempo.
O monotonności mówienia pisałem już w pierwszym poście tego tematu. Jestem tego świadom, ale nie wiem jak się tego pozbyć. Dla mnie brytyjski akcent sam w sobie jest nieco monotonny, ale to może kwestia osłuchu..
Jak znajdę czas to postaram się coś jeszcze zamieścić.
jedyne, co moge polecic, aby rozluznic Twoja buzie, NightShade, to tylko wiecej cwiczen z nagrywaniem samego siebie; bo jak sam piszesz, nie masz za bardzo z kim pogadac, a to by bylo idealne, aby ta buzia Ci sie porzadnie rozluznila
terri faktycznie trafnie zauwazyla, ze tniesz troche te dzwieki, jak to maja w swoich zwyczajach Azjaci z dalekiego wschodu - oni taka maja juz naturalna tendencje w swoich rodzimych jezykach, i to u niektorych - moze nawet wiekszosci z nich - pozostaje i da sie wyraznie uslyszec
Coś w tym może być. Całe życie osłuchiwałem się japońskiego, więc te przyzwyczajenia mogły zostać. :)
Zamieszczam pozostałe nagrania. Stare błędy niestety nadal są, i nie za bardzo wiem jak mógłbym sobie z nimi poradzić. Niektóre zdania wypowiedziałem w sposób amerykański. Nie odsłuchiwałem nagrań po zakończeniu.

1. https://voca.ro/1m4gV0SXmzLK
2. https://voca.ro/195mXDx1oBD7
3. https://voca.ro/1nXUOmqvshjj
4. https://voca.ro/1569NQk5m1iQ
5. https://voca.ro/1b3a6ql8rizR
6. https://voca.ro/1o8Ij1TkUdbl
7. https://voca.ro/1l7tYyfSc7EP
8. https://voca.ro/1hxSZqC6Zj6l
zaskoczyles mnie ogromnie, bo w nagraniu 1 juz zauwazam, ze zaczales starac sie mowic 'schodkami'
troche jeszcze wydajesz z siebie niewyraznych dzwiekow, ale to minie jak miesnie twarzy sie wytrenuja i zaczna tak sie ukladac, abys mogl gloski swobodnie, w pelni wymawiac
w nagraniu 3 sluchac wyraznie, ze probujesz nasladowac AmeE
z kolei w 4 pierwsza czesc bardziej jak BrE; druga jak AmE
w 6 znow zwolniles tempo na poczatku i w kilku innych miejscach, ale rozumiem, ze tam glownie skuplies na pojedynczych wyrazach, czy wyrazeniach; pamietaj jednak, ze w zdaniach akcent i tonacja moze sie dynamicznie zmieniac, stad poszczegolne wyrazy/wyrazenia nie zawsze beda brzmialy tak samo, jak w przypadku ich wymawiania pojedynczo; podobnie w 7

ogolnie staraj sie jednak bardziej ukladac zdania i nagrywac je, niz cwiczyc tylko na samych wyrazach/wyrazeniach; cwiczenie i nagrywanie pojedynczych slowek jest dobre, kiedy mozesz sie porownac do wymowy tej w slownikach; jak masz jakis porzadny slownik ang-ang na komputerze, to one czesto maja funkcje nagrywania - mozesz wtedy sobie ladnie porownywac
W nagraniach 3 i 4 faktycznie tak jest, ponieważ chciałem się dowiedzieć w której wersji brzmię bardziej wiarygodnie.
wobec tego moge Ci powiedziec, ze osobiscie lepiej wypadasz w AmE, ale pamietaj, ze jest to tylko moja opinia, i nie koniecznie muisz sie z tym zgodzic; uwazam, ze tak czy siak, przy sumiennym cwiczeniu wymowy, i jedna i druga nie powinna Ci sprawiac wiekszych problemow
wobec tego moge Ci powiedziec, ze osobiscie lepiej wypadasz w AmE, ale pamietaj, ze jest to tylko moja opinia, i nie koniecznie muisz sie z tym zgodzic; uwazam, ze tak czy siak, przy sumiennym cwiczeniu wymowy, i jedna i druga nie powinna Ci sprawiac wiekszych problemow
posluchalam tak na szybko,
1. Nie moglam zrozumiec nazwiska, chyba 'Parker' to bylo niewyrazne.
2. dla mnie idealnie
4. 'technologies' cos mi sie nie podobalo, ledwo co zrozumialam
8. ten 'diamond' - nie moglam zrozumiec.
Nie chodzi tyle czy to BrE czy AmE ale zeby slowa byly wyraznie wymawiane.
Mysle, ze problem polega na tym, i ja to czuje, ze nie wiesz dokladnie, albo jestes niepewny jak niektore slowa wymowic. Ale 'practice makes perfect'....
1
Jak miałabyś jednak doradzić która wersja lepsza?
Przyznam, że mnie się mój AmE niezbyt podoba.
Wg mnie, nie ma zadnego znaczenia czy to BrE czy AmE, byle by ludzie zrozumieli o czym mowa.
Na/w internecie sa strony, gdzie mozesz sprawdzic jak sie wymawia pojedyncze slowa i trzymaj sie tego.
Mysle, ze za bardzo sie tym wszystkim stresujesz. Zrob wiecej nagran, moze wez ang. ksiazke i czytaj sobie swobodnie.
tez sie pod tym podpisuje - wyrazna mowa bedzie wazniejsza na tym etapie, niz skupianie sie na rytmice wypowiedzi, to z czasem samo przyjdzie, o ile bedziesz uzywal w mowie jezyka angielskiego
Hm, trochę dziwne to co piszecie, bo akurat w tych ostatnich przykładach starałem się mówić jak najbardziej wyraźnie.
Gdy jednak przychodzi do mówienia w bardziej wyraźny sposób lub próby łączenia/,,zaokrąglenia" mowy to włącza mi się ,,polski" głos i ta przysłowiowa ,,klucha" w buzi zaczyna nieco zanikać.
Jak słucham Brytyjczyków to właśnie odnoszę wrażenie, że też nie do końca wyraźnie mówią. Co innego obcokrajowcy.
Problemem dla mnie jednak stanowi to ,,mówienie schodkowe", a także to, że nie za bardzo wien jak działają dźwięki. Wiem, że istnieje książka do fonetyki jak How Now Brown Cow, ale nawet powtarzając po niej odnoszę wrażenie, że brzmię dość..dziwnie. Mam jednak parę zarzutów do tej książki. Może znacie coś lepszego? Bardziej obrazowego?

A może sobie darować ćwiczenia BrE i przestawić się na AmE? Co o tym sądzicie? Sporo ludzi ma z tego co wiem problem z tą brytyjską wymową, a ja nie wiem w który sposób brzmię bardziej naturalnie.
edytowany przez NightShade: 24 mar 2021
nie zrozum nas zle, w tych ostatnich nagraniach brzmiales wyraznie, ale znalazly sie tam rowniez wyrazy/wyrazenia, ktore okazaly sie trudniesze do zrozumienia
AmE jest wszedzie, gdzie bys czegos nie wlaczyl do sluchania czy ogladania, to on tam jest; BrE znajdziesz bardzej tam, gdzie szukasz konkretnie; ja widze Cie bardziej mowiacego w stylu AmE, bo tam cie wyrazniej slychac, nawet mozna odniesc wrazenie (przynajmniej ja tak mam), ze sprawai Ci to wiecej przyjemnosci, i masz mniejszy problem z wymowa; w ogole AmE brzmi bardziej 'cool', luzne i sympatyczniej
jedno jest pewne, cwicz do woli
Temat przeniesiony do archwium
31-60 z 77

« 

Pomoc językowa

»

Pomoc językowa