Can, could i.....????

Temat przeniesiony do archwium.
Hejka!
Akurat tworzę zestaw w Quizlecie z czasownikami nieregularnymi. Mam pytanie, co napisać w rubryce PAST PARTICIPLE czasownika CAN?

W podręczniku (technikum) - Oxford Matura Trainer : can, could, -
Z kolei w podręczniku (liceum)- Solutions Gold Intermediate (wyd. Oxford): can, could, been able to
Mój słownik książkowy (PONS, Cambridge): can, could (w nawiasie ostrym)
Słownik Cambridge (internet) : can, could, could ( https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english-polish/can

Moja wiedza:
Ja wiem, że can- to oczywiście czasownik modalny, który oznacza: móc, umieć, potrafić. Can używamy w czasie teraźniejszym , nie odmienia się przez osoby, jego forma przecząca to cannot lub skrócona can't. Jego formy przeszłe to could i culdn't (odnoszą się do ogólnych umiejętności, możliwości w przeszłości), natomiast jeśli zdołaliśmy coś zrobić (jednorazowo) w przeszłości używamy was/were able to lub w formie przeczącej: wasn't/weren't able to.
Coś kojarzy mi się will be able to w odniesieniu do możliwości w przyszłości....

Więc jak to jest z tą formą Past Participle ? Proszę o ewentualne przykłady.
edytowany przez Martyna_z_marca: 27 sty 2023
nie ma
jako zamiennik czasem uzywa sie 'has/have been able to'
to wszystko
Could has no tenses, no participles, and no infinitive form.

https://www.macmillandictionary.com/us/dictionary/american/could#:~:text=Could%20has%20no%20tenses%2C%20no,What%20was%20that%20noise%3F

Teraz wyobraz sobie zdanie gdzie musisz uzyc past participle np.
I should have done that.
If only I had gone there/ been there
To co uzyjesz w miejsce "can"?
Cytat:
Więc jak to jest z tą formą Past Participle ?

nie ma. Dlaczego? Hmm, można powiedzieć, że 'could' to tak jakby oddzielny modal verb, a one nie mają formy przeszłej (inne przykłady do must, ought to).

Natomiast, jak to wyżej zauważa Chippy, takie wyjaśnienie może nie satysfakcjonować uczniów, bo co jeśli mają zrobić 3 zdanie warunkowe ze zdania I couldn't afford to go to Paris for Christmas, so I spent it with my family.

No i jak tu teraz utworzyć 3 zdanie warunkowe, skoro do niego potrzebny jest past perfect, a do past perfect potrzebny jest past participle? :-)

Dlatego can - could - been able to to moim zdaniem jest dobry pomysł.
Dlatego can - could - been able to to moim zdaniem jest dobry pomysł.

A nie dobrze by bylo przelamac: could/ was able to ?

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa