Czym jest CS50?

Temat przeniesiony do archwium.
CS50 (Computer Science 50) to darmowy kurs Uniwersytetu Harvarda, który ma na celu wprowadzenie studentów do nauk informatycznych. Jego prowadzącym jest charyzmatyczny profesor David J. Malan, który prowadzi to szkolenie już od 16 lat! Ten wykładowca to prawdziwy showman. Zapomnijcie o nudnych prezentacjach w PowerPoincie z monotonnym głosem. Malan pojawia się na scenie, by entuzjastycznie uczyć informatyki przed żywą publicznością. Podczas lekcji przemierza scenę, jest filmowany z wielu kątów, używa rekwizytów, zaprasza studentów na scenę i organizuje sesje kodowania na żywo.
Główną zaletą tego kursu online jest to, że Malan traktuje go tak samo, jak kurs na kampusie. Oba mają te same wykłady, te same zestawy zadań i ten sam projekt końcowy. Możemy dosłownie poczuć się jakbyśmy byli studentami Harvarda. Dodatkowo, CS50 jest aktualizowany co roku, dzięki temu zawsze obejmuje aktualne technologie.
Szkolenie oficjalnie jest dostępne tylko w języku angielskim, jednak w internecie da się znaleźć nagrania wykładów z polskim lektorem.
Czego się nauczysz?
Zdobędziesz solidną wiedzę z zakresu podstaw informatyki i programowania. Nauczysz się myśleć algorytmicznie. Poznasz wiele języków programowania (C, Python, SQL, JavaScript oraz CSS i HTML) oraz dowiesz się jak tworzyć i prezentować ukończone projekty programistyczne.
CS50 uczy programowania. Nie w konkretnym języku, ale w sposób fundamentalny. Szkolenie rozpoczyna się od nauki tradycyjnego, ale wszechobecnego języka C, leżącego u podstaw dzisiejszych języków. Dzięki niemu zgłębisz wiedzę o funkcjach, zmiennych, warunkach, pętlach, innych elementach programowania oraz zasadach działania komputera. Następnie zapoznasz się z językiem Python. Jest on już bardziej zaawansowany, ale będziesz w stanie zrozumieć go lepiej, dzięki wcześniejszej nauce C. Później nauczysz się SQL, który umożliwia przechowywanie danych w bazach danych, oraz HTML, CSS i JavaScript, które pozwalają tworzyć aplikacje internetowe i mobilne. Szkolenie kończy się projektem.
Kurs jest podzielony na 11 sekcji, a każda sekcja odpowiada jednemu tygodniowi nauki. Oczywiście nie trzeba się tego trzymać. Można go robić w dowolnym, odpowiadającym nam tempie.

Darmowy certyfikat CS50
Trzeba tę kwestię dokładnie wyjaśnić, ponieważ jest to dosyć zagmatwane. CS50 jest dostępny na czterech platformach, ale tylko jedna oferuje bezpłatny certyfikat. Mowa tu o Harvard OCW, czyli otwartej platformie kursów online Uniwersytetu Harvarda. Certyfikat ukończenia CS50 jest na niej w pełni darmowy. Jedyną różnicą pomiędzy wersją płatną i bezpłatną jest to, że bezpłatny certyfikat nie wymaga weryfikacji tożsamości.
Jednak nawet gdy zapiszesz się na kurs za pośrednictwem Harvard OCW, zostaniesz poproszony o utworzenie darmowego konta na EdX (platformie, na której dostępny jest płatny certyfikat ukończenia za 149 dolarów). Jest to jedynie krok logistyczny, który umożliwi Ci przesyłanie zadań. Nie musisz kupować płatnego certyfikatu zweryfikowanego przez EdX.
Wymagania na certyfikat CS50
Aby uzyskać certyfikat, musisz zdobyć minimum 70% punktów za:
• Wszystkie laboratoria. Jest 10 laboratoriów, jedno na każdy tydzień.
• Wszystkie zestawy zadań. Jest także 10 zestawów zadań, jeden na każdy tydzień.
• Projekt końcowy, w ostatnim tygodniu.
Warto zaznaczyć, że można ponownie przesyłać zadania. Więc jeśli nie zdasz za pierwszym razem, to nie ma problemu. Możesz spróbować jeszcze raz.

Zachęcamy do odwiedzenia strony kursu CS50. https://cs50.harvard.edu/x/2023/
Wykłady są też dostępne w języku polskim pod tym linkiem
https://www.youtube.com/playlist?list=PLrMB7p7ri2mZrwILyBTNAs1YaDyieN8PR

« 

Pomoc językowa