Present perfect - dobry sposób, żeby ten czas zrozumieć...

Temat przeniesiony do archwium.
Mam problem z czasem present perfekt - nie potrafię go zrozumieć (kiedy się go używa). Niby znam zasady, ale wciąż używanie go nie jest dla mnie intuicyjne. Może znacie sposób - jak mogłabym to "załapać"? :)

Czy jest jakaś dobra książka z gramatyki, którą moglibyście polecić i byłoby to czytelnie rozpisane?
na tej stronie jest objasnienie
Znalazłam coś takiego: https://www.ang.pl/gramatyka/czas/present-perfect/zastosowanie

Tylko trudno jest się zastanawiać w trakcie rozmowy, czy jest skutek, czy nie ma skutku danego działania :/
To chciałby ktoś wytłumaczyć, jak to rozumie?
Nie da się lepiej wyłożyć. W trakcie rozmowy zwykle padną inne szczegóły np kiedy. Wówczas uzyjesz past simple.
Moim zdaniem to jedno z czterech najtrudniejszych zagadnień gramatyki angielskiej, ponieważ o ile inne angielskie czasy jakoś na język polski znajdują przełożenie, o tyle Present Perfect już niezbyt. Żeby go "wyczuć", trzeba po prostu korzystać z języka, ćwiczyć, mówić, czytać i słuchać jak najwięcej. Dla pocieszenia powiem, że w końcu każdy, kto sumiennie ćwiczy, zrozumie ten czas. To tylko kwestia czasu i praktyki. Powodzenia!
potrzebujesz większej ilości przykładów albo porównania Present Perfect z innymi czasami.
Mówiłam wielokrotnie w swoich poastach na temat dobrych książek do gramy dla uczniów na poziomie podstawowym. Zerknij w historię moich wpisów w tym celu.

Mnie zawsze bardzo podobał się Callan ze swoim rozumieniem czasu PPefect względem PastSimple. Mówił tak:
W past simple czynność jest zakończona i czas jest zakończony
W pres perfect czynność może być zakończona, ale zwykle czas nie jest.
Coś w tym jest.

Ogólnie zasada klucz jest taka, że wszędzie gdzie możesz zorientować się o dokładnym momencie wydarzenia się danej akcji (czyli wiesz KIEDY się wydarzyła, bo masz do tego wystarczającą ilość informacji z kontekstu zdania) - używaj Past Simple.
Do opisu akcji, które nie wiesz kiedy się wydarzyły używaj Present Perfect. (Prawdopodobnie fakt, że ktoś nie wspomina o czasie wydarzenia się danej akcji jest w takich kontekstach drugorzędny, bo mówiący ma właśnie na myśli skutek, jaki w teraźniejszości dana akcja spowodowała.)
Odniesienie do momentu w przeszłości jest dobrą wskazówką, ale bywa też zgubne. Moment wykonania czynności może, ale nie musi być podany. Może być bowiem domyślny (wynikający z kontekstu) lub też w ogóle nieistotny.

To, co też odrożnia czas Past Simple od Present Perfect, to fakt, że wszystko, co ma miejsce w zamkniętym okresie, to domena czasów past, a to, co może ulec zmianie (otwarty okres), to już Present Perfect. Zamkniętym okresem może być wszystko to, co minęło i już się nie zmieni. zastosowanie znajdują tu wszystkie tzw. ostre określenia czasu (np. x ago, last y, at, in, on, etc.). Otwartym okresem też może być wszystko, co jeszcze trwa, np. aktualna godzina, aktualna pora dnia, aktualny dzień, tydzień, miesiąc, bieżąca pora roku, cały rok, stulecie, ludzkie życie, itd.

Istnieje wiele regułek rządzących czasem Present Perfect, więc sugeruję ćwiczyć, porównując z najczęściej mylonymi czasami, czyli Past Simple i Present Simple.
marcel, zobrazuj coś przykładem, bo same in at last y mogą być jednak niezrozumiałe dla początkującego ucznia.
z góry dziękuję
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia