Jezyk rosyjski

Temat przeniesiony do archwium.
Czesc! Mam pytanie. Czy zna ktos jakies ciekawe stronki gdzie moglabym poczytac po rusku, jakies strony typu naszego onetu czy interii, lub ogolne jakies do nauki...
Dziekuje za pomoc
POzdrawiam serdecznie
W razie czego moj [gg]
prosze o pomoc
priwietik! Nacznite s www.rambler.ru
prosilas o jakies strony rozyjskie, ja mam tych adresów bardzo duzo, wypisze teraz kilka jesli bedziesz zainteresowana, byc moze jescze ktos inny to wypisze te wszytskie, które mam...jakies 55:), heh

www.rambler.ru
www.yandex.ru
www.aport.ru
www.google.ru
www.lupa.ru
www.list.ru
www.lenta.ru
www.gazeta.ru
www.utro.ru
www.rd.ru
www.rbc.ru
To ja mam pytanie:
czy istnieje wyszukiwarka stron w rosyjskim Internecie pozwalająca wyszukiwać słowa bez końcówek, tzn. działająca tak jak polski Szukacz (wpisuje immunologi* i dostaje liste stron ze slowami "immunologia",ale rowniez "immunologiczeskogo" itp.)?
napisąłm juz wszytskie, ale bez zbednych www i ru, tzn sa to tylko środkowe wyrazy:) , a tam gdzie nie ma koncówki "ru: to zapisalam odpowiednia, wiem ze storna poswiecoa j angislkiemu to nie miejsce na takie linki, ale jesli mialam to odpisalam...

interfax
http://mega.km.ru
krugosvelt.ru
lupa
http://russia.km.ru/istor
city
cityline
mos
spb
izvestia
aif
mn
kp
mk
ng
magazines.russ
museum
teatr
afisha
bolshoi
nasled.ru/pressa/licaross
media.tele
vesti-rtr.com
ortv
ntv
gramota
gramma
expertizy.narod
gaudeamus
umniki
knm
loveme
anekdotov.net
toast
omen
ed.gov
philol.msu
informika
pushkin.edu
hm, tego nie wiem, moge sie spytac kogos:), jesli naprawde chcesz sie uczyc rosyjskiego, to przydalaby cie sie klawiatura z rosyjskimi znakami:)
Alfawit ja uże znaju. ja daże znaju, kak pisat' russkije bukwy na komp'juterie. najditie mne, pozalujsta, takuju search-engine, pro kakuju ja sprosil. Sprositie u waszich druzjej i znakomych. Budu wam oczen' blagodaren :-)
ja dumaju szto ty znajesz ruskije bukwy, :>, ale w wyszukiwarce www.google.ru to nic nie pomoze, sprawdzałam i jesli nie mam klawiaturki z rosyjskimi znaczkami to nic nie wyjdzie;P, no chyba ze sie myle, k sażaleńju;P
Pisze na klawiaturze po rosysjku bez problemow. Chodzi mi o wyszukiwanie slow o tych samym rdzeniu ale roznych koncowkach (np. fkelsyjnych). Google tego nie potrafi, to wiem. A jak inne wyszukiwarki?
Jezeli nie wiesz,m o czym mowie, wjedz na strone www.szukacz.pl i wpisz np. powie* (p-o-w-i-e-gwiazdka nad ósemką)
hm, faktycznie, wiedzialam o co Ci chodzi, ale nigdy nie korzystalam z szukacz.pl i z tej opcji, jak sie czegos dowiem to odpisze, ok?
bardzo prosze. Bede wdzieczny.
Drogi mg,
strona, o którą pytasz to np. www.aport.ru.
Istnieje bardzo pożyteczna książeczka pani Barbary Chlebdy "Przewodnik po stron@ch Runetu" wydana przez Uniwersytet Opolski. jest ona w moim posiadaniu i w każdej chwili mogę Ci ją pożyczyć:)
Na wymienionej stronie wyszukano mi 1695 stron (6000 dokumentów) ze słowem(?) immunologi

Pozdrawiam
dmw
Do mg:
jeszcze kilka linków w Runecie poświeconych medycynie:
www.100let.ru
www.medinfo.ru
www.medmedia.ru
nebolei.ru
www.mosmed.ru/med_resurs.asp
www.askdoctor.ru

dmw
DMW? Pożyczyć? Aaa, DMW!!!
невротик :-) (ciekawe, czy te literki będzie widać)
Aport nie działa dokładnie tak samo jak Szukacz. Chciałem wyszukać tak piękne rosyjskie słowo jak авидитет, występujące także w postaci авидность. Wpisałem авид, ale znaleziono jedynie strony z tym właśnie czteroliterowym słowem, natomiast wpisanie jednego z tych dwóch całych słów daje sto kilkadziesiąt dokumentów z każdym z nich. Przeczytałem tekst o zasadach wyszukiwania i widzę, że maszyna znajduje wszystkie formy słowa (to już coś), ale nie potrafi szukać po fragmentach słowa (ten sam rdzeń mozna, prawda, znaleźć w rzeczwnikach i przymiotnikach, a taki przymiotnik od zapożyczonego rzeczownik to jeden albo dwa akapity wiadomej pracy :-)
Po książeczkę nie omieszkam się zgłosić. Przy okazji polecam www.multitran.ru
Dzięki!
jak widac poniżej, w moim poście niektóre bukwy nie chcą się wyświetlić (ciekawe, dlaczego akurat te?)
Prosze o pomoc!
Jesli ktos zna jezyk rosyjski, bardzo prosze o kontakt na [gg] ...
Moze to banalne pytanie (jestem a kursie podstawowym) i chcialabym zeby ktos mi wytlumaczyl, jak rozroznic czasowniki odmieniajace sie w pierwszej, a jak te w drugiej koniugacji....
Dziekuje za pomoc
prosze o pomoc
ja już nie pamiętam, jak to było z koniugacjami, ale zapewne chodzi o różne końcówki w bezokoliczniku (-it', -at', -et'). Tylko tyle mogę pomóc.
hm, to dziwne ze pisze akurat o j. rozyjskim, nie znam go;/, ale sie ucze...tak więc
w pierwszej koniugacji w 1 os l.p występuje koncówka
-ju (po samoglosce) lub
-u (po spółgłosce ),
a w 3 od l. mn. -jut lub -ut:),
wiec koncowki moga wygladac tak: ju, jesz', jem, jetie, jut ;
oraz u, josz', jot. jom, jotie, ut [mam nadzije za jakos to zrozumiecie]......
w drugiej koniugacji wyst koncówki z -i,
kolejno np. ju lub u (w 1.l.p.), isz', it, im, itie, i w 3.lmn. jat, lub at...
znam koncowki koniugacji, jednak nie rozumiem jak mam rozpoznac po czasowniku w ktprej koniugacji sie odmienia
a ty qna z kad jestes :P
Według pierwszej koniugacji odmieniają się następujące czasowniki:
1) zakończone na: -at' oraz -et' (np. pisat', umieriet')
2) zakończone na -sti, -zti, c' (np. cvesti, vezti, moc' )
3) jednosylabowe zakonczone na -it' (jest icg dosłownie kilka: pit', wit', bit', szit', myt', wyt')

przykładowa odmiana wg 1-szej koniugacji:

1 os. l. poj. piszu
2 os. l. poj. piszesz
3 os. l. poj. piszet

1 os. l. mn. piszem
2 os. l. mn. piszetie
3 os. l. mn. piszut


Według drugiej koniugacji:
1) czasowniki zakończone na -it' (np. govorit')
2) nastepujące czasowniki zakończone na -at' (można traktować jako wyjątki):
- dyszat'
- derżat'
- gnat'
- slyszat'
3) następujące czasowniki zakończone na -et' (również wyjątki)
- vidiet'
- smotriet'
- nienavidiet'
- zavisiet'
- viertiet'
- tierpiet'
- obidiet'

przykładowa odmiana wg 2-giej koniugacji

1 os. l. poj. govoriu
2 os. l. poj. govorisz
3 os. l. poj. govorit

1 os. l. mn. govorim
2 os. l. mn. govoritie
3 os. l. mn. govoriat
Temat przeniesiony do archwium.